a" HORECA TAPSEBVICE teer ik meestal een uurtje voor mezelf, thuis. Muziek, daar leg je hele ziel en zaligheid in. Als we bijvoorbeeld met de fanfare een mooie ouverture spelen en je beseft dat jij aan dat totaalge luid meewerkt; Man, daar gaan je haren van overeind staan. Daar krijg je een kick van. Toch ben ik blij dat het aantal optre dens is beperkt tot een paar per jaar. Je moet het huisje bij het schuurtje houden. Ik doe het dan ook niet voor het geld. Be gin volgend jaar maak ik ge bruik van de 55 plus-regeling. Dat wil echter niet zeggen dat ik meer tijd aan mijn hobby ga besteden. Al raak je nooit uit gestudeerd op muziek, ik vind het voldoende zo. Er zijn nog meer interessante dingen in het leven." Van de ene drukke baas naar de andere: Louis Eggen (33) ligt -gelukkig voor ons- evenmin op een zonnig strand. We tref fen hem op kantoor in Zoeter- woude, waar hij werkt als hoofd Applicatiesupport van de Dienst Informatie Manage ment (DIM). Deze ondersteu nende automatiseringsafdeling telt 14 medewerkers. Daar naast houdt Louis zich sinds kort bezig met de verdere ver fijning van het OEF-paklcet, het dit jaar geïntroduceerde order verwerkingssysteem. Op ons verzoek heeft hij een van zijn saxofoons meegenomen voor een fotosessie op het dak van het Heineken Nederland-kan toor in Zoeterwoude. Een te norsax, want die geniet de voor keur boven zijn sopraansax en zijn altsaxofoon. "Mijn vader speelde verdienste lijk piano. Van hem heb ik de liefde voor muziek meegekre gen. Ik was tien toen ik lid werd van de Warmondse Harmonie Sint Matthias. Na heel kort trompet te hebben gespeeld, A. Sjaak Pieterse koos ik voor de saxofoon. Waar om precies weet ik niet, maar dat instrument trok mij altijd al erg aan. En nu nog. Wanneer ik in de buurt van een saxofoon kom, moet ik er even op spe len", verduidelijkt Louis. Met twee diploma's van de streekmuziekschool op zak, speelde hij op de middelbare school in zijn eerste bandje. Het was oude stijl jazz geblazen. Louis speelde tot op heden in diverse formaties en kon zich vinden in uiteenlopende stij len. Van pop tot funic en via de blues weer terug naar dixie land. Louis: "Ik heb al die tijd dixieland gespeeld. En gezon gen. Momenteel speel ik in een orkest dat optreedt onder ver schillende namen. Meestal he ten we 'Fat Pete's Dixie Dwey- lers', maar tijdens het Heineken Hockey Toernooi van 22 augustus traden we bij voorbeeld op als de 'Dixie Am- stel Slickers'. We spelen veel als looporkest tijdens jaar markten en braderieën. Daar naast ben ik nog steeds lid van de harmonie, zij het niet erg ac tief. Uit pure liefhebberij speel ik in het Europees Saxofoon Kwartet. Met Sjaak, inderdaad. Hij is een stuk ouder dan de rest, maar leeftijd is bij veel mu zieksoorten onbelangrijk. Toen we begonnen was ik een jaar of vijftien. Het stierf op een gege ven moment een zachte dood, maar we hebben het kwartet kortgeleden weer heropgericht. Puur uit liefhebberij. De stuk ken die we spelen variëren van klassiek tot jazz. Ze zijn speci aal gearrangeerd voor saxofoon kwartetten en bevatten veel noten. Het is stevig studie materiaal voor ons." Ook Louis is veel vrije tijd kwijt aan zijn hobby. Naast de nodige repetitie-uurtjes treedt hij van mei tot en met septem ber een a twee keer per week op. Daarnaast geeft hij weke lijks les aan een jong lid van de harmonie. Al met al veel extra drukte voor een vader van vier kinderen met een full-time job. Louis: "Ik gebruik muziek heel duidelijk als uitlaatklep voor mijn werk. Ik voetbal graag. Ik tennis graag. Maar als ik saxo foon speel vergeet ik alles. Dan gaan de oogjes dicht en blaas ik de dingen heel ontspannen van me af." Henk Vincenten is de derde op rij. Hij houdt weliswaar vakan tie, maar een telefoontje van Louis leert dat hij dat thuis doet. Henk nodigt ons uit voor een interview, eveneens in Zoeterwoude. We kunnen dit saxofonisten-drieluik op tijd voltooien. "Louis had zeker zijn tenorsax meegenomen naar kantoor. Dat dacht ik al, want daar speelt hij het liefste op. Hoewel hij in zijn dixieland band meestal altsax speelt. Ik speel sinds mijn achttiende alleen te norsax", aldus Henk Vincen ten, aangevend dat hij de voor keur van Louis Eggen van harte onderstreept. Henk is bij Hei neken dagelijks in de weer met cijfers. Hij werkt aan de rap portage van de Heineken Ne derland-resultaten. Daarnaast is hij mede-beheerder van het computersysteem dat wordt ge bruikt voor de verwerking van financiële gegevens. Op tienjarige leeftijd werd Henk lid van de Harmonie Sint Cecilia in Leidschendam. Zijn twee oudere broers speelden daar al in. "Ik kom uit een mu zikaal actief nest. Ik speelde in die tijd blokfluit op school en klarinet in de harmonie. Na twee jaar ben ik altsaxofoon gaan spelen. Toen ik de harmo nie verliet om te gaan spelen in de soulband 'X-Ray', moest ik zelf een saxofoon kopen. Ik speelde immers op een instru ment van de vereniging. Als je weggaat moet je die inleveren. Ilc kocht een tenorsax en daar heb ik nooit spijt van gehad. Het is een prachtig instru ment." Toch komt de sax een periode van vier jaar niet uit de koffer. Henk stopte met X-Ray ("niet bekend, wel veel optredens") op zijn 22-ste. Hij kreeg verkering, had een baan en ging 's avonds studeren: "In 1978 pakte ik de draad weer op. Ik werd lid van de Big Band Voorschoten. De stijl van zo'n orkest spreekt mij het meest aan. De stukken zijn kwalitatief goed gearrangeerd èn er is ruimte voor improvisa tie. Daarnaast vind ik de gezel ligheid van een grote club men sen prettig. Ik hou ervan om met mensen gezellig een biertje te drinken en moppen te tappen na afloop van een repetitie. Om die reden ben ik op een gegeven moment overgestapt naar de Big Band Frits Landesbergen in Leiden. Ik werd er regelmatig gevraagd als invaller en ik vond het er gezelliger. In Voorscho ten duurde de repetitie tot half elf. Om vijf over half elf was ie dereen naar huis vertrokken. In Leiden wordt nog even nage praat." De nu 40-jarige Henk Vincen ten bezoekt steevast de weke lijkse repetitieavond van de big band. De optredens beperkt hij tot 1 a 2 per maand. Thuis re peteert hij niet vaak: "Ik ben thuis meer tijd kwijt met een andere hobby: doe-het-zelven. Ik ben op dat vlak altijd wel er gens mee bezig. Ik maak mu ziek echt puur voor de lol. Ilc luister bijvoorbeeld graag naar Stan Getz en Ferdinand Povel. Als je mee probeert te blazen, merk je dat je dat niveau niet kunt bereiken zonder scholing. Dus probeer ik het als amateur zo leuk mogelijk te doen. Aan de andere kant weet ik dat het me relatief weinig moeite kost om het niveau van de big band bij te benen. Daarom hoef ik thuis niet zoveel te repeteren." Henk Vincenten 17

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 17