Schokdemper op schoorsteen 25.000 bollen Dit jaar zijn er al veel meer Heineken- tulpen beschikbaar. "Als de tulpen straks zijn uitgebloeid, heb ik 25.000 droge bollen beschikbaar", vertelt Gerard Braas. "De kleine bolletjes gaan weer terug naar de kwekerij voor vermenigvuldiging. Op die ma nier krijg je elk jaar meer tulpen beschikbaar. Sommige mensen vra gen in de winter om extra tulpen voor het komende jaar. Dan is het al te laat om ze nog te kweken. Daarom kun je het beste al begin zomer bedenken hoeveel bollen je het jaar daarop wilt hebben." Dit jaar staat de Heineken tulp voor het eerst in de Keukenhof in Lisse en op de Floriade in Zoetermeer. In de Keukenhof, die 26 maart werd geo pend, staat de 'Alfred Heineken' vol ledig in bloei in de kas. Op de Floria de, die sinds 9 april open is, staat de Heineken tulp in het gedeelte dat de Coöperatieve Nederlandse Bloem bollencentrale ter beschikking heeft. Volgens handelaar Gerard Braas zal de tulp op beide plaatsen beslist op vallen. "Hij is echt anders, opvallen der, dan de andere tulpen. Bovendien zijn er niet zo veel verschillende gele tulpen in ons land." Voor de kenners: de Heineken-tulp is barnsteengeel met een brede vlam op een grijsblauwe tot grijs getekende crème-witte ondergrond. Soms heeft de tulp een rode vlek op de blaadjes. Reden voor de heer Heineken om tij dens de doop van de tulp op te mer ken dat de natuur blijkbaar zo ver gaat zelfs de rode Heineken-ster te imiteren. "Wat dat betreft doet de tulp echt zijn naam eer aan", aldus Braas. Voor de liefhebbeis: De Keukenhof is geopend van 26 maart tot en met 24 mei. De Floriade van 9 april tot en met 11 oktober. Zoeterwoude In een uur tijd werd maandag 16 maart een zware schokdemper geplaatst op de hoge schoorsteen van de Energiedienst in Zoeterwoude. Het apparaat is nodig om de in vloed van krachtige rukwinden tegen te gaan. Auke Tabak, chef Onderhoud Brouwen en Ener gie hierover: "Bij windkracht zeven boog de top van de schoorsteen een halve meter De stalen schokdemper A wordt naar boven getakeld door. Inspectie wees later uit dat er in de verf rondom de boutverbindingen in de schoor steen scheuren waren ontstaan. Die zijn uiteraard gerepareerd. Om herhaling te voorkomen was het echter nodig om een schokdemper te plaatsen. Deze bestaat uit een grote ronde sta len ring, die ongeveer een ton weegt en schokken hydraulisch dempt."

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 21