Wat in het vat zit, verzuurt niet V N Een rubriek voor liefhebbers van bier wetenswaardigheden Deze keer een gemengd aanbod. Collega C.J. Wansteker stuurde twee dia's naar de redactie, die zijn gemaakt tijdens een vakantie in Griekenland. Zoals u kunt zien worden Heineken-kratten daar ook gebruikt voor andere doeleinden. Bier en het brouwen ervan zijn in de loop van de eeuwen goed ge weest voor het ontstaan van veel spreekwoorden en gezegdes. Zo wel in Nederland als in België. Hieronder volgt een selectie. Hij is onder water Hij is aan de zwier. Beren temmen Studententaal. Het wil zeggen dat ie mand café-rekeningen te betalen heeft. Wie het onderste uit de kan wil, krijgt het lid op de neus Wie te begerig is, krijgt vaak niets. De ze spreuk refereert aan het drinken van bier uit een pul met deksel. De zoete inval Het gebeurde weieens dat in een brou werij iemand tijdens het werk in de beslagkuip of de brouwerskuip viel. Dat noemde men de zoete inval. Het is hier net de zoete inval Hier komen continu mensen over de vloer. Zo zat als een patat Dat zeggen de Belgen als iemand een glaasje teveel op heeft. Eigen bier smaakt het best Er gaat niets boven wat je zelf maakt. Uit de band springen Zich eens onttrekken aan de dagelijk se regels en wetten. Dit gezegde is af geleid van het 'uit de band springen' van houten biervaten. Dat gebeurde als de hoepels het niet meer hielden. Het valt in duigen Er komt niets van terecht. De duigen zijn de houten delen van het vat, die in elkaar vallen als de hoepels niet goed sluiten. Daar wordt iets gebrouwen Daar wordt iets bekokstoofd. Er is leven in de brouwerij Het is gezellig.

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 25