'ÊMËk m Hij is er als het ware ingerold. Jaap is coördinator technische opleidingen bij de Technische Dienst van Heineken. Jaap werkt in dagdienst, waardoor hij 's avonds zijn favoriete sport kan beoefenen. "Ik doe dat nu zo'n vijftien jaar en geef boven dien al tien jaar les. Vóórdat ik met deze sport begon, was ik keeper van een voetbalteam en later deed ik aan zaalvoetbal len. Omdat ik mijn reactiever mogen en conditie wilde verbe teren, ben ik in 1976 aan karate gaan doen. Dat was bij Chian- sport in het Limburgse Geleen, waar ik destijds woonde. Bij de trainingen daar lag het accent echter meer op het schoppen, waardoor je het met straat- vechten kunt vergelijken. Dat was niet wat ik zocht. Mijn la tere en huidige leraar onder wees een andere stijl van vech ten, het zogenoemde Shotokan. Dat sprak mij meer aan. Ik gooi de al mijn tot dan toe behaalde diploma's weg en begon op nieuw. In 1979 stapte ik van Chiansport over naar Karate Do Weng te Beek. En na lang trai nen wist ik enkele diploma's en graden te halen." Maar als je mooi boksen laat zien, kun je daar ook prijzen voor winnen. En die heb ik in het verleden al een paar keer ge kregen. Daarnaast kom je in be paalde categorieën tegen elkaar uit. Ik speel in de half zware ca tegorie, die gaat tot 81 kilo. Dat geeft wel eens problemen, om dat er maar weinig anderen in deze categorie vallen en ik daar door vaak moeilijk een tegen stander kan vinden. Een voor deel is mijn lengte, ik ben vrij lang." Hoewel het boksen aan bepaal de voorwaarden moet voldoen ("Je mag niet onder de gordel en niet tegen het achterhoofd slaan. Bovendien mag je de bin nenkant van je handen niet ge bruiken"), is het niet altijd pijn loos. "Ik heb wel eens een blauw oog opgelopen", vertelt Leon hierover. "Natuurlijk pro beer ik dat te voorkomen, want het is een nogal vreemd gezicht als ik hier bij Heineken met een blauw oog aan de tap sta." Leon wil voorlopig tot zijn 32ste aan amateur-bokswedstrijden deel nemen. Met een lach zegt hij tot slot: "Daarna zal ik nog wel doorgaan met trainen, want ik wil niet graag een bierbuik op lopen." Karate Jaap Cupems (35) uit Den Bosch doet al jaren aan karate. Zwarte band Jaap Cupems is nu Rijks- en KBN gediplomeerd karate le raar. Hij bezit de 3e dan (niveau zwarte band). "Er bestaan tien niveaus voor de zwarte band. Ilt hoop in 1994 mijn 4e dan te ha len." Het lesgeven doet hij in zijn eigen vereniging De Meij- erij in Rosmalen. Daar geeft hij les in Karate Do aan jeugd, be ginners en gevorderden. "Kara te Do leert de beoefenaar con trole en beheersing van de technieken. Dit zijn belangrij ke aspecten waaraan tijdens onze lessen veel aandacht wordt besteed. Hierdoor ko men blessures niet méér voor dan bij andere sporten. Karate werd ongeveer in 1960 in Ne derland geïntroduceerd. Het is een vorm van zelfverdediging waarbij we gebruik maken van de natuurlijke wapens van ons lichaam. Denk aan handen, voeten, ellebogen en knieën. Ike Chin a Joe in actie w Dat laatste is Heineken-collega Ike Chin a Joe (40) uit Zoeter- woude helemaal met Jaap Cu pems eens. Ike is heftruck chauffeur bij de afdeling Magazijn Intern Transport en doet al enkele jaren aan karate in zijn woonplaats Amsterdam. De vorm die hij beoefent heet 'Kyokushinkai' en is een men gelmoes van kickboksen, bok sen en jiu jitsu. "Ik heb hierin net mijn 2e dan (niveau zwarte band) behaald. Waarom ik aan karate doe? Het is goed voor je geest. Ontspannend, het geeft mst. Bovendien is het net een soort verslaving. Als je je niet lekker voelt en je weer een poosje traint, voel je je meteen weer goed. Ik doe nu zeventien jaar aan karate en heb altijd wedstrijden gespeeld. Negen jaar geleden ben ik tweede ge worden in de kampioenschap pen van Noord-Holland. Dat is het hoogste geweest. Voor de rest doe ik het voornamelijk voor mijn plezier. Bovendien ben ik lid van een hele leuke sportschool." Jaap Cuperus geeft les A We onderscheiden daarbij drie hoofdvormen: Karate als kunst van lichaamsbeweging, karate als zelfverdediging en karate als sport. En door karate leef je vol gens mij ook bewuster. Je hebt minder last van stress, omdat je in deze sport goed kunt afre ageren."

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 21