Heineken en de wisselkoersen De laatste weken werd de economische wereld opgeschrikt door een aantal flinke valuta- schommelingen. Behalve de voortdurende daling van de US- dollar, zijn nu ook het Britse pond, de Italiaanse lire en de Spaanse Peseta flink in waarde gedaald. Wat betekenen deze schommelingen voor ons bedrijf en bijvoorbeeld de export van Heineken bier naar de Verenigde Staten? Die invloed moet je per geld- eenheid bekijken. Dat gebeurt bij de concern-afdeling Treasu ry, die voor de financiën en de beschikbare valuta's zorgt. Heineken doet heel weinig zaken in Engelse ponden. Ook de geldstroom in Italiaanse lires is vrij klein. Het grootste koers- risico loopt Heineken met de export naar de Verenigde Sta ten. De bedragen die hier om gaan zijn erg groot en de US- dollar is één van de meest onvoorspelbare munteenheden ter wereld. Heineken ontvangt dollars voor het in Amerika ver kochte bier. De produktiekos- ten betaal je echter in guldens, omdat het bier voor de Ameri kaanse markt in Nederland wordt gebrouwen. Een lagere dollar-stand betekent dus min der winst. Tenminste, als je er niets tegen doet. Maar dat doet Heineken uiteraard wél. Indekken Een bedrijf probeert dit soort schommelingen tegen te gaan door zich in te dekken tegen koersverlies. Dat kan door mid del van zogenoemde 'put-op- ties' of via 'termijntransacties'. Termijntransacties gebruik je vooral als de dollar hoog staat. Heineken komt dan met een bank overeen dat wij in de toe komst dollars zullen leveren tegen een bepaald bedrag in gul dens per dollar. Hierdoor weten wij wat wij in guldens zullen ontvangen, ook al brengt het wat bankkosten met zich mee. fe kunt je echter als bedrijf niet honderd procent indekken, om dat je aan het begin van het jaar nooit precies weet hoeveel bier je gaat verkopen. Staat de dollar laag, dan is er meer kans dat hij gaat stijgen dan dat hij verder daalt. In dat geval werk je met put-opties. Dit werkt als volgt: Je koopt het recht om na een afgesproken periode een bepaald bedrag aan dollars tegen een bepaald be drag in guldens te verkopen. Je hoeft dit echter niet te doen. Opties zijn vrij duur, maar als de dollar toch verder in koers daalt, ligt je minimum op brengst in guldens vast. Je ge bruikt dan gewoon je verkoop recht. Als de dollars op het moment dat je ze uit Amerika ontvangt meer guldens waard zijn dan de koers van je put optie, worden de dollars tegen de hogere koers verkocht. Er wordt dan geen gebruik ge maakt van de put-optie. Je wis selt ze bij de bank om tegen de hogere koers. Je loopt dus geen risico meer bij koersdaling, maar hebt nog wel voordeel bij een koersstijging. Aanpassingen De vele schommelingen van de dollar naar hoog en laag zijn on voorspelbaar. Daar ligt duide lijk het grootste probleem voor een bedrijf. Blijft de dollar con stant hoog of laag, dan is het probleem veel kleiner. Als de dollar bijvoorbeeld definitief laag blijft, kun je op termijn de verkoopprijzen aanpassen. Bovendien zijn je marketing- en verkoopkosten in Amerika dan lager. Energie wordt goedkoper (olieprijzen worden namelijk ook in dollars uitgedrukt) en daarmee eveneens transport, flessen en kratten. Kort samenvattend: Tegen plotselinge koersschommelin gen kun je niet veel doen. Geleidelijke en voorspelbare koerswijzigingen vereisen wel de nodige aanpassingen, maar er valt mee te leven. Stabiele koersen zijn echter voor het bedrijfsleven verreweg het plezierigst.

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 11