ït ouitenland De speciale kerstlunch vooi de medewerkers van Heineken Far East in Singapore (Technical Manager of South Pacific Breweries) vertelt: "In de plaatsen waar nog relatief veel expatriates wonen wordt Kerst mis veelal in Engelse stijl ge- rd, dus heel vrolijk. De loka le bevolking viertgKerstmis wat taal wél met veel al en dans." efeen^tip Eerste is, zijn alle winkels ek andere bedrijven ouw Kraayo coholisc ges Dver:, mensen uit \Mevr< "Vandaar dat veel de grote steden die dag teruggaan naar de dorpen waar ze geboren zijn. De twee brouwerijen en twee limonade- fabrieken in Port Moresby zijn na een piekproduktie tijdens de kerstdagen gesloten. Op de laatste werkdag wordt per af deling een feestje gehouden met drankjes en hapjes." Het echtpaar Kraayo viert dit jaar voor de derde keer Kerst mis in Papua Nieuw Guinea. "De afgelopen twee keer waren we in de Zuidelijke Hooglan den, in Tari. Het land van de Hulis en de paradijsvogels. We logeerden in Ambua-Lodge, op 2500 meter hoogte en keken over de Tari-vallei. Een schitte rend, adembenemend panora ma. Dit jaar gaan we naar Manus, één van de Admirali teitseilanden in de Bismarck Zee, noordelijk van Nieuw Guinea, waar de natuur nog on gerept schijnt te zijn. We gaan wat speciale vogels zoeken. Ook de onderwaterwereld is daar zeer aantrekkelijk. Hoe we kerstavond vieren, weten we nog niet, maar zonder twijfel zal het iets bijzonders zijn. Voordat we vertrekken hebben we op vrijdagmiddag een kleine bijeenkomst met alle mensen en hun familieleden die ons het afgelopen jaar hebben gehol pen in huis. Er zijn dan wat fris dranken, koekjes en vooral voor de kinderen wat kleine ca deaus en snoepjes. Voor ons is het leukste als iemand een ver haaltje voorleest over bijvoor beeld een lokaal gebmik. Dat gaat vaak in het Tok Pisin (een lokale taal) met veel gegiechel." Afrika Kerstfeest vieren in Afrika gaat op een wel heel aparte manier. Zo betekent het feest niet al leen eten, maar vooral ook veel dansen. Soms tot diep in de nacht. En om een beetje in de 'kerstsfeer te komen' versieren de Afrikanen hun huizen en au to's. Ze maken van mangobla deren allerlei slingers, die ze om de deur spannen. Daartus sen steken ze diverse bloemen en grote palmbladeren. Maar er worden ook slingers tussen de huizen gespannen, waardoor een ruimte ontstaat waar de fa milie ontvangen wordt. De kerstgroet in het Kirundi, de taal in Burundi, is 'Noeli Nziza'. In Cameroun zeg je in het Ba- bute 'Noël Min' en in Nigeria houden de inwoners het op een Frans 'Joyeux Noël'. Indonesië In Indonesië kent alleen de christelijke bevolking Kerstmis oftewel Eerste Kerstdag. Tobias Albronda, Technical Manager bij Multi Bintang Indonesia in Jakarta, hierover: "Kerstmis wordt hier zowel thuis als in de kerk gevierd. Ook zijn er samenkomsten op de brouwe rijen, die georganiseerd worden door collega's en die gespon sord worden door de brouwerij. Daarbij zijn vrouwen en kinde ren, een priester en een domi nee aanwezig. Vaak worden to neelstukjes opgevoerd, bij voorkeur het kerstspel. Overi gens zijn er ook moslims die op deze bijeenkomsten komen. Tijdens het feest is er volop te eten en te drinken. De zaal is vaak fantastisch versierd en er staan overal kaarsen. Een cere moniemeester praat de onder delen van de kerstviering aan elkaar. Collega's klimmen spontaan op het podium om te zingen. Na het eten gaat ieder een naar huis." De medewerkers van Multi Bintang Indonesia krijgen Eer ste Kerstdag vrij, zover de dienst dat toelaat. Vaak moet de produktie doordraaien om genoeg bier op de markt te krij gen of te houden. Tobias Al bronda heeft de afgelopen drie jaar Kerstmis in Indonesië ge vierd. "Vaak worden hier reizen georganiseerd naar andere de len van Indonesië om Kerstmis te ontvluchten. Want eerlijk ge zegd past het weer en de sfeer in dit land niet bij mijn idee van Kerstmis. Het schrijven van kerstkaarten is hier vooral voor westerlingen een sport. Op ons kantoor bijvoorbeeld stuurt ie dereen naar zijn collega's een kerstkaart." Singapore Leo Coolen, assistent Area Ex port Manager Heineken Far East meldt vanuit Singapore dat alleen de expatriates in dat land Kerstmis en Oud en Nieuw vie ren. Zo wordt elk jaar door de Hollandse club in Singapore een kerstdiner gehouden voor leden. De medewerkers van Heineken Far East krijgen elk jaar een speciale kerstlunch. Leo hierover: "De lokale bevol king, die voor tachtig procent uit Chinezen bestaat, viert geen Kerst en Oud en NieuvgÉDe meeste Chinezen zijryjamelijk Bhoedist. Blbf^ndien begint het eigen Chinese Nieuwjaar pas i februari." Leo Cooji in Sin) ik heb vier jaar Kerst iejp orki Nieuw in het VufcBl ant) vierd is dat jeJoch ook zeer leuke dagen doorKuntbrengen met vrienden en kennissen. Maar de gezellige samenkom sten met je naaste familie mis je natuurlijk wel." Costa Rica Brouwer Mark Tettelaar van Cervecertia in Costa Rica, een land waar eveneens op de Ne derlandse manier kerst wordt gevierd, voegt hier aan toe: "Tij dens kerst en Oud en Nieuw realiseer je je, denk ik, meer dat je in het buitenland woont en ver weg bent van iedereen. Of dat positief of negatief ervaren wordt is zeer persoonlijk. Het hangt er ook vanaf hoe je jezelf opstelt en wat je met Kerstmis doet. Wij hebben het in elk ge val als heel positief ervaren om kerst in het buitenland te vie ren. Al is het hier dan een beetj e warmer." Een priester steekt de kaars aan tijdens het kerstfeest van Multi Bintang Indonesia

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 25