Van jongs af bij Heineken Elke dag komt hij langs op kantoor en in de brouwerij. Iedereen kent hem en hij kent (bijna) iedereen. Op de fiets of met de postwagen brengt hij grote stapels in- en uitgaande stukken naar de plek van bestemming. En of dat nog niet genoeg service is, brengen Ries van de Bogaert en zijn collega's in de Bossche vestiging ook eventuele spoed- faxen rond. "Service-gericht zijn is het ken merk van een medewerker Postkamer", vertelt Ries van de Bogaert, die samen met zijn zes collega's de Bossche Postkamer bemant. Zelf werkt hij nog niet zo lang op deze plek. "Destijds ben ik bij de afdeling Verpakken begonnen", vertelt hij, "maar om medische redenen moest ik noodgedwongen dat werk op geven. Nu werk ik sinds augus tus 1989 met veel plezier op de postkamer. En dat werk bevalt mij prima." Judo-club Ries is wat hij zelf gekscherend noemt 'een Heineken-kind'. Opgegroeid in een gezin waar van vader Van de Bogaert bij Heineken werkte, kwam hij zelf ook al heel jong in aanra king met de brouwerij. "In mijn zesde levensjaar werd ik lid van de (toenmalige) Judo-club van Heineken. Later, op mijn twaalfde, kwam ik in de Heineken Fanfare terecht. En vanaf mijn achttiende werk ik zelf in de Bossche vestiging." Overigens is Ries niet de enige uit het gezin die in vaders voet sporen trad. Zijn drie broers, een oom, een zwager en een paar neven zijn eveneens bij Heineken gekomen. Het is dan ook geen wonder dat op de meeste familiefeestjes Heine ken vaak het onderwerp is. Ries: "Heineken was in de jaren vijftig een nieuwe werkgever in Den Bosch. Dat leidde tot een vergroting van de werkgelegen heid, waardoor meer leden van één familie bij de brouwerij kwamen werken." Telefooncentrale Behalve het werk in de post kamer, houdt Ries zich ook met diverse andere werkzaam heden bezig. "Bij afwezigheid van één van de telefonistes, moeten wij de telefooncentrale bemannen. Dan komt onze functie als medewerker Post kamer goed van pas, omdat je precies weet welke persoon bij welke afdeling werkt. Vooral ook handig als je, zoals hier in Den Bosch, veel dezelfde ach ternamen hebt. Wat betreft zou iedereen die nieuw is in het be drijf, een weekje bij ons moeten werken. Dan leer je deze vesti ging snel kennen", zegt hij met een lach. Maar Ries en zijn collega's doen nog meer, zoals bijvoorbeeld de reprografie. "Instructieboeken, cursusbladen, kortom alle soor ten kopieeropdrachten worden bij ons verwerkt. Eén van ons rijdt dagelijks met de zoge noemde 'post-bus'. Daarmee worden de kantinebenodigd heden en stukken voor de dran kenhandel vervoerd en afge leverd. De betreffende mede werker rijdt er 11.00 uur mee naar het postkantoor om nage komen stukken op te halen." Andere taken zijn het ophalen van oud papier, het vervoeren van medewerkers naar de oog arts en het wekelijkse bezoek aan de douane in Rosmalen. "Het oud papier halen wij twee keer per week op in de kanto ren en in de brouwerij. We ver snipperen het tot balen, die in een aparte container worden opgeslagen. Deze container wordt een keer in de zoveel tijd opgehaald. Voor medewerkers uit België en regio Den Bosch die met de pendelbus naar Den Bosch komen en onder werktij den een bezoek aan de opticien moeten brengen, verzorgen wij het vervoer. Met het openbaar vervoer ben je vaak meer tijd kwijt. Door deze service gaat het reizen veel sneller. De douane bezoeken we op vrij dagmorgen in verband met de accijns op ons bier. Diezelfde morgen leveren wij dan alle nodige papieren bij de douane af. Een belangrijke taak dus." Tambourmaitre Ries vertelt met veel ent housiasme over zijn werk. Hij heeft het er ook erg naar zijn zin. "En juist die extra dingen er rondom heen maken het inte ressant en afwisselend", vertelt hij. Naast zijn werk, speelt Ries nog steeds in de Heineken Fan fare. "Op mijn twaalfde begon ik als slagwerker, tambour. Nu ben ik tambourmaitre en loop ik voorop met de stok. Een soort promotie dus. Verder ben ik redactielid van het blad Fan- varia van de Heineken Fanfare." Ook de vechtsport laat Ries niet los. Hoewel hij door medische redenen zelf niet langer deze sport kan beoefe nen, is hij als lid van het info- en zelfverdedigingsportschool van zijn broer nog steeds actief. "Ik zijn broer nog steeds actief. "Ik ben er niet rouwig om dat ik destijds noodgedwongen de ploegendienst moest verlaten en uiteindelijk hier op de Post kamer terecht kwam", vertelt Ries. "Want je probeert toch je zelf verdienstelijk te maken voor je baan en je hobby's. Ge lukkig maar, want ik blijf graag bezig." Ries van de Bogaert met fiets op weg naar de brouwerij, voor zijn dagelijkse postronde

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 19