Pensioenfonds 40 jaar De Stichting Heineken Pensioenfonds vierde onlangs met een gezellige receptie haar 40- jarig bestaan. In die jaren is het aantal verzekerden gegroeid van 603 naar ruim 11.000. Op 30 april 1952 zetten notaris Posch en twee directeuren van Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V., J.M. Honig en B. ter Haar, in Amsterdam hun handtekening onder een akte. Daarmee was de oprich ting van de stichting Pensioen fonds voor het personeel van Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. een feit. In het boek over de korte ge schiedenis van H.B.M. lezen we dat Heineken echter al veel eerder een pensioenvoorzie ning kende voor haar mede werkers. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de ven nootschap had dr. Heineken in 1923 voorgesteld een pensioen fonds in te stellen. "De tot dus ver geldende regeling waarbij de leiding der vennootschap pensioenen en ondersteuning en uitkeerde zonder dat daar voor een vaste basis bestond, kon in het licht der nieuwe denkbeelden op sociaal gebied geen voldoening meer schen ken. Het voorstel van dr. Hei neken verwierf dan ook alge- meene instemming. Het personeel was in den vervolge verzekerd van een ouderdoms pensioen op 65-jarigen leeftijd, alsmede een weduwen- en wee- zenpensioen", vermeldt het boek. Han Jansen, hoofd van het Pensioenfonds, legt uit waarom in 1952 dan toch de Stichting is opgericht. "Per 1 ja nuari 1953 werd de Pensioen en spaarfondsenwet van kracht. Als een bedrijf een pen sioenuitkering had toegezegd, was het ook verplicht de gelden daarvoor buiten het bedrijf te zetten. Voordat die wet van kracht werd, hoefde dat niet. Ging het bedrijf failliet, dan was meestal echter ook het geld op. Nu hebben de medewerkers de garantie dat de hen toege zegde pensioenen te zijner tijd ook zullen worden uitgekeerd." Zelfstandig Als zelfstandig ondernemings pensioenfonds kent de stich ting een algemene raad, een be stuur en een deelnemersraad. Jansen: "Het bestuur telt zes leden. Drie van werkgevers kant en drie van werknemers kant. Kort gezegd is het bestuur belast met het besturen van het fonds en het beheer van het fondsvermogen. Heineken Ne derlands Beheer levert de voor zitter van dit bestuur. Dat is nu Frans Versteeg, directeur Perso neelszaken HNB. Samen met tien anderen vormen de zes be stuursleden ook de algemene raad. Een raad die zich bezig houdt met goedkeuring van wijzigingen in de statuten en reglementen en van het jaar verslag. Sinds begin '92 kennen we ook de deelnemersraad, die een adviserende functie heeft. Drie gepensioneerden en negen actieve medewerkers vertegen woordigen in die raad alle ver zekerden van het Pensioen fonds. De taak van het Heineken Pensioenfonds is er voor te zorgen dat wat in de reglementen is vastgelegd, ook werkelijk wordt uitgevoerd. Met andere woorden: dat ieder zijn toegezegde pensioen ook echt krijgt uitgekeerd." Inspelen Volgens Han Jansen is het be langrijk dat je met je pensioen regeling op de maatschappelij ke ontwikkelingen inspeelt. "Uiteraard voorzover het be taalbaar blijft. De wijzigingen die de afgelopen jaren in onze pensioenregeling zijn aange bracht, hebben meestal met de ze maatschappelijke ontwikke lingen te maken gehad. Tot 1987 waren part-timers die minder dan 60% van de ar beidstijd werkten, bijvoorbeeld niet opgenomen in het Pen sioenfonds. We hebben ook we duwnaarspensioen erbij gekre gen en met ingang van dit jaar ook partnerpensioen." Een van de belangrijkste wijzi gingen uit de geschiedenis van het Pensioenfonds is de over stap van de Inbouwregeling naar de Franchiseregeling in 1987. Voorheen kreeg een ge pensioneerde een totaalpen sioen uitgekeerd, inclusief AOW-uitkering. Het Pensioen fonds kreeg dat AOW-gedeelte terug van de overheid. Als de AOW echter achterbleef bij de loonontwikkeling, moest het Pensioenfonds een steeds gro ter aanvullend pensioendeel uitbetalen. Mede om dat te voorkomen is de franchiserege ling ingevoerd. De franchise is dat deel van het salaris waar over de overheid geacht wordt een AOW-uitkering te geven, waarvoor geen eigen pensioen nodig is. Over het deel dat over blijft wordt het ondernemings pensioen berekend. In principe is de franchise-ontwiklceling gelijk gesteld aan de AOW-uit kering. Als die ontwikkeling te veel gaat achterblijven bij de loonontwikkeling binnen Hei neken, zorgt een ingewikkeld mechanisme ervoor dat de kos ten van de aanvullende uitke ring toch in de hand kunnen worden gehouden. In 1986 is het beheer van het to tale pakket beleggingen over gedragen aan een professionele externe vermogensbeheerder. Sindsdien draagt Rotmsco B.V. (onderdeel van de Robeco Groep) de zorg voor het beheer van het vermogen. Eind 1991 was de marktwaarde van de be leggingen 1,328 miljard gulden. Ongeveer eenderde hiervan is belegd in Nederlandse obliga ties. Eenderde in Nederlandse onderhandse leningen en een derde in aandelen en onroerend goed-fondsen, die wereldwijd gespreid zijn. "Hoewel het be heer van het vermogen is uit besteed aan Rotmsco, vindt de administratie ervan hier plaats en berust de verantwoordelijk heid ervoor bij ons bestuur", al dus Jansen. Gedetailleerde ge gevens over uitkeringen, opbrengsten uit beleggingen en dergelijke, staan jaarlijks te le zen in het jaarverslag van de stichting. Dit jaarverslag ver schijnt meestal in de maanden juli/augustus en is voor ieder een bij de portiers verkrijgbaar. Jansen: "Als we over wijzigin gen binnen het Pensioenfonds praten, moet de grootscheepse automatisering die nu plaats vindt, zeker worden vermeld. De werkzaamheden die daar voor moeten worden verricht, zijn omvangrijk en hebben mijn mensen menige zweet druppel gekost." Verhuizing In 1987 hebben de statuten een belangrijke wijziging onder gaan. Het Pensioenfonds res sorteert sindsdien niet meer on der Heineken N.V., maar onder Heineken Nederlands Beheer B.V.. Daarom zijn de tien Pen sioenfonds-medewerkers ver huisd van het Amsterdamse 2e Weteringplantsoen naar Zoe- terwoude. Daar staan zij klaar om collega's van raad te voor zien. "Iets dat vaker gebeurt dan vroeger. Toen dacht men waarschijnlijk dat het allemaal vast wel goed geregeld zou zijn. Nu wil men gewoon zeker we ten dat het zo is. Dat is een goe de zaak. Of het nu gaat over bij voorbeeld pensioenbreuk, partnerpensioen of emigratie, als er vragen zijn over pensioe nen, dan kan iedereen bij ons terecht."

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 14