wijst uit zijn dan geïnteresseerd in de achterliggende meningen. We willen bijvoorbeeld exact we ten waarom iemand iets mooi of lelijk vindt. In het geval van de twee reclamespots wilden we met name weten of de bood schap overkwam. Dat bleek zo te zijn. Iedereen begreep na maximaal twee vertoningen waar het om ging: een lekker bier van een uitstekende kwali teit", vult Peter Dekker aan. Kwalitatief onderzoek Henk Eising: "We kennen in grote lijnen twee soorten on derzoeken bij Heineken, na melijk kwalitatief onderzoek (20 tot 30 mensen) en kwantita tief onderzoek (100 tot 3000 mensen). De beslissing om de commercials Blues Café en Covergirl te gaan uitzenden werd voorafgegaan door kwali tatief onderzoek. Dat hield in dat we een kleine groep bierlief hebbers de twee spots hebben laten zien en daarna met elk van hen een diepgaand inter view hebben laten houden. De ondervraagde consumen ten werden zo geselecteerd, dat het onderzoek betrouwbare gegevens zou opleveren. Ze moesten representatief zijn voor de gemiddelde mening van de Nederlands bierliefheb bers." "De gesprekken werden ge voerd door speciaal hiervoor getrainde mensen, van wie de meesten zijn afgestudeerd in de psychologie. Heineken kiest voor kwalitatief onderzoek, wanneer we méér dan een eer ste indruk willen hebben. We gewaaideeid Kwantitatief onderzoek Om het verloop van de reacties in de tijd te kunnen volgen, heeft Heineken al in mei een eerste kwantitatief onderzoek gedaan. Aan 150 zorgvuldig ge selecteerde consumenten werd gevraagd te kijken naar een be paald Sterblok. Twee uur na de uitzending werden ze weer te ruggebeld en kort ondervraagd. Voorbeelden van vragen: 'Wel ke commercials heeft u ge zien?'; 'Om welk merk ging het?'; 'Wat was volgens u de boodschap?'. Bij dit kwantita tieve onderzoek werden meer mensen ondervraagd dan tij dens het (kwalitatieve) voor onderzoek. De vraagstelling was minder diepgaand, maar ook hier stond een strenge se lectie garant voor representa tieve resultaten. Peter Dekker: "We kozen voor dit onderzoek een bureau, dat al het effect van 5000 reclame spots heeft onderzocht. Aan de hand van die gegevens kon een score-niveau worden bepaald, dat de Heineken-commercials minimaal moesten halen. Dat minimum werd ruimschoots overtroffen. De spots leverden een 100% identificatie met het merk Heineken op. Van de 150 ondervraagden was 44% Hei- nekendrinker en 56% niet- Heinekendrinker." Ook deze keer bood markton derzoek de benodigde zeker heid om door te gaan. Onderzoeksresultaten bieden houvast bij het zorgvuldig ne men van beslissingen.

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 9