kantoor "dat we via een bedrijf laten af voeren. Oude tl-buizen worden in aparte bakken verzameld en één keer in de veertien dagen afgehaald." Koffiebekers Martin Hunck, chef Interne Dienst van produktie Zoeter- woude en ondermeer verant woordelijk voor het bedrijfs- kantoor, heeft zitting in een werkgroep die zich speciaal met milieuzaken bezighoudt. Andere leden van dit groepje zijn onder anderen Jos Verschu- re en Cor van de Vliet. Volgens Martin zijn medewerkers veel milieubewuster dan twee jaar geleden. "Oude verf en tl-bui- zen worden apart opgehaald, evenals ijzers en roestvrij staal. Ook glas wordt gescheiden, maar dat loopt nog niet hele maal soepel. Groen en wit glas worden vaak bij elkaar in de container gegooid en dat moet dan later gesorteerd worden. Tijdens het werkoverleg spreekt men veel over de zorg voor het milieu. Goede ideeën die daar naar voren komen, worden ook meegenomen in het overleg van de werkgroep Milieu. Op die manier zijn bij voorbeeld bij ons de plastic kof fiebekers vervangen door kar tonnen bekertjes." Koffiebekers zijn ook een heet hangijzer in de Bossche vesti ging. Maar dan op een ander punt. Ed Veen, chef Interne Dienst: "Iedereen maakt zich altijd heel erg druk over het wel of niet milieuvriendelijk zijn van de koffiebekers. Maar die zelfde mensen laten wel overal op het terrein de koffiebekers liggen. Zelfs in speciale bakken voor oud ijzer. Het omgaan met milieu heeft ook te maken met de eigen verantwoordelijkheid voor dat milieu. Zeker wat het gescheiden weggooien van af val betreft. Zolang medewer kers bak A niet gebruiken voor afval A en bak B niet voor afval B, moeten we hierover voorlichting blijven geven", meent hij. Overigens wordt er in Den Bosch al veel aan mi lieuzorg gadaan als onderdeel van het milieuzorgsysteem dat in deze vestiging is ingevoerd. Sinds jaar en dag halen de me dewerkers van de Postkamer het papierafval op kantoor en in de brouwerij op. Computerpa pier wordt nog niet gescheiden van het andere papier opge haald, maar dat gaat in de toe komst veranderen. Ed Veen hierover: "We willen het totale pakket aan afvalstoffen aan één firma uitbesteden. Dat gebeurt nu nog door verschillende be drijven. Het voordeel van één Westreven ernaar dit in het eer ste kwartaal van 1992 te realise ren." Schoonmaakmiddelen Ook op het gebied van schoon maakmiddelen wordt in Den Bosch al lange tijd streng op de milieu-eisen gelet. Ed Veen: "Als een schoonmaakbedrijf een nieuw produkt wil gebrui ken, vragen wij om een produktomschrijving. Daarna willen wij het produkt zelf zien. van afval nog wat in de kinder schoenen. In produktie wordt al lange tijd glas, oud ijzer, tl- buizen en ander afval geschei den afgevoerd. "De postkamer verzamelt al het oude papier en de inkt van de kopieermachi nes. Die inkt wordt terugge stuurd naar de leverancier", ver telt chef Algemene Kantoorzaken Hannie Over- diek over de aanpak op kan toor. "Maar voor het overige ge beurt hier nog niet zoveel. We Niet zo Maar zo firma is dat we het ophalen en afvoeren beter kunnen volgen en sturen. Wij voeren hier mo menteel besprekingen over met de firma Icova in Amster dam, die met ons meedenkt en meepraat hoe we het afval probleem gaan aanpakken. Een punt van aandacht hierbij is het ophalen van afval van de kanto ren en afdelingen, zoals bijvoor beeld koffiebekers, gebruikte frisdrankblikjes en oud papier. Dat gaat dan eerst naar de Technologische Dienst, daarna naar de Medische Dienst, ver volgens naar een arbeidsdes- kundige, waarna onze milieu deskundige er naar kijkt. Als al deze vier hun fiat hebben gege ven, mag het nieuwe schoon maakmiddel in onze vestiging worden gebruikt." Bij Vrumona staat wat kantoor betreft het gescheiden afvoeren proberen wél medewerkers mi lieubewust te maken, door ze op afval te wijzen. Maar helaas gebeurt het nog maar al te vaak, overigens net als in andere ves tigingen, dat overal koffie bekers rondslingeren en dat as bakken van auto's gewoon op de parkeerplaatsen worden ge leegd. Wat dat betreft zou ook ik alle medewerkers willen op roepen zorgzamer met het mi lieu om te gaan."

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 15