Zingende postbode Hij zingt al dertien jaar in hetzelfde koor en heeft het nog steeds uitermate naar zijn zin. Hij maakt er ook grote reizen mee. Zo was hij onlangs nog in Hongarije en trok hij een paar jaar geleden met de overige (ruim) 200 koorleden zingend Berlijn rond. Een uitvoering in Den Haag Postkamer-medewerker Anton de Vries van het Bedrijfskan- toor in Zoeterwoude is nog net zo enthousiast als dertien jaar geleden. "Zingen geeft voldoe ning, plezier en je maakt er andere mensen vaak 'happy' mee", vertelt hij, waarna hij in het kort uitlegt hoe hij op het koor terechtkwam. "Ik bezocht eerst een paar concerten van het Christelijk Residentie Man nenkoor, omdat dat koor be kend stond en staat als 'erg goed'. Later kwam ik op een re petitie en van het een kwam het ander." Grootste koor Het Christelijk Residentie Man nenkoor uit Den Haag werd 24 november 1927 opgericht en heeft sindsdien al heel wat con certen gegeven in binnen- en buitenland met bekende musi ci als Louis van Dijk. Ook is het koor een aantal malen op tele visie geweest. Het staat onder leiding van dirigent Aad van der Hoeven uit Rotterdam. De or ganist is Addie de Jong. "Het is het grootste mannenkoor van Nederland", vertelt Anton de Vries trots, die zelf de bariton partij meezingt. "We oefenen elke woensdagavond en ik moet zeggen dat die repetities erg strak worden gehouden. De twintig minuten pauze zijn er voor de gezelligheid, maar zo dra die voorbij zijn houdt de di rigent ons weer strak in het ge- reel. Dat moet ook wel, want je hebt als bekend mannenkoor toch een reputatie hoog te hou den. Ook de selectie van nieu we leden is erg streng. Wie op het koor wil komen, moet eerst 'gestemd' worden. Valszingers worden geweigerd. Na je zestig ste volgt een herkeuring van de stem en ook dan zijn er mensen die helaas moeten afvallen." De muziek die het koor zingt varieert van populaire werken tot en met klassiek. "We komen ook overal, zowel in kerken als in de grotere concertzalen in binnen- en buitenland." De tek sten worden vooral in het Frans en Duits gezongen, maar ook Engelse, Latijnse, Russische, Poolse en zelfs Hebreeuwse lie deren staan op het repertoire. Anton de Vries hierover: "Enke le leden van het koor hebben die talen gestudeerd en kunnen dus ook tekst en uitleg geven over de uitspraak ervan. Vaak Anton de Vries tijdens een repetitie van zijn koor staat bijvoorbeeld bij een Rus sisch bed in fonetisch, oftewel voor ons leesbaar schrift, hoe de tekst moet worden gezon gen." A capella Niet alles is vierstemmig. Enke le liederen zijn éénstemmig. Naast begeleiding door het or gel, wordt het koor ook vaak muzikaal ondersteund door een voltallig orkest. Een enkele keer zingen de leden a capella (zonder begeleiding). Het aantal optredens in binnen- en buiten land is groot. De reizen, zoals die door Hongarije, worden voor een deel gesubsidieerd en deels door de leden zelf betaald. Geen echt snoepreisje dus, maar volgens Anton wel een reis om nooit te vergeten. "Zin gen is (in dit geval) een dure hobby. Je moet er iets voor over hebben. Aan de andere kant maak je op deze manier ook veel mee. We hebben bijvoor beeld gezongen in Budapest. Een stad waarop ik gelijk ver liefd werd. Budapest biedt het neusje van de zalm wat koor muziek betreft. Dat betekende dat wij als buitenlands koor echt ons uiterste best moesten doen. Dat is in alle opzichten gelukt. We moesten elke keer een toegift geven." Voor de komende tijd staan voornamelijk kerstconcerten met onder anderen Berdien Stenberg op het programma. Volgend jaar viert het koor zijn 65-jarig bestaan. Anton de Vries hierover: "Dan maken we ook een jubileum-cd, die uiter aard in de platenzaak te koop zal zijn. Op die manier kunnen nog meer mensen van ons koor genieten."

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 18