Sluiers van Sheherazade sprake van een verbreding van kennis. De jongens bij ons in de keuken leren natuurlijk ook van meneer Ombelet. Het maakt hem daarnaast niet uit wat hij te doen krijgt. Of het nou saus maken is of vis fileren. Hij is in de afgelopen vier jaar een deel geworden van de Co rona-familie." Fanaat "Misschien klinkt het wat vreemd dat iemand van mijn leeftijd nog wil stagelopen. Maar in ons vak is dat normaal. Leeftijd is niet belangrijk. De meeste koks zijn fanaten. Kijk maar naar Frankrijk. Daar zie je veel koks van dik in de 70, die nog op hoog niveau werken. Kijk, het is mijn werk. Maar het is ook mijn hobby. Die combi natie is de voornaamste drijf veer om het goed te blijven doen. Als je ongeïnteresseerd staat te kolcen, zien de mensen dat aan het resultaat op het bord." Voordeel Joop Ombelet koos dertien jaar geleden voor Heineken: "Ze vroegen een zelfstandig wer kende kok voor de Directie en de Raad van Bestuur in Zoeter - woude. Ik had bij Shell al er varing opgedaan als kok in het bedrijfsleven. Het grote voor deel vergeleken met de horeca is dat je meestal 's avonds en in de weekeinden vrij bent. Er zijn meer collega's die vanwege dat voordeel zijn overgestapt naar een multinational. Ik ben in Zoeterwoude de enige kok in dienst van Heineken. Ik zou van de vut-regeling gebruik kunnen maken, maar ik heb het nog prima naar mijn zin. Als het mag, zou ik graag doorgaan tot mijn 65-ste!" Krokant gebakken rogvleugel met warme sojadressing en krokante koolrolletjes voor vier personen Ingrediënten Voor de rogvleugel 4 x 150 gram gefileerde rog vleugel 8 eetlepels geconcentreerde visbouillon (verkrijgbaar bij elke goede viszaak) 3 eetlepels Japanse sojasaus (merk 'Kikkoman', met rode dop) 6 eetlepels ahornsiroop 3 eetlepels rode wijnazijn 10 eetlepels druivepitten- olie zeezout 6 eetlepels sesam-olie vers gemalen witte peper Voor de koolrolletjes: 480 gram Chinese kool 2x25 gram boter 1 plakje verse gemberwor tel, geschild zout en versgemalen witte peper 1k theelepel fijngeraspte gemberwortel 4 vellen rijstdeeg (verkrijg baar in toko's) 2 eetlepels arachide-olie Voorbereiding Koop filets van gelijke dikte en let erop dat ze ontdaan zijn van de stugge huid. Doe de gecon centreerde visbouillon, soja saus, ahornsiroop en wijnazijn in een sauspan en breng het mengsel aan de kook. Laat de vloeistof vervolgens indampen op een zeer laag vuur tot een hoeveelheid van circa vijf eetle pels. Neem de pan van het vuur en laat de vloeistof afkoelen. Zet de sauspan, afgedekt met folie, op een koele plaats. Neem vier mooie bladeren Chi nese kool waaruit de bladnerf is verwijderd. Was ze en snijd ze tot een formaat van acht centi meter lang en twaalf centime ter breed en leg ze even apart. Snijd de resterende koolblade ren in dunne reepjes. Verhit 25 gram boter in een grote bak pan. Roerbak de reepjes kool in twee gedeelten met behulp van een vork waaraan het plakje gemberwortel is geprikt. Doe dat op een matig hoog vuur, tot dat ze bijtgaar zijn. Breng de kool op smaak met zout, peper en geraspte gember wortel. Laat de kool afkoelen en uitlekken in een fijne bolzeef. Blancheer de vier achtergehou den koolbladeren vijf tellen in kokend en gezouten water. Spoel ze af met koud water en dep de bladeren droog tussen een theedoek. Verdeel de ge bakken koolreepjes over de vier koolbladeren een rol ze op over de korte kant. Snijd de uitein den van de rolletjes recht. Zet ze afgedekt met plastic folie in de ijskast. Eindbereiding Verwarm de vloeistof in de sauspan op laag vuur tot deze lauwwarm is. Klop er met een garde theelepelsgewijs de olie door (werkwijze als voor een mayonaise) tot een lichtgebon- den dressing is verkregen. Ge bruik daarbij geen (staaf)mixer, want dan verliest de dressing zijn transparante glans. Houd de dressing warm in een voor verwarmde oven op 50 °C (bij een hogere temperatuur schift de dressing). Gebruik voor het bakken van de rogvleugels twee grote bak pannen, liefst met teflonlaag. Bestrooi de snijkant (de kant waarin het visgratenprofiel zichtbaar is) van de rogvleugels twee minuten voor het bakken met zout. Verhit de sesamolie in de bakpannen en leg de rog vleugels op de snijkant in de he te olie. Bak de rogvleugels op matig hoog vuur gedurende vier tot vijf minuten of desge wenst tot de onderkant licht krokant en goudgeel van kleur is. Draai het vuur laag en laat de rogvleugels nog twee minuten staan tot de bovenkant over het gehele oppervlak mat is gewor den. Snijd de vellen rijstdeeg in vier stukken van vijftien bij tien centimeter. Rol de koolrolletjes in de stukken rijstdeeg en be vochtig de naad van de rolletjes met een beetje water, zodat het deeg blijft vastzitten. Bak de koolrolletjes in de hete arachi deolie in een kleine bakpan op matig vuur in twee minuten rondom goudgeel en krokant. Laat de rolletjes nog één mi nuut doorwarmen op zeer laag vuur. Maak in het midden van vier voorverwarmde borden een 'spiegel', door anderhalve lepel warme sojadressing met de bol le kant van een lepel vanuit het midden in een cirkelende be weging dun uit te strijken. Neem de rogvleugels uit de pan en leg ze, met de krokante zijde naar boven gekeerd, op de saus. Zout de rogvleugels nog iets na en maal er wat peper over. Schik het garnituur van kro kante koolrolletjes naast de rogvleugels. Uw kerst-hoofd schotel is klaar!

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 21