Gerard Adriaan Heineken kocht in 1864 de Amsterdamse brouwerij De Hooiberg. Daarmee legde hij de basis voor het huidige Heineken-concern. Dit jaar is het vierhonderd jaar geleden dat De Hooiberg in Amsterdam werd gevestigd. Ter gelegenheid daarvan blikken we temg op de geschiedenis van deze brouwerij. zonders. Hij was een van de honderdduizenden, die dat recht verwierf. Hij vestigde een brouwerij in de Nieuwe Gast huisstraat en noemde deze De Hooischuur. Op dat moment telde Amsterdam zeker nog zestien andere brouwerijen. Nog geen twee jaar later, op 3 maart 1588, werd Jan Thy- mansz echter al begraven in de 48 jaar daarvoor voltooide Nieuwe Kerk op de Dam. Zijn weduwe Weyntgen Elberts verplaatste de brouwerij van haar overleden man. Daartoe nam zij op 18 juni 1592 een huis en erf op de Nieuwe Zijds Voor burgwal over van de rijke Jan Dircxzoon Marcus. Achter het huis stond een loods, met een vrije uitgang naar de Nieuwe Zijds Achterburgwal. In die loods vestigde zij de brouwerij. Zij gaf de nieuwe brouwerij ook een nieuwe naam: De Hooi berg. Familiebezit De naam De Hooiberg komt menigmaal voor in de gemeen te-archieven. De eerste keer da teert van 8 juli 1595, wanneer de oudste van de vijf dochters van Weyntgen Elberts in on dertrouw gaat. Ook in 1599 is er een bruiloft. Dan trouwt de tweede dochter, Giert Jansdr., met de brouwersknecht Heyndrick Jansz. Hij volgt zijn schoonmoeder na haar dood op. Hij breidt de brouwerij uit door het huis op de Achterburgwal aan de zuidzijde van De Hooi berg te kopen. Helaas wordt hij De moutmaker Jan Thy- mansz van Weesp zal nooit hebben kunnen vermoeden dat hij ooit nog eens ge schiedenis zou schrijven als de grondlegger van een brouwerij die de voorgan ger zou zijn van Heineken's Bier brouwerij Maatschap pij N.V. Toen hij zich op 5 juni 1586 als poorter van Amsterdam liet inschrijven, was dat niets bij-

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 16