Beter werken met beeld schermen kan! Veel Heineken- medewerkers werken dagelijks met beeldschermen. De personal computer (pc) is een vanzelfsprekend verschijnsel geworden, dat niet meer uit kantoren is weg te denken. Ze vergemakkelijkt ons werk. We kunnen er snel door werken. Deze hoge vorm van automatisering vereist echter ook maatregelen, die de veiligheid en gezondheid van werknemers beschermen. Daarover is onlangs een boekje verschenen. Binnen de EG is nu een richtlijn opgesteld, die voor alle lidsta ten binnen de Europese Ge meenschap gaat gelden. Deze verplicht de werkgever uiterlijk op 31 december 1992 passende maatregelen te nemen om risi co's van het werken met beeld schermen te ondervangen. In een boekje Werken met Beeld schermen', dat bij de portier van elke vestiging van Heineken verkrijgbaar is, wordt deze richtlijn verder uitgewerkt. We noemen er in dit artikel enkele. Toetsenbord De EG-richtlijn gaat ervan uit dat u uw werk zo comfortabel mogelijk moet kunnen verrich ten. Plaats het toetsenbord zo, dat tijdens het typen de polsen niet sterk gebogen zijn. Voor waarden hiervoor zijn dat het toetsenbord gemakkelijk ten opzichte van het beeldscherm geplaatst kan worden. De on derkant stroef is, zodat het toet senbord niet schuift. De in deling van toetsenbord en de vorm van de toetsen moet de bediening zo gemakkelijk mo gelijk maken. Om te voorko men dat de toetsen spiegelen moet het oppervlak mat zijn uitgevoerd. Werkvlak Ook de werktafel of het werk vlak mogen niet spiegelen. Dit is namelijk zeer vermoeiend voor de ogen. U moet voldoen de ruimte hebben om comfor tabel te kunnen werken en spullen te kunnen plaatsen. Hoofd- en oogbewegingen moeten tot het minimum be perkt blijven. Een belangrijk hulpmiddel hierbij is de docu menthouder. Deze moet sta biel en instelbaar zijn en op ge lijke kijkafstand naast het beeldscherm gezet kunnen worden. Ook de stand van de stoel is bij het werken achter een pc be langrijk. De stoel moet op mini maal vijf punten op de vloer steunen, voldoende steun bie den aan uw lichaam en aange past kunnen worden aan uw werkhouding. Eventueel kan een voetensteun uw werkhou ding aanzienlijk verbeteren. De verlichting van uw werkom geving is eveneens van belang. Volgens de EG-richtlijn moet kunstmatige verlichting zoda nig zijn aangebracht en uitge voerd dat de informatie op het beeldscherm goed te lezen valt. Verblinding en hinderhjke spie geling op het scherm moet ver meden worden. Dit stelt ook ei sen aan de zonwering, die vanzelfsprekend instelbaar moet zijn. Niet nieuw De EG-richtlijn klinkt voor Heineken-medewerkers mis schien niet nieuw in de oren. Een aantal jaar geleden is bin nen ons bedrijf eveneens een boekje verschenen over het werken met beeldschermen. Niettemin kan deze nieuwe uitgave een goede aanvulling op het bestaande boekje zijn. Tot slot nog enkele tips om ge spannenheid te controleren en de spieren in goede conditie te houden: Buig uw hoofd langzaam voorover, zodat de kin op de borst komt. Buig daarna langzaam naar achteren, dan naar links, oor op de schouders en evenzo naar rechts. Beter is het niet het hoofd te draaien. Als dat toch gewenst is, doe het dan langzaam. Maak uw schouders los door de linkerhand op de linkerschouder te leggen en de rechterhand op de rech terschouder. Ellebogen hori zontaal houden en dan lang zaam een keer de elleboog naar voren en naar achteren draaien. Oogvermoeidheid kunt u bestrijden door de ogen te sluiten en losjes met de handpalmen te bedekken.

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 27