koopt een grutmolen met werk huis aan, een woonhuis, loods, schutting en beplanting op stadsgrond aan het einde van de Anjeliersstraat, ook wel bol werk Slotermeer geheten. Net als in 1617 wordt de mout voor De Hooiberg weer in een eigen molen gemalen. Gosinck richt een schuitenhuis op aan de Baangracht, zodat schuiten het meel van de windmolen naar de brouwerij kunnen vervoeren. In 1713 overlijdt hij. Zijn we duwe verkoopt de brouwerij vier jaar later. Er breken slechte tijden aan voor De Hooiberg, wanneer Theodoras Fries in 1731 de nieuwe eigenaar wordt. Vier jaar daarvoor was de koopman failliet gegaan. Hij had een schuld van 246.000 gulden, voor het grootste deel aan zijn vrouw. Om De Hooiberg te kunnen verbouwen leent hij nog eens 60.000 gulden van zijn schoonfamilie. Bovendien zet hij een mouterij neer. De be staande mouterij aan de Voor burgwal, die op de gevel de naam De Hooiberg droeg, wordt pakhuis. Omdat Fries re kende op enorme winsten, legt hij ten westen van de windmo len een lusthof aan met speel huizen, fonteinen, beelden en grotwerken. Het maakt hem neer haar man twee jaar later sterft, neemt zij opnieuw de lei ding van het bedrijf op zich. In 1640 overlijdt zij op circa 67-ja- rige leeftijd. De Hooiberg komt dan in han den van twee zoons van Giert en Heyndrick Jansz. De jong ste, Timon Veeneman, kreeg de leiding, maar verpachtte ten slotte omstreeks 1650 de brou werij. Inmiddels was Aeltje Jans van Eek, kleindochter van Weynt- gen Elberts, getrouwd met de moutmaker Joost Jans Oost- huysen. H?t echtpaar huurde Wandschildering in Die Port van Cleve met portretten van G.A. Heineken (midden) en de gebroeders Hulscher de oprichters. Tot op 13 juni 1692 Hermanus Gosinck De Hooiberg koopt. Er komt dan een einde aan de familiebetrek kingen tussen de stichters van De Hooiberg en zijn eigenaren. Hermanns Gosinck breidt De Hooiberg behoorlijk uit. Hij se verbouwing was ook vertim mering van de voorgevel. Waar schijnlijk hebben De Hooiberg en het huis te Kleef ernaast in 1735 de gelijkvormige ronde ge veltoppen gekregen, die hon derdvijftig jaar lang op alle te keningen en schilderijen te zien waren. Compagnieschap In 1736 dreigt er een fiasco. Fries weet het nog enkele jaren te rekken. Op 25 januari 1744 tenslotte wordt De Hooiberg in het openbaar geveild. Het is een belangrijke dag voor de Am sterdamse brouwerswereld. Al in het begin van de 18e eeuw was De Hooiberg een van de grootste brouwerijen van de stad. De laatste jaren was de brouwerij bovendien geheel verbouwd en gemoderniseerd door Fries. De zeventien ande re brouwerijen zien deze ge duchte concurrent dus het liefst verdwijnen. Hun snode plannen gaan echter niet door. Vanwege de uitstekende condi tie van De Hooiberg, zijn er vol doende andere belangstellen den. Een groep koopt op de 25e januari De Hooiberg aan. Het compagnieschap heet Pieter Bolton en Co. Dit compagnie- niet oud. In 1614 wordt hij be graven. Hoewel hij in 1599 niet in staat was zijn naam onder de huwelijksacte te zetten omdat hij niet kon schrijven, heeft het echtpaar intussen toch goede zaken gedaan. De hele brouwe rij plus inventaris, het huis en de waterschuiten voor het ha len van vers water in de Vecht voorbij Weesp, zijn onbe zwaard. Net als een huis op de Herengracht. Giert zal nog twee keer trouwen. In 1627 koopt zij aan de noordzijde van De Hooiberg 'het huys te Kleef' aan. De waarde van het bezit stijgt. In 1631 wordt Giert (die niet in gemeenschap van goe deren is getrouwd) aangeslagen voor onroerend goed-bezit van veertigduizend gulden. Wan- De Hooiberg van de neven van Aeltje. De huur was hoog. In 1650 moesten ze zeventiendui zend gulden betalen. Langzaam werd de huursom minder tot zesduizend gulden in 1660. Bo vendien investeerden ze om de brouwerij te verbeteren. In to taal hebben ze maar liefst 155.000 gulden uitgegeven. In juni 1663 sterft Aeltje, twee jaar na haar man. De volgende huur der hoeft slechts vierduizend gulden per jaar te betalen aan Timon Veeneman, plus weke lijks een half vat bier plus een mud haver voor zijn paard. Slechte tijden Na Timons dood krijgt De Hooiberg andere eigenaren, die allen nakomelingen waren van

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 17