Feestdagen vieren in het Hoe Kerstmis en Oud en Nieuw in Nederland gevierd worden, is inmiddels overbekend. Maar hoe brengen mensen in het buitenland de feestmaand door? We vroegen het aan enkele expatriates van Heineken. iedereen ergens op staan (bij voorbeeld op een stoel) om pre cies om 24.00 uur met de rech tervoet op de grond te springen. De rechtervoet moet als eerste op de grond komen, om zo het nieuwe jaar op het juiste been te beginnen. Ook dragen de mensen op Nieuwjaarsdag on zichtbaar iets geels met zich mee. Deze kleur staat voor 'ge luk' in het nieuwe jaar. Op 1 ja nuari gaan de meeste mensen het strand op om de zonsonder gang te bekijken. Ook ontbijten veel mensen op 1 januari bui ten de deur." Op het strand gebeurt met Oud en Nieuw iets wat wij in Neder land niet kennen. Paul Nitsch- mann: "Dat heet Macumba. De godin van de zee wordt dan geëerd. Alle mensen zijn gekleed in witte jurken. Er worden veel kaarsen aangesto ken en je ziet kampvuurtjes op het strand. Ook gooien ze veel bloemen in zee voor de godin." Dit jaar blijft Paul Nitschmann tijdens de kerstdagen in Brazi lië. "Er komen twee vrienden over uit Nederland met wie mijn vrouw en ik naar Salvador gaan. Dat is een stad in het Noord-Oosten. Het is een streek met de mooiste stranden van Brazilië en veel historische gebouwen. We vieren Kerstmis met z'n vieren in een hotel aan het strand, waarbij een palm boom onze kerstboom zal zijn. Met Oud en Nieuw komen er nog twee vrienden. Dan zullen we een hotel boeken in Rio de Janeiro, dichtbij het strand. Ik heb als kind in Brazilië ge woond en daar zodoende vaak kerst gevierd. Voor mijn gevoel heeft het echter weinig met de tropen te maken. In principe vind ik Kerstmis in Europa leu ker, omdat Europa meer kerst sfeer en kou kent." Papua Nieuw Guinea In Papua Nieuw Guinea wordt ook kerst gevierd. En de jaar wisseling gaat voor wat betreft de expatriates, net als in Neder land, vergezeld van oliebollen en appelflappen. Edel Kraayo, echtgenote van Lex Kraayo Het kerstspel op het kerstfeest van Multi Bintang Indonesia mis onder leiding van een kar dinaal op televisie, of gaat de familie naar de dichtstbijzijnde kerk. Na de mis worden cadeaus uitgedeeld. Op Eerste Kerstdag wordt een kerstlunch genuttigd. Dan wordt bijvoor beeld gezouten kabeljauw ge geten. Daarna gaat de familie naar de kerk. Tweede Kerstdag is in Brazilië onbekend. De be drijven geven alleen de 25e vrij en facultatief de 24e. De brou werij hier werkt tijdens de kerstdagen met een minimum bezitting door." Rechtervoet Tijdens Oud en Nieuw kleedt iedereen zich in Brazilië in het wit. "Oudjaarsavond wordt tot 22.30 uur gevierd bij de ouders, of bij vrienden. In Rio de Janeiro gaan de mensen daarna de straat op om het vuurwerk te zien", vertelt Paul Nitschmann. "Dat gaat de hele nacht door. Veel mensen gaan ook naar hotels of sportverenigingen. Vlak voor middernacht gaat Paul Nitschmann is sinds 1 maart 1991 Marketing-ma nager Zuid-Amerika. Hij vertelt over Kerst in Brazilië: "Hier be ginnen ze de kerstdagen op 24 december met een groot diner, waarbij de hele familie aanwezig is. Broers, zussen, ouders en grootouders vieren het feest gezamenlijk. In de ka mer staat een kerstboom, waar onder de cadeaus voor de kin deren liggen. Het kerstdiner bestaat uit gevulde kalkoen, noten, wijn, ham en varkens haas, heel zoete taarten, veel fruit en het zogenoemde Pane- toni, het Braziliaans kerst brood. Klokslag middernacht kijkt het gezin naar de Nacht

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 24