De NOS bracht dit jaar de Amstel Gold Race op radio en televisie. Ongeveer honderd medewerkers zijn hard bezig om zo'n 500.000 mensen de koers recht streeks te kunnen laten zien en horen. De samenvatting wordt 's avonds nog eens door 1,5 miljoen mensen bekeken. Een kijkje achter de schermen Een cameraman bij de finish heeft de winnaar Frans Maassen in beeld Drie motoren van de NOS rij den met een vaartje van hon derd over de wegen van Lim burg. In de lucht vliegen twee helicopters met dezelfde snel heid. In de regiewagen hij de finish in Maastricht zit Martijn Lindenberg, regisseur van NOS Televisie, met zijn medewer kers. Hij bekijkt de beelden die de twee cameramannen op de motoren en de twee vanuit de helicopters maken. Op hetzelf de moment maakt hij een se lectie uit de vier beelden. Er zijn nog geen wielrenners te zien. Want dit is een repetitie voor de volgende dag, 27 april: de 26e Amstel Gold Race, Nederlands grootste wielerklassieker. Voorbereiding Om de apparatuur te testen en de weg te verkennen, rijden NOS medewerkers een dag van te voren de hele koers over 244 kilometer van Heerlen naar Maastricht. Dan kunnen de technici zien of de beelden goed over komen en of het ge luid goed is. Ook kijken ze op welke plaatsen in het traject storing kan optreden. Dat kan gebeuren als ze onder een brug of een rij bomen doorrijden. Op dat moment moet één van de camera's in de helicopters het beeld overnemen. Door de re petitie zijn de NOS medewer kers in ieder geval voorbereid op mogelijke problemen tij dens de uitzending van de ruim zes uur durende race. Apparatuur Tijdens de koers op 27 april zijn beeldtechnici, geluidstechnici, cameramensen, PTT- en pro- duktie medewerkers, schakel technici en regisseurs bezig met de uitzending. Er rijden drie motoren van de NOS Tele visie mee. Daarvoor rijdt nog de 'pannewagen' met technici die een eventueel defect aan appa ratuur kunnen verhelpen. Ver der staan zes camera's bij de fi nish en drie op de Sint Pieters berg, een nieuw onderdeel van de Amstel Gold Race. Op één van de motoren zit commenta tor Mart Smeets. Jean Nelissen, de andere commentator is bij de finish aanwezig. Het verslag van deze twee verslaggevers wordt afwisselend uitgezon den. Op de andere twee moto ren zitten cameramannen; mo tor één volgt de kopgroep, motor twee blijft bij de rest van Regie is een soort De motoren van de NOS volgen de wielrenners op voet schaak

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 16