J. USA in een groen jasje is gesto ken, met een nieuw etiket en een andere groene export doos." Doe-functie De USA is Heinekens grootste exportgebied, op de voet ge volgd door de Canarische eilan den, Zwitserland en het Mid den Oosten. Eén van de export-assistenten in dat laat ste gebied is Freddy de longe. Zij bekleedt sinds 1985 deze functie. Haar werkgebied om vat Afrika, het Midden Oosten en het Indian sub-continent (In dia, Pakistan etc.). Regional Ex- port-manager in dit gebied is J. van Herpen. Een export-assistente is vol gens Freddy de Jonge een ver lengstuk van het Aerea Export management. "De assistent vervangt de Export-manager bij diens afwezigheid en is verant woordelijk voor de verwerking van alle commerciële afspraken die zijn gemaakt. Het is eigen- bjk een soort 'doe-functie'. Je verwerkt en voert ondermeer zo spoedig moglijk de binnen komende orders uit en zorgt dat die goed in ons automati seringssysteem E-2000 worden ingebracht. Verder onderhoudt de export-assistent regelmatig contacten met de verschillende exportverkoopkantoren en brouwerijen. Een andere taak is het zo snel mogelijk beant woorden van de vele vragen die elke dag per brief, fax, telex of telefoon binnenkomen. Daar bij probeer je de klant de beste service te verlenen. Dat laatste lukt niet altijd, omdat niet elk verzoek positief beantwoord kan worden. Als we bijvoor beeld uit Libanon de vraag krij gen rechtstreeks een bepaald aantal dozen bier te leveren, Erik Bakker moeten we 'nee' verkopen. Dit komt doordat wij in Libanon een eigen agent hebben, die alle distributie voor ons verzorgt. Diegene die het verzoek om le vering bij ons indient, verwij zen wij dan ook naar onze agent." Bij dit alles is een goede samen werking met alle afdelingen die met Export te maken hebben van groot belang. "Want wij kunnen uit commercieel be lang wel snel een order willen uitvoeren, anderen moeten bij de uitvoering ook hun mede werking verlenen. Commercie moet ervoor zorgen dat de nodige orders worden binnen gehaald. Op basis daarvan kun nen Produktie, Inkoop, Logis tiek enzovoort weer verder werken. Samen zorg je ervoor dat de containers met bier zo snel mogelijk op de plaats van bestemming zijn", aldus Freddy de Jonge. Planning en Control Voor heel het export-gebeuren is een goed operationeel- en be leidsplan nodig. Het opstellen hiervan is één van de taken van Planning en Control. Ook het berekenen van kostprijzen en het bewaken van de budgetten voor Export heeft hier plaats. Laus Boots, Chef Budgettering en Verslaggeving van deze af deling: "Heineken heeft in de wereld enorm veel markten met verschillende klanten. Elk gebied heeft weer zijn eigen prijsafspraken en budgetten. Het is de taak van onze afdeling kostprijzen te maken voor de markten. Mijn subafdelinkje Budgettering en Verslaggeving zorgt voor het tijdig vastleggen van de budgetten voor het ko mende jaar. Ook moeten wij managers erop wijzen als ze hun budget overschrijden. Kortom het financiële plaatje wordt door ons vastgelegd en bewaakt." Frisdrank Bij Export gaat het niet alleen om de verschillende biermer ken van Heineken. Ook de or ders voor frisdranken komen hier binnen. Twee medewer kers van Vrumona zorgen voor de coördinatie hiervan tussen de verschillende afdelingen in Amsterdam, Rotterdam en Bunnik. Export-assistente Frisdranken Gonda Jansen hierover: "Offi cieel vallen wij niet onder de heer Van der Minne, maar on der de heer Schop, Algemeen Directeur Vrumona. We heb ben echter zo veel met de Ex port-afdeling in Amsterdam te maken, dat het commercieel gezien veel handiger is dat wij hier zijn gevestigd. Wij coördi neren alle binnengekomen or ders en de daaruit voort vloeiende opdrachten voor aankoop van grondstoffen, ver pakkingsmaterialen en de pro duktie daarvan. Daarnaast be werken wij een aantal markten zonder tussenkomst van een bieragent of Heineken ver koopkantoor in het betreffende land. Verder houd ik mij onder meer bezig met het uitbrengen van offertes, maar ook met heel andere dingen zoals het ont wikkelingen van decoraties en ingrediëntenverklaringen op verpakkingen. Dat gebeurt in overleg met Bunnik, waar ik ook regelmatig naar toe ga." Duty Free Een laatste onderdeel van het export-gebeuren op de Mau- ritskade is Duty Free. In tegen stelling tot de Export Algemeen is Duty Free niet verdeeld in regio's. "De hele wereld is bij ons de markt", vertelt Ton Muyres, hoofd Duty Free. Duty Free bestrijkt meer dan twintig procent van de totale export verkopen (exclusief de USA). Het werkterrein kan verdeeld worden in de vier sectoren vliegverkeer, koopvaardij, luxe cruiseschepen/ferries en mili tairen. Daarnaast levert Heineken ook aan ambassades. Duty Free bezorgt direct aan de klant, niet via een agent. Zestig procent van de Duty Free-le- veranties gaat naar de scheep vaart. Daarnaast vormen de mi litaire bases van de USA in Duitsland nog steeds een grote markt. "Hoewel we uiteraard rekening houden met een om- zetafname in verband met troe penreductie", geeft Ton als reactie. "Wat de scheepvaart be treft: We hebben een speciale telexverbinding met de Rotter damse haven. Elke morgen ho ren we zo welke schepen de ha ven binnenkomen en welke er weer vertrekken. Op basis van die gegevens besluiten we wel ke schepen onze vertegen woordigers die dag bezoeken. We zijn daarbij vooral geïnteres seerd in Britse, Nederlandse en Scandinavische schepen. Ver der concentreren we ons de laatste tijd steeds meer op de ferries in Scandinavië en de luxe cruiseschepen in het Ca- raïbisch gebied." Ook de afdeling van Ton Muy res krijgt volgend jaar met de open grenzen in Europa te ma ken. "1992 zal een effect heb ben op de verkopen van taxfree produkten op de vliegvelden. Natuurlijk zullen we dat mer ken, maar onze belangen in deze sector zijn niet zo groot vergeleken met het totaal van onze Duty Free-activiteiten." Wat Duty Free betreft is het vol gens Ton belangrijk voortdu rend alert te zijn op de ontwik kelingen in de markt. "Maar dat geldt eigenlijk voor alle export." Het nieuwe flesje Brand bier (links) naast de oude witte exportfles tische omgeving

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 9