"Het bruist in Limburg" Limburg, een actieve 'bruisende' provincie vol traditionele evenementen in het noorden en verstedelijkte regio's in het zuiden. Maar ook een blijvend 'vechtgebied' voor de tachtig medewerkers van het horecagebied. Het horecagebied Limburg kent twee vestigingen: het noor delijke Horst met drankenhan del Vullinghs-Janssen-Huyben B.V. en het zuidelijke Nuth met het verkoopkantoor en dran kenhandel Maas en Jeker B.V. Peter Janssen, vanwege zijn voorletters ook 'Pam Janssen' genoemd, is sinds acht jaar hoofd horecagebied Limburg. Zijn werkplek in Nuth toont al meteen waar Limburg zo prat op gaat: een opvallend groot schilderij met daarop paters en burgers, in een gezellig onder onsje met een 'pilske' in de hand. "Limburg heeft een rijke biertraditie", verklaart Pam Janssen. "Brand, De Ridder, Gulpener en nog vele andere brouwerijen, hebben hun wor tels in het Limburgse. Ook Amstcl is hier al lange tijd be kend, dat is historisch gegroeid. De voormalige Amstel brouwe rij heeft jaren geleden in het zuiden een aantal kleinere brouwerijen opgekocht. Van daar dat Amstel bier hier al lan ge tijd vertrouwd is." Grote verschillen Het horecagebied Limburg is in drie delen te splitsen. Noord-, Midden- en Zuid-Limburg. "Elk gebied kent zijn eigen manier van leven, zijn eigen cultuur", vertelt Pam Janssen hierover. "Het sterkste verschil zie je tus sen Noord- en Zuid-Limburg. Het verkoopkantooi in Nuth 'PamJanssen Het noorden is veel landelijker, heeft veel kleine plaatsen en woongemeenten. Venlo is daar een wat grotere stad met 70.000 inwoners. Noord-Lim burg is een gebied waar op een geheel andere manier gewoond en geleefd wordt dan in de ste delijke agglomeratie in het zuiden." Via een snel in elkaar gezette tekening van aan elkaar ge groeide steden, onderstreept hij zijn woorden. "Maastricht, Heerlen, Sittard en Geleen ver groeien langzamerhand met el kaar en komen daardoor ook dicht tegen het Belgische Luik en het Duitse Aken aan te lig gen. Dat betekent dat je in het zuiden van Limburg te maken hebt met een zeer op Europa ge richt gebied. Er wonen naast veel 'Hollanders', die aange trokken worden door de snel groeiende industrie, ook veel Duitsers in bijvoorbeeld Heer len en Maastricht. Maastricht is door die ontwikkeling momen teel de meest Europese stad in Nederland. Het is bovendien een zeer Franstalig gerichte stad. Als je er niet met Maas trichts terecht kan, kun je er Frans spreken. Daarnaast kun je in Maastricht zowel in Belgi sche francs als in Nederlandse guldens betalen. Je hebt door deze situatie in het zuiden met een ander type horeca te ma ken dan in de noordelijke plaat sen", aldus Pam Janssen.

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 20