Planning is maatwerk Klanten geven bestellingen op; de brouwerijvestigingen brouwen bier. Zo simpel lijkt dat. Maar om zowel alle orders op tijd gereed te hebben, als de brouwerij faciliteiten zo effectief mogelijk te benutten, is een goede planning van het allergrootste belang. Hoofd Centrale Logistiek, Leo Slappendel: "Ombouwen van colonnes moet zoveel mogelijk worden vermeden" Er zijn twee soorten afdelingen die zich met de produktieplan- ning bezighouden. Centrale Lo gistiek in Zoeterwoude en, zo wel in Den Bosch als in Zoeterwoude, Operationele Planning. "Centrale Logistiek vormt een brug tussen com mercie en produktie", legt Leo Slappendel uit. Hij is hoofd van Centrale Logistiek, en houdt zich -zoals hij zelf zegt- al heel lang bezig met logistieke werk zaamheden. "Heineken Nederland produ ceert bier voor de binnenlandse markt en voor exportmarkten. De plannen kunnen in diverse stadia worden onderverdeeld. Om een jaar-produktieplan te kunnen maken, krijgen we zo wel van Commercie Export als van Commercie Nederland per produkt een jaarverkoop-begro ting. Ook krijgen we aanvragen voor inter-company produktie. Dat is Nederlandse produktie voor de Europese werkmaat schappijen van Heineken wan neer die zelf niet aan de vraag kunnen voldoen. Daarnaast krijgen we informatie van onze brouwerijen in Den Bosch en Zoeterwoude over hun produk tie- en opslagcapaciteiten. Aan de hand van al deze gegevens verdelen wij de benodigde pro- duktie-hoeveelheid over de twee brouwerijen. Daarbij ge ven we ondermeer aan hoeveel ploegen per colonne benodigd zijn", vertelt Slappendel. Bottelplan Centrale Logistiek maakt te vens een emballage- en een grondstoffenplan voor het hele jaar. Centrale Produktie In koop neemt vervolgens contact op met leveranciers om con tracten af te sluiten voor de be nodigde goederen. "Centrale Logistiek maakt plannen, ver voordat de daadwerkelijke pro duktie plaatsvindt. Aan het jaarplan voor 1993 zijn we bij voorbeeld al in juli begonnen. Het spreekt voor zich dat er aan zo'n plan in de loop der tijd veel moet veranderen. Elk kwartaal krijgt de afdeling verkoopeva luaties, waarna het plan wordt bijgesteld. Dat doen we door een 13-weeks bottelplan. Dat is de basis voor de werkelijke hoe veelheid te maken brouwsels per biersoort. We nemen er ook de gegevens in mee over de co lonnebezetting. We voorzien waar en wanneer moet worden overgewerkt en of er personeel voor een extra ploeg moet wor den aangetrokken. Door Cen trale Produktie Inkoop kan op dat moment een definitieve be stelling worden geplaatst bij de leveranciers van verpakkings materialen en grondstoffen. Tussentijds vinden nog de no dige aanpassingen plaats, bij voorbeeld wanneer de verkoop prognoses veranderen. Uitein delijk wordt voor de beide brou werijen wekelijks een plan ge maakt voor de eerstkomende week. Daarbij wordt uitgegaan van de werkelijke exportorders en van de verkoopprognoses voor de binnenlandse afzet." Er is met andere woorden een wezenlijk verschil tussen de produktieplanning voor de bin nenlandse markt of die voor de export. Leo Slappendel: "Voor het binnenland produceren de Heinelcen-brouwerijen op voor raad, gebaseerd op verkoop prognoses. We houden de voor raden op peil, rekening houdend met seizoensinvloe-

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 26