"Wie rond de feestdagen 'gezellig wil stappen' komt in de Hofstad goed aan zijn trekken", zei vertegenwoordiger René van Dalen toen we het horecagebied Den Haag een bezoek brachten. Om dat te bewijzen, gingen we een dag met hem mee in de week dat de Hofstad net haar kerstjas paste. Kerstfeest in sfeervol Der René vult aan: "De klanten zien dit café als een soort verlengde huiskamer. Er hangt hier een gezellige sfeer, men blijft al snel hangen. Het heet in de volks mond ook wel het 'sneuvelca- fé', omdat je hier altijd later weggaat dan je van plan was." Laat wordt het in elk geval niet met Oud en Nieuw. "Op oude jaarsavond zijn we 's avonds tot een uur of negen open. Daarna gaan Leny en ik naar boven", vertelt hij wijzend naar zijn ei gen woning boven het café, "om met z'n tweeën gezellig het nieuwe jaar in te luiden." Eigen inbreng Gezelligheid is ook troef in het Kuhrhaus in Scheveningen, onze volgende 'klant', die zich al opmaakt voor de komende feestdagen. Alles wordt daarbij groots aangepakt want er worden zeer veel gasten ver wacht in dit hotel, één van de vele horecabedrijven in Scheve ningen die René van Dalen re gelmatig bezoekt. Onderweg in René van Dalen (26) werkt sinds 1 maart 1989 bij Heineken. Na vier maanden interne cursus kwam hij bij het horecagebied Den Haag terecht. Daar heeft hij zijn vaste stek op het ver koopkantoor in Leidschendam op de vierde verdieping van een kantoorpand in winkelcen trum Leidschenhage. Het is ook de plek waar we hebben af gesproken voor een rondje Scheveningen en rondje Den Haag, sinds augustus 1991 het werkterrein van René. Daarvandaan vertrekken we met de auto eerst naar Amstel- café Banka aan de Bankastraat Tijdens de feestdagen wordt in de ontvangstruimte van het Kuhrhaus altijd een grote kerstboom neergezet in Den Haag. Een klein, maar knus eetcafeetje, waar eigenaar Cocky Letsch grootse plannen heeft voor de kerst. "Geen spe ciaal diner, maar wel versiering in de vorm van twee verlichte kerstbomen voor het café, wat versiering en spuitwerk op de ramen en natuurlijk een gezel lige sfeer", vertelt hij tussen het helpen van twee klanten door. "Verder hebben we op 16 de cember een speciale winter sportdag. Die datum is het hele café veranderd in een winter- sportplek, compleet met ski's, wintersportplaatjes, gezellige muziek en lekker bier." Sneuvelcafé Het is al behoorlijk druk in zijn café, ondanks dat het nog maar vroeg in de middag is. "Veel mensen van kantoor komen hier tussen de middag even langs", vertelt hij desgevraagd. "Maar eigenlijk is het nog rustig in vergelijking met andere keren. Reden voor mij om aan uitbreiding te denken", zegt hij met een grijns in de richting van René.

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 12