Wat in het vat zit, verzuurt niet Een rubriek voor liefhebbers van bier wetenswaardigheden Sinds de introductie van bierviltjes rond het begin van deze eeuw, zijn zeer veel varianten geproduceerd. Op deze pagina een aantal unieke Amstel-exemplaren uit de archieven. De meest opvallende is in dit gezelschap het dubbele Amstel stoop-vilt. De doorsnede is uit zonderlijk groot, namelijk zo'n dertig centimeter. Wat nu de thuistap is, was vroeger de 'stoop'. Dat was een grote fles met een van gevlochten riet ge maakt omhulsel. Op de fles werd een handpompje gemon teerd, waarmee het bier in de glazen kon worden getapt. Het formaat van het stoopvilt was aangepast aan het formaat van de fles. Uiterst links staat het vilt met het Amstel-gebaar, dat velen zich zullen herinneren. Zo deed de Amstel-liefhebber be gin jaren zestig. En natuurlijk ook de Amstel-mensen die in die tijd op de (promotie-)foto werden gezet. Eind jaren zestig kwam Amstel met een nieuwe campagne: 'Dit is de man, dit is z'n bier' was de pay-off. Reclameman Gregor Frenkel Frank, nu ook bekend van het televisie-programma 'Ook dat nog', was naar verluidt degene die hem verzon. De tweede helft van de jaren zestig was een periode van verande rende normen in de samenle ving. Ook het model van het Amstel-vilt onderging een (wel iswaar tijdelijke) metamorfose. Het meest rechts een Amstel Gold-vilt met een puzzle. Vol gens bierviltverzamelaar Ligte- rink lag deze omstreeks 1956 in de cafés op de tafels en de tap. Uit het bijschrift blijkt dat een Amstel Gold-drinlcer geen raadseltje nodig heeft. Met een goed opgeloste puzzel konden daarom geen prijzen worden gewonnen. Voor Amstel was het duidelijk: op dit viltje hoor de een glas bier. Tweede van links een hele ou de. Het is duidelijk te zien aan de verkleuring van het vilt. De leeftijd wordt door de heer Lig- terink geschat op circa 56 jaar (1935). Op het viltje is een af beelding van de voormalige Amstel brouwerij afgedrukt. "Op zich een mooi viltje, ook in historisch opzicht", aldus de heer Ligterinlt. Het vilt tweede van rechts op de foto is van circa 1936, zo meldt de heer Ligterink. Het is er een uit een serie van tien. Deze gaat als volgt: Een echtpaar woonachtig in Leiden, dat wilde elkaar eens verblijden. Zij keken elkaar

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 29