"Kunst onder een bolleke" DE KONINCK Van bierviltjes met alleen de merknaam wil brouwerij De Koninck niet weten. Zo liggen al bijna tien jaar kleine kunstwerkjes op café-tafels in België. En ook in ons land kom je ze tegen, aangezien De Koninck bier door Heineken dochter De Brouwketel exclusief voor de Nederlandse markt wordt geïmporteerd. Naast de gewone bierviltjes verschijnt gemiddeld twee keer per jaar een nieuwe reeks spe ciale exemplaren. Voor elke se rie wordt door De Koninck een andere Antwerpse kunstenaar gevraagd. "Wij willen kunst dichter bij de man in de straat brengen. Met een duik in de historie van het Antwerpse le ven zijn wij op zoek gegaan naar allerlei culturele aspecten van het café-leven en het Ant werpse volk. Vanaf 1983 zijn er al heel wat kunstwerkjes afge beeld", aldus algemeen direc teur Erik de Grave van Brou werij De Koninck. Succes "De eerste serie bestond uit te keningen van oude volksspe len. Die werden zowel binnen als buiten het café gespeeld. Een paar voorbeelden: struifvo gel, pitjesbak, dopspel, pierbol- len en sjoelbak. We kwamen hierop via de stichting Vlaam- sche Volksspelen. Een tekenaar tekende de spelen en zo kwam de eerste serie bierviltjes tot stand." Niet zonder trots vertelt De Grave verder over de tweede reeks met als onderwerp Ant werpse gilden en ambachten: "Deze reeks is in 1985 zelfs be kroond door een vereniging van bierviltjesverzamelaars uit Duitsland als mooiste ter we reld!" Duidelijke opdracht "Brouwerij De Koninck is de enige brouwerij die de Schelde- stad Antwerpen rijk is. Wij wil len onze stad cultureel steunen en daarom worden alleen Ant werpse kunstenaars gevraagd. Zowel bekende als onbekende kunstenaars krijgen de kans de opdracht 'kunst dichter bij de man in de straat brengen' vrij blijvend in te vullen. Later wordt het werk beoordeeld. Voorop staat dat het een breed publiek moet kunnen aanspre ken." Zo is een grote variatie aan the ma's, kunstenaars, stijlen en af beeldingen ontstaan. Karei Moers heeft Antwerpse stads beelden getekend, Willem Dolphijn 'De poesjes van Sint- Andries' (poppen worden in België 'poesjes' en ook wel 'poesjenellen' genoemd, red.] Verder zijn er reeksen te noe men als: Olympische sporten (1988), Houten gevels (1989), Oude poortjes van cafés en Ant werps Brouwershuis (1990). Er worden zelfs cartoons, spreu ken en strips afgedrukt. Op dit moment zijn er afbeel dingen in druk van Jan Pieter Cornelis. Hij studeert aan de kunstacademie van Antwer pen en heeft een De Koninck- wedstrijd gewonnen voor het beste ontwerp op een bierviltje. Een project waarvoor de Ant werpse brouwerij een bedrag heeft geschonken aan de kunst academie. Het is de bedoeling om ook in 1993 weer series spe ciale bierviltjes uit te brengen. De Koninck-diiecteui De Grave

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 20