Opnamen Heineken-films gestart Introductie Strohtmann Apf el goedkeuring kan ik het in de Gistpers- ruimte tappen uit de betreffende be- waartank. Daarvoor moet ik de tank en de leiding die uitkomt in de Gist- persruimte aan elkaar koppelen met een slang. Dan kan ik de vloeibare gist tappen in speciale zakken. De volle zakken bind ik dicht met een stuk touw, waarna ik ze in de gistpers leg. Per keer kunnen twee zakken in een pers. Ze moeten eerst even zo blijven liggen, tot rust komen, voordat de pers kan worden aangezet. Er wordt ge perst met een druk van maximaal 150 Bar. Die druk voer ik trapsgewijs op, met tussenpozen. De gistperszaklcen zijn gemaakt van een soort katoen en fungeren in de gistpers als een soort zeef. Het bier en het brouwwater- vocht wordt uit de zakken geperst, zo dat uiteindelijk alleen droog brouw- gist overblijft", vertelt Jan de Kort. De droge gist wordt in blikken ge schept. In het blik zit een plastic zakje. Wanneer een blik is gevuld weegt deze 7,5 a 8 kilo. De inhoud wordt nog even machinaal aangedrukt alvorens de deksel erop gaat. De bestelde hoeveel heid gaat in speciale binnendozen. De blikken worden in het midden gezet. Er omheen worden ijsflessen ge plaatst, die recht uit de vlakbij de Gist- persruimte staande diepvries komen. Het water in de flessen is bevroren en is pas na ongeveer vier dagen ont dooid. Bahamas De binnendoos gaat in een kartonnen omdoos. Daarop zitten etiketten ge plakt, waarop vaak tropische plaats namen prijken. Jan daarover: "Als ik zie dat een doos naar een brouwerij op de Bahamas gaat, of naar Rio de Janei ro, dan denk ik wel eens: 'Ilc zou best eens meewillen'. Ik hou wel van warm weer!" De meeste bestellingen wor den 's middags om drie uur opgehaald door een transporteur. Die brengt ze naar Schiphol. Twee uur later zitten de dozen in het vliegtuig, op weg naar een brouwerij in een vaak zonnig land. Intussen werkt Jan de Kort in een ruimte waar het net boven het vries punt is. Natuurlijk heeft hij speciale kleding ter beschikking: "Ilc word niet snel verkouden, dat scheelt. Maar als ik het dan te pakken heb, gaat het ook niet snel over. Dit vanwege de tem peratuurverschillen tussen de Gist- persruimte en de Gistbewaarplaats. Vooral 's zomers als het in de Gist bewaarplaats 36 graden is. Dan blijf je vier weken snotteren. Dat is trouwens het enige nadeel. Verder heb ik het goed naar mijn zin. Het werk is afwis selend en biedt voldoende vrijheid. Ik kan mijn werkzaamheden zelf inde len en dat bevalt prima." 19 Heineken werkt aan een nieu we bedrijfsfilm en een nieuwe onderwijs video. De opnames voor deze audio-visuele pro- dukties zijn gestart. De Heineken-bedrijfsfilm is nog in een heel pril stadium. De titel is nog niet gekozen. Wel zijn er vervroegd in Nederland op een aantal locaties opnames gemaakt. Dat gebeurde begin oktober in verband met het op dat moment mooie weer. Er moeten nog opnames worden gemaakt op buitenlandse Hei- nelcen-locaties. De bedrijfsfilm is naar verwachting eind mei 1992 gereed. Onderwijs De onderwijsvideo heeft de titel 'Bierbereiding' en is be stemd voor horeca-opleidingen in Nederland. De lengte van 'Bierbereiding' is vastgesteld op maximaal 30 minuten. Hoe bier wordt gemaakt wordt uit gelegd aan de hand van dia's die op video zijn overgezet. De in formatie sluit aan op de lesstof. Vooraf is met docenten uit het horeca-onderwijs nauw overleg gevoerd over de inhoud van 'Bierbereiding'. In dit stadium is nog niet aan te geven wanneer de onderwijsvideo klaar zal zijn. Zoetermeer Bols Benelux heeft een nieuw produkt geïn troduceerd: Strothmann Apfel. Het wordt gemaakt van zuiver natuurlijke grondstoffen op ba sis van rijpe appels en geheel uit tarwe gestookte alcohol. De drank is fris van smaak en heeft een alcoholpercentage van 21 procent. Goed gekoeld komt Strothmann Apfel het beste tot zijn recht. De produktie van Strohhmann Apfel is in handen van de Duitse Distilleerderij Strothmann. Strothmann Apfel wordt verkocht in vierkante 0,7 liter flessen. Het produkt is vanaf 1 januari 1992 in het PUM te koop.

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 19