Export- vergadering op oude stek Heineken bier in Zuid-Afrika Medewerkers terug uit Zaïre L Rotterdam De Exportverga dering is donderdag 26 septem ber éénmalig gehouden in de Heineken-vestiging Rotterdam Crooswijk. De laatste jaren wordt wekelijks in Zoeterwou- de vergaderd over de lopende export-aangelegenheden. Vroe ger was Rotterdam Crooswijk de vaste lokatie voor deze ope rationele vergadering. In 1946 werd hier de eerste exportver gadering gehouden. De export vergadering keerde éénmalig terug vanwege het onlangs ge vallen directie-besluit de vesti ging te behouden. De andere reden voor de éénmalige terug keer was dat in Rotterdam Crooswijk het nieuwe compu tersysteem Export 2000 ge demonstreerd kon worden. De deelnemers bekeken aanslui tend in de Rotterdamse haven bij ECT een nieuwe container- terminal. Sinds half oktober is Heineken bier ook in Zuid-Afrika te koop. Het bier wordt in de drie grote steden Johannesburg, Kaapstad en Durban als premium bier verkocht. Voorlopig is het daar alleen in drankenwinkels en speciale bars verkrijgbaar. De introductie van Heineken bier aan de handel en de pers in de drie grote steden vond plaats op 26 september. Hans Krijgs man, Area Export Manager Afrika hierover: "We proberen allereerst een positie voor het Heineken-merk in deze drie grote steden te krijgen. Daarna zullen we ook naar de overige delen van dit grote land kijken. Deze eerdergenoemde positie proberen we te bereiken door maximale distributie, in sa menhang met geselecteerde markering-ondersteuning." De eerste reacties van de han del op het geïmporteerde Hei neken bier waren zeer positief. Hans Krijgsman hierover: "Het is de eerste nieuwe produkt- lancering in de biercategorie sinds zes jaar. Bovendien toont deze introductie van Heineken bier voor de bevolking aan dat Zuid-Afrika weer open is, het geen voor ons merk zeer posi tief zal zijn." Distributie Het exportbier voor Zuid-Afri ka wordt in de Bossche brouwe rij gebrouwen en vanuit Neder land naar het zuiden van Afrika verscheept. South African Bre weries, dat sinds 1965 Amstel bier onder licentie brouwt, zorgt voor de verdere distribu tie van Heineken bier in Zuid- Afrika. Heineken wordt ver kocht in 33 cl. fles en blik. De totale biermarkt in Zuid- Afrika bedraagt 27 miljoen hec toliter per jaar. Ongeveer de helft daarvan is sorghumbier. Amsterdam/Kinshasa Alle vrouwen en kinderen van de naar Zaïre uitgezonden mede werkers zijn terug in Europa. Bovendien zijn 16 van de 28 expatriates (voornamelijk Ne derlanders) teruggekeerd. Aan leiding hiertoe zijn de onge regeldheden in de voormalige Belgische kolonie. Deze begon nen in de ochtend van 23 sep tember in de hoofdstad Kinsha sa en hebben zich verspreid over andere delen van Zaïre. De meeste medewerkers en de gezinsleden zijn eerst naar het buurland Congo gereisd. Daar zijn ze vrijdag 27 september in het vliegtuig naar Frankfurt ge stapt. De Nederlanders zijn ver volgens naar ons land geko men. Het area-management voor Afrika heeft in samenwer king met de Personeelsdienst Internationaal (PDI) van Heine ken gezorgd voor opvang. Bij het ter perse gaan van deze Vers van 't Vat, waren nog twaalf medewerkers in Zaïre. De vijf Bralima-brouwerijen en de drie CIB-frisdrankbedrijven waren eind september een paar dagen uit produktie, maar draaien inmiddels weer. Op het terrein van de flessenfabriek Boukin zijn de kantoren en de woonhuizen ernstig bescha digd. Het bedrijf ligt stil in ver band met onzekerheden in zake de grondstoffenvoorzie- ning. De vestigingen van Brah ma en CIB zijn niet of nauwe lijks beschadigd. Markering-manager Afrika H. Bmning: "De situatie in Zaïre is hoogst onzeker. We volgen de ontwikkelingen op de voet. Een deel van het continent Afrika gaat momenteel door een dal. Ook Zaïre, dat normaal gespro ken een mstig en gastvrij land is, ondervindt daarvan helaas de gevolgen." i

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 7