"De professionele manier van werken, gevoed door een goede marketing, spreekt mij aan" "Werkoverleg is broodnodig, maar het moet wel efficiënt gebeuren" A Leenden Schouten "Open communicatie betekent ook meer doen aan je public relations" hij vijf corporate-afdelingen onder zich: Control, Financial Accounting, Information Systems, Treasury en Fiscal Affairs. Bij zijn vorige werkge ver, Volvo Car B.V., was hij eveneens verantwoordelijk voor de financieel- economische zaken. Daarvoor werk te hij ondermeer bij het familiebedrijf Schouten Granen B.V. (waarvan hij nog steeds commissaris is) en stu deerde en werkte hij aan de Econo mische faculteit van de Rijksuniver siteit Groningen. "Ik koos voor Groningen omdat daar vooral de wis kundige kant van de economie wordt benaderd", vertelt hij hierover. "Bo vendien trok een studie-werkfunctie mij wel aan. Eigenlijk was het daar na de bedoeling dat ik temg zou ke ren naar het familiebedrijf. Dat is uit eindelijk anders gelopen. Maar ik volg het bedrijf, waar mijn broer de directie voert, op de voet. Al is het dan nu van een afstand." In 1975 werd hij controller (in- en externe fi nanciële verslaggeving) bij DSM en in 1982 verantwoordelijk directielid voor de financiële en economische zaken bij Macintosh (kleding, meu belzaken en auto- en rijwielonderde len) in Limburg. Professioneel Macintosh, Volvo en Fleineken ope reren internationaal. De eerste twee met non-food produkten, ons bedrijf lolletje" in de food-sector. Wat trok Schouten het meeste in ons bedrijf aan? Flet in ternationale of de uitstraling van een produkt als bier? "Fleineken staat be kend als een onderneming waar gela chen kan worden. Maar het is ook een bedrijf waar iets ondernomen kan worden. Het is een onderneming die wereldwijd bekende merken voert. Bovendien leeft Heineken heel sterk voor de uitstraling ter onder steuning van de kwaliteit van zijn produkt. En dat spreekt mij aan. Net als de professionele manier van wer ken, gevoed door een goed gevoerde marketing. Kortom: Heineken is een prachtig bedrijf om voor te werken." Toen Schouten in september 1991 bij Heineken kwam, was daar net een nieuwe lijn door Van Schaik ingezet. Kernwoorden daarbij waren onder meer 'onbetwist leider', 'beste spe ler', 'kostenbewustzijn' en 'open communicatie'. Deze kernwoorden hebben een meer open bedrijfsvoe ring tot doel. Voor Schouten waren dit bekende kreten, want bij zijn vo rige werkgever was eveneens een der gelijk proces aan de gang. Schouten hierover: "Er zijn inderdaad overlap pingen. Dat is ook logisch. Elke on derneming die wereldwijd zijn pro dukten hoog in het vaandei heeft staan, streeft naar onbetwist leider schap. Bovendien behoren woorden als 'open communicatie' en 'samen werkingsvermogen' de basis te zijn bij alles wat je doet. Kostenbeheer sing is een voorwaarde voor elk be drijf. Wat de besluitvorming betreft kan een brouwerij vaak veel directer zijn. Er zijn minder fases om vast te leggen dan bijvoorbeeld in de auto-in dustrie. Je ziet bij Heineken veel snel ler resultaat van je beslissingen. Een sneller resultaat wil overigens niet zeggen dat een nieuwe organisatie en management-stijl al direct volledig effectief is in een bedrijf. Mijn erva ring is dat dit langer duurt. We zijn bij Heineken op de goede weg, maar we moeten de puntjes nog op de 'i' zet ten", aldus het bestuurslid. Public relations "Ook in onze afdelingen proberen we die nieuwe management-stijl door te voeren", vervolgt hij zijn verhaal. "Je moet daarbij als manager duidelijk zijn. Wat verlang je van je mensen? Verder moet je medewerkers een vrij grote verantwoordelijkheid geven om hun werk te doen. Wat open com municatie in de onderneming be treft: Dat is tweerichtingsverkeer en die moet je opbouwen. Als je nieuw binnenkomt, kijken mensen eerst de kat uit de boom. 'Hoe zit die Schou ten in elkaar?' Open communicatie betekent bovendien dingen zeggen die je kunt zeggen. Je hebt altijd te maken met een beursgenoteerde onderneming en een aantal wettelij ke regelingen, waardoor je als finan- k ciële man wel eens de lippen op el kaar moet houden. Open communi catie betekent ook méér doen aan je public relations. We houden bijvoor beeld meer presentaties in binnen- en buitenland aan bankiers, aandeel houders en de pers. En ik reis ook be trekkelijk veel naar onze werkmaat schappijen in het buitenland. Wat het overige betreft: communicatie en overleg is een goede zaak. Het is broodnodig. Daarbij moet je echter niet uit het oog verliezen je beschik bare tijd goed te gebruiken. Werk overleg is uitstekend, maar moet wel efficiënt gebeuren. Onze financiële afdelingen komen één keer in de veertien dagen bij elkaar. De finan ciële strategie wordt in een aparte vergadering behandeld." Sportief Voorlopig reist Schouten nog heen en weer tussen Amsterdam en zijn huis in Eindhoven. "Ilt ervaar het reizen niet als probleem. Niettemin zijn we zeker van plan te verhuizen naar een plaats in de buurt van Amsterdam." Door het reizen komt Schouten vaak pas rond 20.00 uur thuis. "Daarna is er doorgaans nog tijd over voor mijn gezin (zijn echtgenote en een 21-jari- ge dochter en 13-jarige zoon, red.) en sport. Golfen doe ik nog niet zo lang. Ik ben geen beginner meer, maar ook geen crack. Zwemmen doe ilt enkele malen per week. Dan zwem ik een uur intensief. Meestal gebeurt dat pas laat in de avond. Tenzij ik uiter aard andere zakelijke verplichtingen heb."

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 5