Uit een ander vaatje getapt Uit een ander vaatje getapt is een rubriek met korte berichten uit binnen- en buitenland over de ontwikkelingen in de bier-, gedistilleerd- en frisdrankenmarkt. Van de telex gescheurd, uit de kranten en tijdschriften geknipt en op deze pagina bijeengebracht. Bass Brewers slankt af Japans bier in Engelse pubs Omzet Anheuser- Busch gestegen Bier-export uit Nigeria Per 1 oktober alle fris in Pet-fles Belgische bier- produktie loopt terug Oranjeboom alcohol vrij Halve flesjes Corona bier (De inhoud van de artikelen in deze rubriek valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie) Bass Brewers sluit per 2 augus tus twee van haar dertien Engel se brouwerijen. Het gaat om de vestigingen in Preston Brook (bij Runcorn) en in Springfield (Wol verhampton). Met de sluiting ver dwijnen rond de 480 banen. Vol gens een woordvoerder zijn sociale voorzieningen getroffen voor de ontslagen werknemers. De sluitingen zijn een gevolg van een verhoging van de efficiency in de Bass-brouwerijen gedu rende de afgelopen vijfjaar. Door concentratie van produktie zegt het bedrijf nu flink op de kosten te kunnen besparen. (Uit The Brewer, nr. 5, 1991 Het Japanse bier Kirin wordt in Engeland op de markt gebracht. Het is sinds kort in ruim zeventig Japanse restaurants in de Lon- dense regio te bestellen. In En geland wonen en werken meer dan 40.000 Japanners en daar naast bezoeken jaarlijks zo'n 500.000 Japanse toeristen het land. Toch wil de Kirin-brouwerij infiltreren op de 'gewone' Britse biermarkt met haar nieuwe dry bier in flessen van 50 cl. Daarin zit 4,5 procent alcoholKirin heeft in eigen land een marktaandeel van 49 procent. De brouwerij heeft veertien vestigingen die gezamenlijk jaarlijks 3,25 mil joen hectoliter bier produceren. Daarmee is Kirin de vijfde brou wer ter wereld. Het Kirin bier wordt in licentie gebrouwen door Molson in Canada en door San Miguel in Hong Kong. Mogelijk zal dat ook gaan gebeuren in Eu ropa, waar Kirin vorig jaar 11 meer omzet boekte. Het bier heeft zijn toenemende bekend heid te danken aan de wereld wijde opmars van Japanse res taurants. Kirin speelt daar op in door middel van advertenties in vooral culinaire tijdschriften, waarin het bier wordt aangepre zen als een logische drank bij Ja pans eten. (Uit The Brewer, nr. 5, 1991 De omzet van Anheuser-Busch Internationaal is in 1990 geste gen met 15 procent. Anheuser- Busch brouwt ondermeer Bud- weiser. De brouwerij produceert bier in zes landen in licentie en exporteerde het naar 40 landen. Voor Budweiser bleek de regio Azië het beste afzetgebied bui ten de Verenigde Staten. Alleen al in Japan steeg de omzet van Budweiser met 75 procent. In Ierland werd een omzetstijging genoteerd van 43 procent en in Groot-Brittannië 14 procent. An heuser-Busch wil zich meer gaan ispannen op de biermark ten buiten de Verenigde Staten, omdat deze in totaal meer dan driemaal zo groot zijn dan de Noord-Amerikaanse. De brou werij verwacht omzetstijgingen van betekenis op de Europese biermarkt. (Uit Brauwelt nr. 25) Nigeria's grootste brouwer, Lagos-Based Associated Bre weries is bezig met een export onderhandeling gericht op de Engelse en Nederlandse markt. Drie van hun bekendste merken zeggen erbij betrokken te zijn: Baron,een Iagerbiermet4,2 pro cent alcohol voorde binnenland se markt en 5,2 procent voor de export; een stoutbier genaamd Power met tussen de 5 en 6 pro cent alcohol en een alcoholarm bier genaamd Vita Malt. Tot 1986 bestond geen officiële export van bier uit Nigeria en de laatste vijf jaar vormde de export maar een klein gedeelte van de totale produktie. (Uit Drinks File van 7 juni) Uiterlijk per 1 oktober zullen alle frisdranken, koolzuurvrij- en koolzuurhoudend water in een eenmalige Pet-fles met één gul den statiegeld leverbaar zijn. Deze maand is de industrie be gonnen met het verkopen van koolzuurhoudende frisdranken en waters in eenmalige Pet-fles met één gulden statiegeld. Dit is in de plaats gekomen van het dubbeltje terugbrengpremie. Door deze maatregelen, zo ver wacht de Algemene Neder landse Bond van Frisdrankfabri kanten en Groothandelaren in Dranken, zal er een inzamel- en recyclingspercentage van meer dan 95 procent worden bereikt. (Uit Distri food van 17 juni) Volgens gegevens van de Belgi sche Confederatie der Brouwe rijen (CBB) daalde de bierpro- duktiein België vorig jaar met 1,7 procent van 13,88 miljoen naar 13,65 miljoen hectoliter. De hoofdelijke consumptie liep met 3 procent terug en ligt nu tussen de 118 en 115 liter. De bier-import steeg met 15,2 procent tot 644.698 hectoliter wat voorna melijk wordt toegeschreven aan de opkomst van het merk Tour- tel. De CBB verwacht dat, nu dit alcoholarme bier in België zelf wordt gebrouwen, de invoer van het bier dit jaar even fors zal da len. De export van Belgisch bier bleef stabiel op 2,57 miljoen hec toliter. (Uit Food press van 21 juni) Onder de naam Premium Malt Bier introduceert Oranjeboom naast het alcoholarme Claustha- ler een eigen alcoholvrij bier. Het produkt kenmerkt zich door een krachtige en fijn bittere smaak. Het bier is voorlopig alleen ver krijgbaar in de horeca in fles en blik. (Uit Horeca Misset van 21 juni) Een vergelijkend onderzoek naar wijnkaarten in de horeca wees uit dat steeds meer horeca-mensen het nut van hal ve flesjes wijn gaan inzien. Deze kleinverpakking komt niet enkel alleenstaanden, maar ook be scheiden wijngenieters prettig tegemoet. Halfjes wijn, zo leert de ervaring, halen de gasten uit eindelijk over bij de maaltijd wijn te gaan drinken. (Uit Horeca Misset van 21 juni) Het Amersfoortse bedrijf Sun shine Food Nederland BV heeft de distibutie van het Mexicaanse bier Corona Extra met ingang van 1 april overgedragen aan haar zustermaatschappij Sun- comex Import BV. Corona Extra is nu ruim een jaar verkrijgbaar op de Nederlandse markt. Na fu rore gemaakt te hebben in on dermeer Amerika, blijkt ook de belangstelling voor Corona Ex tra in Nederland, Luxemburg en Duitsland zo groot dat Sunco- mex Import in het leven geroe pen moest worden. Het bedrijf gaat zich geheel richten op de marketing van Corona Extra en biedt ondersteuning aan de groothandel. (Uit Het Slijters Dagblad van 1 juli)

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 11