De puzzels van Teun in 't Veld Het maken van een legpuzzel lijkt een bezigheid voor een koude, donkere winteravond. Teun in 't Veld doet het echter het hele jaar door. Elke dag is hij achter de puzzelstukjes te vinden. is een liefhebberij voor alle sei zoenen", zegt Teun enthou siast. Kwestie van geduld Wanneer Teun aan een nieuwe puzzel begint, doet hij dat altijd volgens het zelfde stramien. Eerst sorteert hij alle kantstuk jes en bouwt vervolgens de puz zel van onder naar boven toe op Bij grote puzzels doet hij dat in gedeeltes. Meehelpen door be zoekers of zelfs door zijn vrouw stelt hij niet op prijs. "Nee. Als mijn vrouw een stukje neerlegt, haal ik het weer los en gooi het weer in de doos. Want ik wil hem helemaal zelf maken." Ge duld is een schone zaak bij de ze hobby. "Soms zit ik een kwartier te zoeken naar een be paald stukje. Als ik dat niet kan vinden, ga ik maar een ander zoeken." Het is gelukkig nog nooit gebeurd dat hij zo kwaad is geworden dat hij de hele puz zel in één klap van tafel heeft geveegd. Hij wordt er ook niet zenuwachtig van. "Nee hoor. Van mijzelf ben ik nogal druk, maar puzzelen werkt juist heel ontspannend." Is de puzzel een maal af, dan is hem geen lang leven beschoren. Teun laat de puzzel even aan zijn vrouw zien en haalt hem vervolgens uit el kaar en bergt hem op. Om ver volgens met frisse moed aan de volgende te beginnen. Gezocht: naakten In de loop der jaren is zijn ver zameling legpuzzels behoorlijk gegroeid. Als hij op zijn verjaar dag of ter gelegenheid van Va derdag een rechthoekig cadeau in handen krijgt, dat enigszins rammelt, hoeft hij niet lang te raden. Hij heeft inmiddels ruim honderd puzzels op de vliering liggen. De zoektocht naar leu ke, nieuwe puzzels gaat onder tussen onverminderd voort. "Meestal zie je afbeeldingen van huisje, boompje, beestje. Maar daar houd ik niet van. Ik zoek bijzondere puzzels. Zoals het schilderij 'De beproeving van St. Antonius' van Hiërony- mus Bosch, dat in onze slaap kamer hangt." Teun laat enke le andere voorbeelden zien. De 'Sabijnse Maagdenroof' is er een van. Al heeft hij een voor keur voor puzzels met veel stukjes, toch heeft hij ook klei nere exemplaren. Met een plat tegrond van Rotterdam bijvoor beeld en een met een afbeelding van Stoombierbrouwerij De Hooiberg. Hij laat ook een doos zien waarop een dame in een re vuepakje is afgebeeld. Tot zijn teleurstelling is het de enige die hij in dat genre heeft. "Je kunt ze nergens krijgen. Ik loop re gelmatig een speelgoedwinkel binnen om te kijken welke puz zels de zaak verkoopt, maar 'naakten' of dames met schaar se kleding zitten nooit bij de collectie. Net zomin als india nen of postkoetsen. Zo'n speel goedwinkel heeft ook geen ca talogus waarin alle puzzels zijn vermeld die ooit door een fabri kant zijn gemaakt. Dat vind ik heel jammer." Graag zou onze puzzelaar eens met eigen ogen zien hoe leg puzzels worden gemaakt. Daar om heeft hij al enige malen een brief geschreven naar een be kende Duitse legpuzzelfabri kant. Helaas heeft hij nooit ant woord gekregen. Hij blijft echter doorgaan met zoeken naar legpuzzels met niet-alle- daagse afbeeldingen. En vooral ook dóórgaan met puzzelen. Als er collega's zijn die weten waar bijzondere puzzels te ver krijgen zijn, dan houdt hij zich aanbevolen voor tips. De schilderijen van Hiërony- mus (Jeroen) Bosch hebben niet bepaald lieflijke voorstellingen als onderwerp. Volgens een re cent verschenen boek krijgen de meeste mensen zelfs nacht merries van zijn werken. Toch hangt er bij Teun in 't Veld een metersgroot werk van Bosch aan zijn slaapkamermuur. En In 't Veld vindt het niet verve lend er naar te kijken. Integen deel. De twaalfduizend puzzel stukjes, waaruit de wanddeco ratie eigenlijk bestaat, heeft hij met veel zorg en geduld in elkaar gepast en opgeplakt. Verveelt nooit In de huiskamer sieren nog andere ingelijste puzzels de muren. 'De vrouw met de leeu wen' bijvoorbeeld. Ook hond Droopy is op die manier ver eeuwigd. De meeste puzzels liggen echter keurig opgebor gen in de dozen te wachten tot Teun in 't Veld weer eens zin heeft ze te leggen. De kans is groot dat dat gebeurt want Teun is een fervent puzzelaar. "Ik puzzel zeker al twintig jaar", vertelt hij. "Bij mijn vrouw thuis werd vroeger veel gepuz zeld. Zo heb ik deze hobby le ren kennen. Ik kreeg er echt de smaak van te pakken. Nu ben ik nog de enige van de familie die het doet. Het is een hobby die me nooit verveelt. Ik zou eigenlijk best de hele dag willen puzzelen." Vanwege zijn werk als smeertechnieker bij de af deling Onderhoud Verpakken in Zoeterwoude kan dat na tuurlijk niet en moet hij zich beperken tot de avonduren. Maar dan komt elke dag de grote plaat met puzzelstukjes tevoorschijn. "Ik puzzel elke avond minstens een half uur. Als er geen leuk televisie programma is, doe ik het lan ger. En in het weekend natuur lijk. Of het nu zomer is of winter, maakt me niet uit. Het

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 18