Mirjam Broos is 'just checking' Ze loopt vaak door de Bossche brouwerij in een witte jas, terwijl ze flessen draagt. Sommigen noemen haar dan ook 'de melkboer' als ze haar in de lift tegenkomen. Vooral als ze net een wit schuimend monster van een fust bier heeft genomen. Kwaliteitscontroleur Mirjam Broos (25) werkt bijna vier jaar voor de Bossche brouwerij. Tij dens haar studie Levensmidde lentechnologie aan de Middel bare Agrarische School, liep ze al stage bij Heineken. "Ik proef de toen de sfeer van de afdeling en die beviel me zo goed, dat ik hier ook gesolliciteerd heb", al dus Mirjam. De Eindhovense werkt nu op de afdeling Be- drijfscontrole. Haar werk be staat dan ook voor het grootste gedeelte uit verschillende con troles in het gehele bedrijf. "Eigenlijk kun je zpggen dat wij het totale brouwerij-project van grondstof tot eindprodukt controleren." Daarmee doet Mirjams werk wel wat denken aan het thema van de Heine- ken-bedrijfsfilm 'fust Check ing'. Takenpakket Mirjam: "We werken op deze af deling met negen medewerkers in dagdienst. Dat laatste vind ik overigens wel prettig, omdat ik daardoor ook veel tijd over houd voor mijn paard Gaucho. Mijn collega's en ik wisselen ongeveer om de twee weken van takenpakket. Zo'n pakket kan bestaan uit het controleren van de gereed-produkten die naar de consumenten gaan. Dan checken we ondermeer of het etiket op de juiste hoogte zit en of het bier goed is ver pakt. Een andere taak is het nemen van microbiologische monsters, waarbij je bijvoor beeld nagaat of het bier voor of na het filtreren aan de specifica ties voldoet. Een aantal mon sters sturen we door naar Zoe- terwoude voor nader, specifiek onderzoek. Verder nemen we regelmatig monsters van het af valwater, checken we de fusten en houden we 'accountants controles' in de afdelingen Ver pakken en Brouwen. Ook ma ken we flessen, waarmee we de controle-apparatuur van colon nes testen. Een laatste taken pakket bestaat uit het bemon steren van de gistreincultuur. De gist is een belangrijk onder deel in het brouwproces en ver dient daarom ook extra aandacht." Mannenwereld Voor de 'checks' (veel meer dan veertig controles gedurende het gehele brouwproces) moet ze vaak naar de brouwerij. Om daar te komen gaat ze heel wat keren met de lift in het Dienst gebouw op en neer. "Soms wel lastig hoor, dat het Kwaliteits lab op de negende verdieping zit", geeft ze toe als ze ander maal voor een check naar de af deling Verpakken moet. Gewa pend met een brander, twee in folie verpakte kranen en twee flessen in een mandje, stapt ze de grote lift in. Eenmaal op de afdeling, loopt ze naar de fus ten. Collega's van de betreffen de colonne kijken vanwege de aanwezige fotograaf intussen nieuwsgierig toe hoe Mirjam vakkundig het fust met een brander bewerkt, snel een mon ster neemt en vervolgens het flesje luchtledig afsluit. In een paar seconden is alles 'gepiept'. Mirjam Broos neemt een monster van een fust bier "Toen ik hier net werkte, moes ten veel medewerkers erg wen nen dat een meisje over de vloer kwam", vertelt ze. "Pro- duktie is over het algemeen nog een mannenwereld. Maar nu ze mij eenmaal kennen, gaat het veel beter. Je moet ook goed kunnen samenwerken met de verschillende afdelin gen. Je hebt tenslotte als kwali teitscontroleur met heel veel medewerkers te maken. Dat is ook het leuke aan dit werk. Maar je wordt vaak ook als 'las tig' beschouwd, omdat je soms moet vragen een lijn stil te leg gen of een bepaalde partij ge- reed-produkt terug moet laten komen in verband met kwali teitscontrole." Nuttig werk Vaak bestaat Mirjams werk uit routine-onderzoeken. "Maar het zijn wel interessante en nuttige opdrachten. Laatst ont dekten we een blikje bier waar van het lipje niet goed open ging. We zijn toen een hele dag in een opslagloods in de weer geweest om alle defecte blikjes op te sporen. Dat werk stelt op zich niet veel voor. Maar het feit dat je zoiets ontdekt en er voor zorgt dat zo'n blikje niet in de markt komt is uiteraard heel zinvol. Want dat voorkomt on tevreden consumenten."

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 18