Toeristen over A 'Stad: "In druk wekken d "Expensive, but a great beer", antwoordt Eric Riley uit Los Angeles op de vraag wat hij van Heineken vindt. De enthousiaste Amerikaan is één van de vele toeristen die deze zomer het Heineken Ontvangstcentrum (A'Stad) in Amsterdam aandoet. Vers van 't Vat noteerde nog meer lovende woorden. Joonseok Park en zijn vriend fun- Suk Yang uit Zuid-Korea bij het draaiorgel Dit jaar zijn het vooral de voor malige 'Oostbloklanden' die Amsterdam en het Heineken Ontvangstcentrum de meeste toeristen leveren. De ochtend van ons bezoek troffen we toe valligerwijs alleen andere na tionaliteiten. Zoals twee jonge toeristen uit Slovenië. Na de burgeroorlog met de Serven werd dit land in juni 1991 als eerste van de oude Joegoslavi sche republieken onafhanke- Boris Faric (links) en Donald Begus lijk. Boris Faric en Donald Be gus uit Ptuj kunnen daarom voortaan met een 'gerust hart' in het buitenland vakantie vie ren. Boris doet dat steevast met zijn camera bij de hand ("ik hou erg van fotograferen") en Do nald probeert Europa liftend te verkennen. Beide vrienden kwamen zo in Nederland te recht. Amsterdam kan in elk geval niet meer stuk. Heineken ook niet. "We kopen elke dag een aantal flessen Heineken in de supermarkt", vertelt Donald breed lachend. De twee vrienden wisten al van het bestaan van het Heineken Ontvangstcentrum af vóór ze naar Nederland vertrokken. "Het is vrij bekend in Slove nië", vertelt Boris Faric. "We dachten alleen dat het een echt museum was en hadden eerlijk gezegd niet verwacht dat het de plaats was waar ooit eens een werkende brouwerij heeft ge staan. Binnenin wachtte ons dan ook een grote verrassing", besluit Donald. De twee zullen bij terugkomst in hun vader land het Heineken Ontvangst centrum 'warm' aanbevelen. Leuke rondleiding Voor de Spanjaard Luis Men Martinez is het de tweede keer dat hij Nederland bezoekt. De vorige keer bracht hij vooral in Rotterdam door. Nu dus Am sterdam en.... Heineken. "Ik vond de rondleiding erg leuk", vertelt hij, zoekend naar de juis te Engelse woorden. "Vooral de (hoe heet dat ook al weer?) gro te bottellijn die op het doek te voorschijn kwam." Eric Riley uit Los Angeles dr inkt altijd Heineken in de Ver enigde Staten. "Het is hèt bier in mijn vaderland", meent hij. Ook over het Ontvangstcen trum is hij zeer te spreken. "Het is goed opgezet." En met een grijns vervolgt hij: "Maar het leukste vind ik toch dat je hier gratis een Heineken biertje mag proeven." De Ier Joseph Iwory vindt de rondleiding erg indrukwek kend. "Tien jaar geleden ben ik hier ook geweest. Ik heb toen een rondleiding in de voormali ge brouwerij gemaakt", vertelt hij hierover. "Nu woon ik al weer een aantal jaren met mijn (Nederlandse) vrouw in Am sterdam. Het leek me daarom leuk om de brouwerij nog eens te zien, maar dan in museum- vorm. Ik moet zeggen dat het goed in elkaar zit. Je kunt er Joseph Iwory

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 24