Amstel in Hongarije Brouwerij Vietnam op schema Vietnam - De bouw van de brouwerij in de Vietnamese hoofdstad Ho Chi Minh Stad ligt op schema. General ma nager Lex Kiljan van Heuven van Vietnam Brewery Ltd. ver wacht dat hij in oktober 1993 kan brouwen. "Het is belang rijk dat we op schema liggen, want eind juni begint hier het regenseizoen. Vóór die vier maanden regen moeten alle fundamenten en afwatering systemen klaar zijn. Anders lo pen we een behoorlijke vertra ging op." De bouw wordt uitgevoerd door een lokale aan nemer, op dit moment begeleid door vijf HTS-expatriates. Voor alle vijf is de komende twaalf maanden een belangrijke taak weggelegd op het gebied van op leidingen voor brouwerijperso- neel en voor de financiële en commerciële medewerkers. Kiljan van Heuven is hier opti mistisch over: "We hebben één groot voordeel: Vietnamezen zijn erg leergierig." Onlangs isde apparatuur uit de oude Anchor en Tiger brouwe- De Vietnamese brouwerij in aanbouw A rijen in Singapore naar Vietnam verscheept. Op dit moment staat er al een aantal brouwke tels en tanks en een groot aan tal containers met apparatuur op het brouwerij terrein. Een ge- Een tekening van de A toekomstige brouwerij in Vietnam deelte van die containers wordt te zijner tijd als tijdelijk kan toor gebruikt. Vietnam Brewe ry Ltd. wacht nog op een bot- tellijn, pasteuriseur en washer. Met al deze apparatuur wil de brouwerij 500.000 hectoliter Tiger en wellicht ook Heine- ken gaan brouwen en in fles en blik verpakken. Lex Kiljan van Heuven verwacht dat in het be gin het blikbier het beter zal doen dan flessen. "Bier in blik heeft een hoog imago in Viet nam en het is voor ons een in teressant marketingprobleem hoe we de consumptie van bier in retourfles kunnen stimule ren." brouwerij ten opzichte van de ze afzetmarkten was overigens vorig jaar één van de redenen voor Heineken om een partici patie (50,3 procent) in de Ko- maromi brouwerij te verwer ven. Komaromi Sörgyar wil met Amstel bier een flink marktaandeel realiseren in het midden van de Hongaarse bier markt. Dit is goed voor zo'n twintig procent van de totale biermarkt. Moeilijke taal De Nederlandse Heineken-me- dewerkers die in de Komaromi brouwerij werken vinden Hon gaars een moeilijke taal. Het wordt namelijk gekenmerkt door lange woorden en veel leestekens op klinkers. Een toe passelijk voorbeeld: Het woord 'proost' is in veel talen kort en krachtig. Denk maar aan het Engelse 'cheers!'. In het Hon gaars gaat het wat minder snel. Daar staat 'proost' voor 'egges- hegedray'! Hongarije - Amstel bier wordt sinds kort lokaal gebrouwen in Hongarije. De introductie vond in mei plaats. De Hongaarse brouwerij Komaromi Sörgyar kan de vraag naar dit bier bijna niet bijbenen. Half mei werd er al zo'n 2000 hectoliter Amstel bier per week gebrouwen. De helft daarvan is bestemd voor de regio rondom de brou werij. De rest gaat naar Boeda pest. Deze hoofdstad van Hong arije is met z'n 2,3 miljoen inwoners goed voor dertig pro cent van alle bierconsumptie in het land. Bovendien is de koop kracht in deze stad hoger dan het gemiddelde. Het toeristi sche Balaton Meer staat num mer twee op de prioriteitenlijst. De verkoop beperkt zich daar tot maximaal vijf maanden per jaar. De gunstige ligging van de De Komaromi brouwerij in Hongarije

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 26