Uit een ander vaatje getapt Uit een ander vaatje getapt is een rubriek met korte berichten uit binnen- en buitenland over de ontwikkelingen in de bier-, gedistilleerd- en frisdrankenmarkt. Van de telex gescheurd, uit de kranten en tijdschriften geknipt en op deze pagina bijeengebracht. Overname National Brewing Holdings Samenwerking Allied en Carlsberg Wijnmaken nog ouder Vrouwvriendelijke reclame voor bier Geluidsarme flessenlijn Carlsberg zwakt dreigement af Bierverbruik in Duitsland stagneert (De inhoud van de artikelen in deze rubriek valt buiten de verantwoording van de redactie) Lion Nathan in Nieuw-Zeeland heeft van de verschillende Australische aandeelhouders goedkeuring verkregen om de National Brewing Holding in Au stralië over te nemen. National Brewing Holding is de op één na grootste brouwerij van Australië met ongeveer 36 procent van de markt. Lion kocht vorig jaar vijftig procent van de aandelen die Bond Corporation in National Brewing Holding bezat. (Uit de Financial Times) Als de Europese Commissie niet dwars gaat liggen krijgt de Britse markt er, via de samenwerking tussen Allied-Lyons en het Deense Carlsberg, vanaf vol gend jaar maart een brouwerij gigant bij. Carlsberg-Tetley, zo als de naam van de nieuwe combinatie luidt, produceert en verkoopt een hele reeks beken de biermerken, zoals Tetley Bit ter, Castlemaine, Skol, Löwen- brau, Carlsberg en Tuborg. De deal laat de bestaande samen werking tussen Carlsberg en Courage onverlet. Carlsberg- Tetley heeft 18%van de markt in handen en is nu even groot als de onlangs gevormde Courage Beer Campany, een samenwer king tussen Grand Metropolitan en Courage. Bass is de grootste brouwer in het Verenigd Konink rijk met een marktaandeel van 23% (Uit Food press van 8 november) Wijnmaken, één van de oudste vormen van biotechnologie, is nog ouder dan de geleerden tot nu toe aannamen. De gedachte was dat het wijnmaken ongeveer vijfduizend jaar geleden is ont dekt, maar uit een artikel in New Scientist blijkt dat dit tijdstip nog vijfhonderd jaar eerder ligt. Virgi nia Badler van de Universiteit van Toronto presenteerde haar onderzoeksresultaten op een congres van wijnexperts in Cali- fornië. Zij heeft een Perzische aardewerken amfora van 3500 voor Christus onderzocht, die op de bodem een rode vlek heeft. Infraroodspectroscopie onthul de dat de vlek onder andere tan nine en tartaarzuur bevat. Beide stoffen komen in wijn voor. Te genover de rode vlek zit een gat, waarschijnlijk om er voor te zor gen dat de kruik niet explodeert door nagisting. Verder onder zoek op de vindplaats (het wes ten van Iran, vlakbij Irak) was door de Golfoorlog niet mogelijk. Al eerder vonden geleerden uit Israël dat er 3500 jaar voor Christus inderdaad druiven zijn gekweekt. (Uit Biotechonologie in Neder land, nr.1) Sinds de openbare hoorzitting van rechter Clarence Thomas, die door een voormalige mede werkster beschuldigd werd van sexuele intimidatie tijdens het werk, is in de VS sexisme en de rol van de vrouw als lustobject het gesprek van de dag. Ook in reclamekringen, waar met na me een beschuldigende vinger wordt uitgestoken naar de bier commercials. De meeste bier brouwers trekken zich van die kritiek weinig aan. Anheuser- Busch echter heeft aangekon digd zijn commercials voor Bud- weiser te zullen veranderen. Er komen nog steeds goed ogende en strak in de kleding zittende jongedames in voor. Ze worden niet langer afgebeeld als stoei- poezen, maar spelen een gelijk waardige rol. Volgens Anheuser- Busch had men dat besluit al genomen, voordat heel Amerika via de televisie kon genieten van de vermeende intimiteiten tus sen de rechter en zijn mede werkster. (Uit Food press van 8 november) Krones AG installeerde onlangs de Superblock verpakkingslij- nen bij het Franse Source Perrier. Deze worden gebruikt voor het bottelen en verpakken van mine raalwater en frisdrank. Dankzij de nieuwe verpakkingslijn is het geluidsniveau in de fabrieks hallen aanmerkelijk gedaald. Dit wordt voornamelijk bereikt dankzij de Multiliner-transport- banden. Na het etiketteren worden de flessen verdeeld over twee transportbanden, die zich weer opsplitsen in ieder vier banden. Door de individuele stu ring van de afzonderlijke trans portbanden worden 'botslawaai' en stuwdruk voorkomen. (Uit Missets Pakbiad van 11 no vember) De Deense brouwerijgeroep Carlsberg heeft haar dreigement te vertrekken uit Denemarken afgezwakt. Het bedrijf zegt nu dat het misschien het bier voor de export voortaan in het buiten land laat brouwen. Carlsberg uit te het dreigement in een brief aan de Deense Energieminister die nieuwe, strenge milieumaat regelen wil invoeren. Bedrijven die koolstofdioxide in de atmo sfeer stoten, moeten daarvoor voortaan een strafpremie gaan betalen. Carlsberg wil dat voor het bedrijf de regels 'soepel' ge hanteerd worden. Door de pre mie zouden de produktiekosten dusdanig verhoogd worden dat Carlsberg op de Europese markt niet meer kan concurreren. Vol gens schattingen wordt 70 pro cent van Carlsbergs produktie geëxporteerd. (Uit Food Business van 14 no vember) Doordat ook in Duitsland het ver bruik van bier de laatste tijd stag neert en de brouwindustrie de capaciteit opvoerde (in '90 met ruim 12%tot 104,3 miljoen hecto liter) krijgen de brouwerijen het moeilijker. Ze zullen, zo blijkt uit een branche-onderzoek van de Duitse Industriebank in Düssel- dorf, nieuwe marktsegmenten en afzetmarkten moeten aan boren en nieuwe produkten, zo als alcoholvrije- en lightbieren, moeten ontwikkelen. Het ziet er verder naar uit, dat ze het op de Gemeenschappelijke markt zwaar te verduren zullen krijgen door de concurrentie van de vaak veel grotere buitenlandse brouwerijconcerns. (Uit Food press van 29 novem ber)

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 31