Ghanese brouwerij gerenoveerd De renovatie van de brouwerij van Kumasi Brewery Limited (KBL) in Ghana is afgerond. De bottelarij, de koelinstallatie en het brouwhuis waren hard toe aan een opknapbeurt. de produktie als gevolg van de verouderende installaties, die onder normale omstandighe den vervangen zouden zijn, tot 40% van de capaciteit. Als ge volg van de economische situ atie in Ghana was het onmoge lijk aan vreemde valuta voor de noodzakelijke vervangingen, onderdelen en soms zelfs grondstoffen te komen. In het begin van de jaren '80 werd de situatie zo precair, dat KBL al leen nog kon blijven produce ren door de bestaande installa ties met ter plaatse gefabriceerde reserveonderde len draaiende te houden. Alle tekenen wezen erop dat de brouwerij tussen 1985 en 1990 stilgelegd zou moeten worden. Op verzoek van KBL werd eind 1983 door Heineken, dat KBL met technisch advies ter zijde staat, een survey van zowel de brouwerij als de installaties uit gevoerd. Dit resulteerde in een aantal renovatievoorstellen. Brewery Manager Ton Hey- broek meldt ons vanuit Kuma si: "Gelukkig waren in 1986 als gevolg van een maatregel van de Ghanese regering weer vreemde valuta verkrijgbaar. KBL maakte onmiddellijk ge bruik van deze mogelijkheid en schafte een grote hoeveelheid apparatuur aan, met name voor de machinekamer en de kel ders, teneinde in de ontstane si tuatie verbetering te brengen. Er bleven echter drie zwakke plekken in de brouwerij over: de bottelarij met bottelkolon- nes I en H, die respectievelijk 30 en 20 jaar oud waren, de uit 1958 daterende koelinstallatie en niet te vergeten het brouw huis." De oude vuiler (bouwjaar 1958) van Colonne I naast zijn opvolger, die hier nog is ingepakt De nieuwe vuiler A KBL slaagde er na enige moeite in om ook dat deel van de re novatie te financieren. Boven aan de lijst stond de vervanging van de wasmachine, de pasteur en alle transportbanen. Dit pro ject werd in augustus 1988 vol tooid. Een paar maanden later werden de vuiler en de kroon- kurkmachine vervangen. In 1990 werd in plaats van de ou de koelinstallatie een geheel nieuwe gesloten koelinstalla tie geïnstalleerd, met alcohol water als koelmedium. Het Steinecker-brouwhuis uit 1958 maakte plaats voor een mo dern, pneumatisch bediend sys teem. Dit project is kortgele den voltooid. "Dankzij de uitgebreide assis tentie van Heineken Technical Services, aangevuld met de aan wezigheid van enkele installa tietechnici van de diverse leve ranciers, is KBL erin geslaagd deze projecten tot een goed ein de te brengen. Niet zonder trots kan worden gezegd dat KBL, dat in 1987 op de rand van totale in eenstorting balanceerde, er in de betrekkelijk korte periode van vijf jaar in is geslaagd vol doende financiën voor de aan schaf en de vervanging van de nodige installaties bijeen te krijgen. Het resultaat van deze inspanningen is dat de techni sche capaciteit nu weer terug is op het maximale produktie- niveau. Ikzelf heb het als fasci nerend ervaren hieraan een ac tieve bijdrage te kunnen leveren. Aanvankelijk aan KBL's strijd om te overleven. En daarna, tijdens de periode van opbouw en de succesvolle afronding van het werk", aldus Ton Heybroek. KBL dateert uit 1955 en produ ceerde aanvankelijk uitslui tend frisdranken. De beide aan deelhouders Unilever en Heineken besloten destijds tot de bouw van een bierbrouwerij, die in 1959 in gebruik werd ge nomen. Kumasi Brewery Limi ted begon toen met de produk tie van Star bier, in 1970 gevolgd door een tweede merk: Gulder. Eind 1991 werd het be sluit genomen het alcoholvrije Maltina toe te voegen aan het assortiment. Maltina is inmid dels in alle delen van Ghana verkrijgbaar. De maximale produktiecapaci- teit van 330.000 hectoliter (4,4 miljoen dozen) werd in 1976 be reikt. In dat jaar had KBL in Ghana een marktaandeel van 43%. In de jaren daarna daalde

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 30