"Ik wacht tot het kwartje valt" Hij was muzikant, maar vond op een gegeven moment dat hij meer wilde dan dat. "Je groeit uit, doordat je steeds meer middelen aanschaft om muziek te registreren." Sinds die tijd heeft Bram van der Graaf samen met een vriend een eigen studio, waar hij elke zaterdag nieuwe liedjes schrijft. "Muziekverzinner, componist, geef het maar een naam", zegt Bram van der Graaf, hoofd Interne Dienst in Rotterdam Crooswijk, bescheiden. "Je bent creatief met muziek bezig en probeert vanuit j ezelf ideeën op te doen voor een nieuw mu ziekstuk. Het ligt ook aan je bui wat voor stuk het uiteindelijk wordt. Als ik een rotweek ach ter de mg heb, kan ik een vrese lijk triest liedje schrijven. Heb ik het naar mijn zin, dan voel ik me geïnspireerd voor een vro lijk lied. We schrijven van alles. Van klassieke stukken tot en met popsongs. De teksten zijn meestal in het Engels. Een en kele keer waag ik me aan het Nederlands, maar daar kan ik voor mijn gevoel minder in kwijt dan in het Engels. Je ver valt al gauw in Hazesachtige toestanden en dat wil ik net niet." Artiesten De studio van Bram van der Graaf en Peter van Kooten staat in Puttershoek, naast een be kende discotheek. Elke zater dagmiddag, na het voetballen, zijn Bram en Peter en soms ook Cees van de Meulen van de re prografie in Zoeterwoude, in de studio te vinden. "We hebben wel eens aanloop van bekende artiesten, die die dag voor een opname van Nederland Mu ziekland in de discotheek zijn", vertelt Bram. "Die stappen dan binnen voor een praatje. Soms willen ze wat inzingen met een demo. Maar de meeste arties ten die we hier krijgen zijn nog onbekende bandjes. Verder doen we veel voor de lokale omroepen zoals Radio Ridder kerk, Bos Radio Hoekse Waard en Midvliet uit Leidschendam. Dat kan variëren van het ma ken van jingles tot en met het hier in de studio houden van in terviews als Veronica in Put tershoek televisieopnamen heeft." Zelf hopen Bram en zijn vrien den ooit eens de (perfecte) zan ger of zangeres te vinden die hun gemaakte composities kan zingen. "We hebben hier wel eens zangers en zangeressen Bram van der Graaf in zijn studio gehad, maar die vielen of qua stemgeluid tegen of die kwa men hun afspraken niet na. Dat kunnen we niet hebben. Dat laatste maakten we een keer mee, toen we mee wilden doen met Conamus van John de Mol sr. Die zochten artiesten voor het Nationale Songfestival van de NOS. Vooral met zo'n grote uitdaging, moet je op iemand kunnen bouwen. Anders moet je er niet aan beginnen. Ook maken we wel mee dat hier jon ge zangeresjes binnenkomen met een oom of vader op sleep touw. Soms slechts de eerste keer, omdat ze het eng vinden alleen te komen. Aan één zo'n meisj e heb ik een keer gevraagd of ze haar vader voortaan thuis wilde laten. Elke keer als ik vroeg of zij iets harder wilde zingen, beet haar vader me toe dat zijn dochter het uitstekend deed." Vreemd wereldje "Wat dat betreft kom je de gek ste figuren tegen. Het wereldje op zich ligt mij ook niet. Er lo pen veel arrogante mensen tus sen. Ook vindt veel uitbuiting plaats. Elk beginnend zange resje heeft al meteen een manager, die haar gouden ber gen belooft. Zo'n meisje vertel de mij een keer dat ze vereerd was dat zij voor haar manager mocht zingen. Dat werkt na tuurlijk niet zo. Ik heb haar dan ook gezegd dat niet zij voor hém, maar hij voor haar werkte. Vaak hebben deze beginnende artiesten een contract op fifty/ fifty basis. Dan krijg je al snel vreemde situaties als die waar in een beginnend zangeresje zich bevond, dat met een song festival een Fiat Panda won. Haar manager eiste meteen na afloop van de wedstrijd zijn vijf tig procent van de gewonnen auto op. Dat stond namelijk in het contract." Bram is voorlopig nog steeds op zoek naar de perfecte ver- tolk(st)er van één van zijn bed jes. "Tot die tijd blijven we com poneren en uiteraard de muziek bij BUMA STEMRA re gistreren. Gewoon lekker met muziek bezig zijn en niet op commerciële basis. Dat laatste kan ook niet, want dan zouden we zestig uur per week bezig moeten zijn. En wie weet, komt er ooit nog eens een echte (we- reld-)hit uitrollen. Eens valt toch het kwartje. Ook voor ons."

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 14