De gistperser i8 Werken bij maximaal 1,5 °C voor bestellingen uit tropische oorden als Jamaica en Indonesië. Je kunt het je pas voorstellen als je een gesprek hebt gehad met een gistperser. Jan de Kort heeft die functie in Den Bosch. De 32-jarige Vughtenaar heeft in to taal zes jaar ervaring als gistperser. Zijn produkten, geperst Heineken A-gist en Amstel gist, worden overal ter wereld gebruikt voor het (in licen tie) brouwen van Heineken en Amstel bier. Jan de Kort leerde de kneepjes van het vak van Thijs de Vaan, die in middels van de Vut-regeling gebruik heeft gemaakt. In de Gistpersmimte (die grenst aan de Gistbewaarplaats) van H'Bosch legt Jan uit wat hij dage lijks doet: "De gist uit de vergistings- kuipen wordt gepompt naar onze Gistbewaarplaats. Daar wordt de niet meer bruikbare gist gescheiden van het nog bruikbare gedeelte. De gist die overblijft wordt bewaard in een van de bewaartanlcs. Het is vloeibaar omdat het is gemengd met bier en wat (houd baarheid verhogend) brouwwater. Voor het persen wordt gist genomen, die een enkele keer in het brouwpro- ces is gebruikt. Deze is sterk genoeg om te kunnen worden geperst. Ik krijg vanuit Zoeterwoude voor elke week een overzicht van bestellingen. Aan de hand daarvan overleg ik met de dienstdoende ploeg wanneer ze gist voor mij moeten reserveren. Zelf werk ik in dagdienst, dus soms moet ik mijn bestellingen schriftelijk doorgeven. Dan wordt de benodigde hoeveelheid gist apart gehouden." Hoge druk "De toegewezen gist wordt eerst ge keurd door het laboratorium. Na

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 18