Bucklerploeg in de Tour de France Wanneer deze Vers van 't Vat verschijnt, is de Tour de France net afgelopen. Hoe het alle renners is vergaan, heeft u zelf via de media kunnen volgen. Voordat de Bucklerploeg naar de Tour afreisde, spraken we onder anderen met ploegleider Jan Raas. De Tour: ook drukke weken voor een mecanicien A. Wielrenners bereiden zich an ders voor op een belangrijke wedstrijd dan bijvoorbeeld voetballers. Alleen in het voor seizoen komen zij bijeen voor een trainingsdag of -weekeinde. Daarna rijden zij vele wedstrij den, variërend van eendags- koersen tot meerdaagse rondes. Daarmee hun vorm opbou wend tot de gewenste vorm voor dé wielerwedstrijd van het jaar: de Tour de France. Natuurlijk was ook de Buckler ploeg aanwezig in de Tour. Zij vlogen op 2 juli samen met an dere Nederlandse en Belgische wielerploegen vanuit Brussel naar het Spaanse San Sebastian voor de proloog. Wat gaat er al lemaal mee? "Bijna teveel om op te noemen", zegt de ploeg leider van Buckler, de oud-wiel renner fan Raas. "Materiaal na tuurlijk zoals fietsen, banden, wielen, verzorgingsartikelen, vitaminen. We nemen geen ei gen koks mee of eigen eten, want we eten in de hotels die door de Tour-organisatie zijn aangewezen. De menu's zijn wel gecheckt door onze verzor gers." De werkdag van een wiel renner tijdens de Tour wisselt van dag tot dag, afhankelijk van de etappe die op het programma staat. Eerst wordt uitgebreid ontbeten. Een Tour-etappe vraagt ontzettend veel energie van een renner. Ze eten dan ook een driedubbel ontbijt met veel muesli en Isostar-produkten. Sommigen eten het liefst een groot bord spaghetti met toma tensaus. Daarna brengen de ver zorgers de renners naar de start. Dan wacht hen een lange dag. Specialiteiten Elke renner heeft zijn eigen spe cialiteit. De een is goed in de bergritten, de ander in een tijd rit. Dan zijn er klassementsrij ders, zoals Rooks. "In de sprint komt hij er niet aan te pas, bij tijdritten verliest hij altijd tijd. Om een goede plaats in het klassement te behalen, moet hij eigenlijk elke dag vooraan rijden", vertelt Raas. Behalve kopmannen heeft elke wieler ploeg ook knechten. Zij hebben een belangrijke functie. Ze brengen renners, die achterge raakt zijn door bijvoorbeeld een val of lekke band, terug naar het peloton. Of remmen het pelo ton af, wanneer een eigen kop man gedemarreerd is. Iedereen kent zijn eigen positie. Na een lange, en hopelijk succesvolle, dag brengen de verzorgers de renners weer naar het hotel. Douchen, masseren, eten en dan naar bed. Want de volgen de dag is er weer een Tourdag. Duizendpoot "Het is een bikkelharde sport. Fysiek is het heel zwaar", om schrijft Luc Schiemsky de wie lersport. Als verzorger van de Bucklerploeg speelt hij een be langrijke rol. Samen met drie andere verzorgers zorgt hij voor het transport van de renners en al het materiaal van het hotel naar de start en andersom. "Wij zorgen voor de kamerindeling in de hotels. Als de renners ko men, kunnen ze meteen naar hun kamer. Hoeven ze zelf niets uit te zoeken. Verder heb ben we de menu's doorgeno men en zorgen we dat iedereen

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 12