Zelfgemaakte Perzische tapijten De heer J.J. van der Eijk, oud-directeur Pensioenfonds, is één van de weinige Nederlanders die Perzische tapijten knoopt. Hij heeft dan ook lang moeten zoeken naar iemand die het hem kon leren. De heer Van der Eijk is ruim twintig jaar directeur van het Pensioenfonds van Heineken geweest. Daarvoor werkte hij vanaf 1939 bij de afdeling Bui tenland van Heineken. Na de oorlog is hij acht jaar directeur geweest van de Heineken Indo nesische Brouwerij in Soera- baya. "Na mijn p.ensioen in 1978 wilde ik Perzische tapij ten gaan knopen. Ik knoopte vanaf mijn elfde jaar al de zoge naamde Smirna tapijten (eer andere manier van knopen) en toen wilde ik iets anders. Als groot liefhebber van Perzische tapijten ging ik op zoek naar iemand die mij de kunst kon leren. Ik ben overal geweest om te vragen wie het mij kon leren. Na twee jaar zoeken kwam ik in een Perzische winkel in de Kinkerstraat in Amsterdam. De eigenaar was de heer Davoud, een echte Pers, en die wilde mij graag het knopen van Perzische tapijten leren. Ik ben geduren de anderhalf jaar, drie tot vier keer in de week, een paar uur bij meneer Davoud geweest om het te leren. Hij vond het zo leuk dat een Nederlander inte resse voor de kunst van zijn land had, dat hij me zelfs gratis materiaal gaf om te oefenen", aldus de heer Van der Eijk. Veel tijd "Eerst zoek ik een mooie foto van een Perzisch tapijt uit een boek. Die foto ga ik dan heel ge detailleerd natekenen op bijna de ware grootte van het tapijt. Op deze tekening staan de af beeldingen tot in de kleinste details en in de juiste kleur; bij na elke steek geef ik aan op de tekening. Daar ben ik maanden mee bezig. Daarbij maak ik ook het houten frame, een soort weefgetouw. Daarna kan het echte werk, het knopen pas be ginnen. Het knopen is heel in gewikkeld; om het weefgetouw zijn verticaal honderden me ters draad gespannen (de sche ring). Daar doorheen wordt horizontaal een draad gehaald (de inslag) zodat je een stramien (ondergrond) krijgt. In dit stra mien wordt de Perzische wol geknoopt. Zo ga je per rij verder en schuif je de wol elke keer aan de benedenkant aan, zodat deze goed aansluit. Het tapijt is De heei Van dei Eijk Het grootste tapijt wat de heer Van der Eijk gemaakt heeft en de bijbehorende tekening dan ook niet één, twee, drie klaar. Over een kleiner tapijt van ongeveer anderhalve me ter doe ik ruim een jaar. Maar over het grootste heb ik drieën half jaar gedaan", vertelt de heer Van der Eijk. Kunstwerk De tapijten van de heer Van der Eijk zijn niet van de echte te on derscheiden. Het zijn ware kunstwerken. De heer Van Der Eijk: "De tapijten zijn kopieën van de foto's. Misschien zijn ze een centimeter langer of korter maar dat kan niet anders. Al leen de Perzen kunnen dat zo precies. Het leuke van het zelf maken van tapijten is dat je de kleur en de grootte nog kunt bepalen. Het is mooi om te doen maar wel een priegel- werk. Op elke vierkante centi meter zitten, afhankelijk van de dikte van het touw, twaalf tot twintig steken! De laatste tijd knoop ik niet meer omdat mijn gezichtsvermogen ver minderd is. En ik heb ook wel genoeg tapijten geknoopt want je moet niet bezig blijven. Ik heb in die tien jaar zes tapijten gemaakt. Eén ligt bij mijn doch ter en de vijf anderen heb ik hier in huis. Zo kan ik nog da gelijks van mijn hobby genie ten."

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 29