nieuw "Het hele brouwproces moet van stap tot stap geregistreerd staan" "We zullen de informatie over de goederenstroom optimaal kunnen kanaliseren en verwerken" "Ik ben ervan overtuigd dat onze brouwerijen er van zullen profiteren" lingen leest u op de pagina's 26 en 27 van dit nummer. Zekerheid hebben "Om goed te kunnen plannen is een goede registratie van de aanwezige voorraden en de goederenstroom door de brouwerij noodzakelijk", zegt Fons van Bommel. Hij is projectma nager van de Dienst Informatie Ma nagement. Samen met twee collega's van de DIM houdt hij zich al gerui me tijd bezig met PILS. "Er moet bij voorbeeld goed geregistreerd staan hoeveel mout er in een silo ligt, hoe- veel brouwsels er zijn, naar welke gisttank ze gaan en zo verder. Het he le brouwproces moet van stap tot stap geregistreerd staan. Dat geldt ook voor de voorraad en verplaatsing van bijvoorbeeld verpakkingsmate rialen. Als je goederen van A naar B wilt verplaatsen, moet je eerst zeker weten dat ze bij A zijn en dat er bij B plaats is hen op te slaan. Nu ligt de ze informatie nog versnipperd opge slagen in verschillende systemen. Bo vendien sluiten deze systemen niet op elkaar aan. De medewerkers van de planningsaf delingen moeten hierdoor verschil lende informatiseringssystemen in kijken om aan de benodigde infor- matie te komen. Dat is niet de meest praktische situatie." Nog niet optimaal Om de diverse informatiseringssys temen te vervangen door één sys teem, is in samenwerking met toe komstige gebruikers langdurig gezocht naar een geschikt software pakket. Dat bleek er te zijn. "Het soft warepakket dat we gekocht hebben is met name geschikt om gegevens te kunnen registreren over de goede renstroom", vult informatiemanager Produktie Bier Cok Seltenrijch aan. "Het pakket is echter niet zo geschikt om mee te plannen. Er is namelijk geen totaal softwarepakket te koop dat zowel geschikt is om te registre ren en te plannen voor een zo com plex bedrijf als Heineken blijkbaar is. Het feit dat we fysiek gezien twee ge scheiden brouwerijen hebben, die wél qua planning als een geheel wor den beschouwd, maakt het plannen moeilijk. Centrale Logistiek wijst de orders toe aan een van de twee brou werijen. Of we voor het planningsge deelte een ander pakket op maat moeten laten maken of zelf moeten ontwikkelen, weten we nog niet. Daarover denken we nog na. Voorlo pig gebruiken we de eigen software nog. Het uitgangspunt is dat we zo veel mogelijk gebruik zullen maken van wat het gekochte softwarepak ket ons kan bieden. Uiteindelijk wil len we de gehele goederenstroom in de brouwerijen zo goed mogelijk be sturen." Beide brouwerijen Oorspronkelijk was het de bedoeling als eerste stap PILS in te voeren in Den Bosch, omdat die brouwerij door zijn grote verscheidenheid aan (export) verpakkingsmaterialen het meeste profijt zou hebben van PILS. Die plannen zijn gewijzigd. Nu zal PILS gelijktijdig in beide brouwerijen worden ingevoerd. Deze maand nog zal een aantal medewerkers opgeleid worden om met het nieuwe soft warepakket te gaan werken. "Zij zul len mede gaan bepalen hoe we het systeem het beste kunnen inrichten voor Heineken. De modellen die daaruit komen, koppelen we terug naar de toekomstige gebruikers, om te zien of er knelpunten zijn. Zo voe ren we het meest geschikte systeem in", aldus Fons van Bommel. Staps gewijs doet PILS zijn intrede in de brouwerijen. Is het systeem succes vol bij één onderdeel van een afde ling, dan wordt het volgende onder deel erbij betrokken. Accurater De betrokken medewerkers krijgen echter niet alleen een instructie voor het werken met het nieuwe soft warepakket, zij krijgen ook een op leiding in logistiek. Dat is het voor naamste doel van dit project. Want PILS (Project Integrale Logistieke 19 Albeit de Voogd: "Dankzij PILS zullen we accuiater kunnen werken, met minder grote voorraden en lagere kosten Systemen) houdt meer in dan alleen overschakeling op een nieuw soft warepakket. Het belangrijkste dat men wil realiseren is een verbetering in de werkwijze. Het nieuwe soft warepakket is slechts een hulpmid del hiertoe. Dat wordt ook benadrukt door Albert de Voogd, bedrijfsleider van Den Bosch, die tevens projectlei der is van PILS. "Je moet weten wat je in huis hebt. Dat is vooral hier in Den Bosch, waar we meer dan vijfhonderd verschil lende magazijnartikelen hebben, moeilijk. We moeten daarvoor een goed systeem hebben", beaamt Al- bert de Voogd. "Maar vooral ook een accurate en betrouwbare werkwij ze", beklemtoont hij. "De gegevens moeten zorgvuldig en correct wor den ingevoerd. De planningafdelin gen moeten kunnen plannen op basis van correcte feiten. De invoering van zo'n nieuwe, verbeterde werkwijze en een ander informatiseringssys teem gaat natuurlijk niet zomaar. Daar moeten we hard aan werken. Maar ik ben ervan overtuigd dat de brouwerijen er op den duur van zul len profiteren. We zullen de infor matie over de goederenstroom opti maal kunnen kanaliseren en verwerken. Om de informatie ver volgens aan de juiste plek door te ge ven. Dat zal leiden tot een aanzien lijke verbetering in het gebruik van de produktiefaciliteiten. Bovendien hoeven we minder grote voorraden in huis te hebben. Door PILS zullen we nog meer kostenbesparend kunnen werken."

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 19