Verrassend De edele spreker deed de aan wezigen de geschiedenis van het bier uit de doeken alsmede de historie van de Heineken brouwerij. Zijn terugblik ein digde bij de inmiddels histori sche datum van 22 mei 1991. "Emsterdem, blijft voor de Amerikanen dé plek van Hei neken bier. Ook al wordt er geen bier meer gebrouwen", stelde Huyskens vast. Daarmee gaf hij een van de beweegrede nen weer van Heineken om de voormalige Amsterdamse brouwerij niet te slopen, maar er een bezoekerscentrum van te maken. De voorzitter van de Raad van Bestuur van Heineken, G. van Schaik, haakte daar even later op in. Hij vertelde dat bij het maken van die keuze voorop stond, dat het geen stoffig mu seum mocht worden, maar een verrassende confrontatie met de wereld van Heineken. Hij voegde eraan toe dat Heineken zich in Amsterdam altijd zeer wel heeft gevoeld. Vandaar dat de hoofdzetel van de firma sinds de start in de vaderlandse hoofdstad heeft gestaan. Mevrouw Koopmanschap krijgt de cheque uit handen van burgemeester Van Thijn T Even wennen Volgens burgemeester Van Thijn moeten de Amsterdam mers nog even wennen aan de veranderingen op het Heine- ken-terrein. Niet alleen omdat de gevel kortgeleden danig van kleur verschoot, als gevolg van een grondige reinigingsbeurt. Maar ook omdat de voorbijgan gers en de omwonenden sinds 1988 de brouwgeur moeten missen. "Bij dezen dank voor de stank", zei de Amsterdamse burgervader met enige wee moed. "Maar, deze brouwerij blijft het internationale cen trum van Heineken bier. En ik moet zeggen dat we hier een buitengewoon geslaagde vorm zien van hergebruik van een in dustrieel gebouwencomplex. De allure van Heineken bier wordt hier passend voortgezet", aldus Van Thijn. Voorafgaand aan zijn feestelijke rede, had de burgemeester een cheque gekregen uit handen van de heer Van Schaik. Van Thijn daarover: "Het gemeente bestuur heeft gemeend de gift van Heineken te bestemmen voor de kwaliteit van het be staan in de omgeving rond het nieuwe Ontvangstcentrum. Daarom wil ik het cadeau graag doorgeven aan de hier aan wezige mevrouw A. Koopman schap, voor het fonds Sociale Vernieuwing van het stadsdeel De Pijp." De voorzitter van de Stadsdeelraad De Pijp was er zichtbaar blij mee. Op een ge deelte van het Heineken-ter- rein in Amsterdam, zal een Pleinplan worden gerealiseerd. Achter de Heineken-panden aan de Stadhouderskade, zul len winkels, woningen, kanto ren, horeca-gelegenheden, een garage en culturele gebouwen verrijzen. Niet stoffig De heer Heineken en Cambri- nus namen na de officiële ope ningshandeling de bierpullen over van de twee herauten. Ver volgens proostten zij op zo als Cambrinus typerend zei het nieuwe bierpaleis. De geno digden konden na de openings plechtigheden deelnemen aan een rondleiding door het nieu we Heineken Ontvangstcen trum. In de voormalige vergis- tingskuipen wordt de geschie denis van het bier en die van Heineken verteld en geïllus treerd met foto's, voorwerpen, dia's en videobeelden. Daarbij is gebruik gemaakt van de nieuwste computer-, licht en videotechnieken. Sommige passages werkten bij de gasten tijdens de openingsdag zoveel indruk, dat ze spontaan ap plaus oogstten. Van het Heineken-complex in Amsterdam, blijven drie van de vier panden aan de Stadhou derskade gehandhaafd. Het zijn het voormalige gistkelderge- bouw, het deels nog uit 1913 da terende brouwhuis en het moutsilo-gebouw. Het vierde pand, het laboratorium, wordt afgebroken. Architect Cees Veth van het Rotterdamse ar chitectenbureau Van den Broek en Bakema heeft het ontwerp gemaakt voor het moderne be zoekerscentrum dat nu achter de drie historische gevels te vin den is. Iedereen die meer wil weten van de Heineken-onder- neming, haar produkten èn de geschiedenis van het bier, is van harte welkom aan de Stadhou derskade. Naar verwachting zal het Hei neken Ontvangstcentrum jaar- Pierre Huyskens kijkt met veel plezier terug op zijn op treden als Cambrinus: "Al had ik het wel erg warm in dat kostuum, hoor." Verbaasd was hij over de akoestiek van het brouwhuis. "De galm deed me denken aan mijn heer pastoor, vroeger in de kerk", aldus de Limburger.

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 4