Verbouwing in bedrij f srestaurant Nieuwe fermentoren in lab Zoeterwoude De keuken van het bedrijfsrestaurant van Produktie Zoeterwoude onder gaat momenteel een face-lift. Voor de verbouwing is gekozen omdat de keuken alweer 14 jaar oud was en daarom op termijn niet meer zou voldoen aan de eisen van deze tijd. Begin juni is gestart met de werkzaamhe den. "We streven ernaar eind augustus klaar te zijn. Maar mogelijk wordt de keukenap- paratuur wat later geleverd in verband met de zomervakan ties. Dan is het al gauw half sep tember", licht Hans Polderdijk (projectleider Technische Dienst, afdeling Nieuwbouw) toe. Na de verbouwing is de uit gifte van eten en dranken ver- De produktiemedeweikers kunnen terecht in een noodkantine beterd. In plaats van één route waarlangs iedereen moest lo pen, is gekozen voor een sys teem waarbij de uitgifte is ver deeld over verschillende punten. Intussen kunnen de produktie- medewerkers gebruik maken van een noodkantine. Die is te vinden vlak naast de ruimte waar de nieuwe keuken en spoelkeuken in aanbouw zijn. Hans Polderdijk: "Voor de tij delijke kantine hebben we veel apparatuur kunnen lenen van de leverancier van onze nieuwe keuken. Het overige hebben we gehuurd. Het pakket dat we in de noodkantine aanbieden is wat kleiner. We hebben nu ook niet de faciliteiten om alles af te wassen. Toch hebben we, naast de tijdelijke wegwerp- bordjes en bekers, gekozen voor het vertrouwde metalen bestek en echte glazen." De vraag naar testbrouwsels op micro-schaal is de laatste tijd stijgende. Om daaraan te kun nen voldoen moest het labora torium van Research Deve lopment in Zoeterwoude nieuwe apparatuur aanschaf fen. Vorige maand maakten we melding van de ingebruikname van een mini-helderbierfilter. Inmiddels heeft HTS in Zoeter woude 12 nieuwe fermentoren aangeschaft, waarmee op klei ne schaal zeer betrouwbare ver- gistingsproeven kunnen wor den uitgevoerd. Bovendien is de bestelling voor zestien kleine lageringstankjes net de deur uit. HTS beschikte al enige tijd over een paar modernere fermento ren, de voorlopers van de nieu we apparatuur. Het grootste gedeelte van het vergistingson- derzoek op micro-schaal moest vanwege capaciteitsgebrek ech ter grotendeels worden uitge voerd in simpele glazen tank jes. fan Kempers van de HTS-afdeling Procestechnolo gie: "Die zijn alleen geschikt voor eenvoudige onderzoeken. Ze bieden te beperkte moge lijkheden. Met de nieuwe fer mentoren hebben we echter al le vergistingsmogelijkheden in de hand. We kunnen daarmee dus diepgaander onderzoek ver richten. Bovendien zijn we nu in staat in het klein de vergis- tingsomstandigheden zoals die zich afspelen in grote tanks pre cies na te bootsen." Goed advies Hij vervolgt: "Heineken bezit door overnames in het verleden wereldwijd veel brouwerijen. Die herbergen gistkelders, waarin je zowel horizontale als verticale gisttanks van ver schillende afmetingen aantreft. Voor de smaak van het bier is het belangrijk, dat we het ver gistingsproces kunnen beheer sen. Onafhankelijk van de tankvorm of -grootte. Dat kan nu worden bereikt door onder zoek te doen met deze kleine fermentoren. Het bier dat hier mee wordt gemaakt, smaakt precies hetzelfde als wanneer het op grote schaal wordt gebrouwen. We kunnen de produktievestigingen nu goed adviseren over hun vergistings processen." Jan Kempers bij een van de nieuwe fermentoren, waarmee op micro-schaal vergistingson- derzoek wordt gedaan

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 11