"Technisch is alles mogelijk" Tjeerd Schenk is Technisch Adviseur bij de Heineken Technische Dienst te Hoofddorp. Dankzij hem kan de eigenaar van tapperij De Luifel in Utrecht, die een arm verloor bij een ernstig motorongeluk, tóch zelf de tap weer bemannen. Want zoals Tjeerd Schenk zelf zegt: "Technisch is alles mogelijk, je moet alleen over het hoe even nadenken." Tappen met behulp van een voetschakelaai Tjeerd Schenk A Hij begon zeventien jaar gele den als storingsmonteur bij Amstel waarna hij hetzelfde be roep vijf jaar bij Vrumona uit oefende. Vervolgens kwam hij in dienst van de Technische Dienst van Heineken en nu is hij met een mooi woord Senior Monteur ofwel Technisch Ad viseur. De nu 47-jarige Tjeerd Schenk werkt voor de regio's Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Deze regio's heb ben in totaal 22 monteurs en twee adviseurs, onder wie Tjeerd. Uitvinding "Meestal komt een opdracht bij mij via een aanvraag van de ver tegenwoordiger. Het gaat vaak om een verbouwing, plaatsing van een nieuw onderdeel of een kapotte installatie. Als de mon teurs er zelf op korte termijn niet uitkomen, geef ik advies. Daarvoor zit ik dan de hele dag op de weg om overal te gaan kij ken en oplossingen te beden ken. Vervolgens schrijf ik een rapport over de mogelijkheden en de kosten waarna de mon teurs er weer mee aan de gang gaan." "Op een dag kwam de verte genwoordiger van tapperij De Luifel mijn advies vragen over een versleten koelinstallatie. Toen ik daar aankwam om te kijken, hoorde ik het verhaal over de eigenaar, Rini van Rooijen. Hij had een motoron geluk gehad en kon zijn rech terarm niet meer gebruiken. Daardoor kon de man zijn werk eigenlijk ook niet meer uitvoeren want tappen met één arm is normaal gesproken niet te doen. Toen ging ik een praatje met de man maken omdat ik al een oplossing in mijn achterhoofd had zitten; de automatische tap (taptro- nic). Ik moest alleen nog even nadenken over de bediening met een hand. Al snel dacht ik aan voetbediening. Via een knop op de grond kan de auto matische tap aangezet wor den, zodat er maar één hand nodig is om het glas onder de tap te houden. Door een schakelaar ertussen te plaat sen, heb ik ervoor gezorgd dat het andere personeel de tap gewoon met de hand kan be dienen. Omdat het mijn eigen uitvinding was, heb ik hem ook zelf geplaatst. De eigenaar is heel gelukkig met deze tap waarmee hij gewoon kan blij ven werken", aldus Tjeerd Schenk. Vrij beroep Tjeerd Schenk vervolgt: "Het leukste vind ik de vele contac ten met allerlei mensen en de vrijheid die ik heb. Jaarlijks rijd ik zo'n zestig- tot tachtigdui zend kilometer, van mijn woonplaats Venhuizen (vlakbij Enkhuizen) tot de uiterste gren zen van de drie provincies waarin ik werk. Ik zit namelijk twee ochtenden in de week in Alkmaar en een ochtend in de week in Hoofddorp op kantoor en de rest van de tijd ben ik on derweg. Ongeveer twintig pro cent van mijn werk is maar, in tegenstelling tot wat veel men sen denken, administratief. De rest van de tijd ben ik bezig om voor alle technische problemen een oplossing te vinden. Ik vind dit een heerlijk beroep. Daarom doe ik het ook al zeventien jaar."

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 11