Colonne lb na jouw dienst veel nieuwe din gen zijn gebeurd als je weer hier komt." Thijs is een van de vier wacht- chefs van de afdeling. Het zijn er vier, ómdat Verpakken werkt volgens een vier ploegen-stel- sel. De 550 medewerkers zijn verdeeld in ploegen. Verder telt de afdeling 46 groepsleiders. Telefoon Tot een uur of vijf gaat regelma tig de telefoon in het wacht- tig de telefoon in het wacht- chefkantoor. Daarna maar af en toe. Een opmerkelijk verschil. Thijs van Gans: "Als ik een dag dienst draai, zit ik vrijwel con stant achter mijn bureau. En veelal met de hoorn van de tele foon aan mijn oor. Overdag bel len veel mensen van buiten de afdeling die informatie willen hebben. En het gebeurt regel matig, dat andere afdelingen hier bijvoorbeeld zakenrelaties willen (laten) rondleiden. Dat betekent dat ik aansluitend weer een aantal mensen moet bellen om het nodige daarvoor te regelen. Tijdens een avond dienst als deze, krijg ik na vij ven vrijwel alleen nog telefoon tjes vanuit de afdeling. Dit betekent dat ik tijdens een dag dienst nauwelijks toekom aan een ronde over de afdeling. Daarvoor heb ik wel de ge legenheid tijdens een avond dienst." Ontspannen sfeer Na een inleidend gesprek met de Vers van 't Vat-redactie moet Thijs naar een afspraak. Hij ver ontschuldigt zich. Rond half zes komen de groepsleiders (zij geven elk leiding aan een groep produktiemedewerkers) het wachtchefkantoor binnen. Een van hen neemt het initia tief om, zoals hij het zegt, een pot koffie te 'brouwen'. Als ie dereen binnen is, bespreekt Thijs de stand van zaken met ze op een informele manier. De sfeer is ontspannen. Het is rus tig op de afdeling. Geen schok kende dingen. Na de bijeenkomst met de groepsleiders is het tijd voor een warme hap in de kantine. "Ze hebben vandaag nasi. Dat wist ik van tevoren, dus heb ik vanmiddag thuis niet warm ge geten. Dat is mijn gewoonte wanneer ze iets op het avond menu hebben dat me aanstaat." Het kantinepersoneel serveert een vol bord nasi-op-zijn- Hollands, compleet met onder meer een spiegelei, kroepoek en saté. Het gesprek aan tafel gaat over de op dat moment nog in aantocht zijnde Vrij markt in Amsterdam (Konin ginnedag) en hoe kan het an ders in het gezelschap van Thijs over boten. Uitgebreide ronde Na het diner maakt de wacht- chef een uitgebreide ronde over de afdeling. Alle colonnes worden even geïnspecteerd. Bij Colonne 4 staat hij wat langer stil, omdat daar ombouwwerk- zaamheden zijn verricht. Het afvullen van 50 cl-flessen Heineken bier wordt getest, voordat de machines op volle snelheid kunnen gaan draaien. In het groepsleiderskantoor ter hoogte van Colonne 2 ontmoe ten we Ton Rooijackers. Zijn ploeg bestaat uit tien personen: "De omvang van de ploegen op onze afdeling varieert tussen de zeven en de vijftien mensen. In onder meer mijn ploeg zit ook een instructeur. Dat is zo sinds de start van deze colonne in 1979. We kenden in de begintijd een instroom van veel nieuwe mensen, die moesten worden opgeleid. Nu zie je de tendens dat oudere medewerkers ver vroegd uittreden en dat hun op volgers werkinstructie nodig hebben. En ook de techniek staat bij ons niet stil. Het perso neel moet dus met enige regel maat worden opgeleid om de ontwikkelingen te kunnen bij benen," aldus Ton. Colonne 3 Wachtboeken Wanneer we weer arriveren in het kantoor van Thijs van Gans, is het tijd voor een twee de bijeenkomst van groepslei ders en wachtchef. We schrij ven 22.00 uur. Een half uur later zal uit het Dienstgebouw 2500 hectoliter worden gele verd om fusten af te kunnen vullen. Er was nog 500 hectoli ter in voorraad, en met 3000 hectoliter kan de Fustenlijn weer een paar uur draaien. Ver der loopt inpakmachine 56 van Colonne 5 niet naar wens, om- danlcs dat er al een paar keer een monteur bij is geweest. Co lonne 4 draait nu weer volop. Het afvullen en verpakken van 50 cl-flessen is weer volledig hervat. Thijs noteert alle op merkingen in twee logboeken, die 'wachtboeken' worden ge noemd. De opmerkingen over de Fustenlijn en de colonnes IA, IB en II worden bijgeschre ven in het wachtboek 'Binnen land'. Die over de colonnes III, IV en V in het wachtboek 'Ex port'. Na de laatste bijeenkomst met de groepsleiders, handelt hij de nodige administratieve zaken af. Rond kwart voor elf stapt de wachtchef van de nachtdienst binnen. Of beter: de vervanger van de wachtchef. Peter Smith is afwezig. Groepsleider Ber nard Vork zal de honneurs waarnemen. Bernard en Thijs nemen de stand van zaken door aan de hand van de wachtboe ken. Thijs concludeert dat hij een 'rustig dienstje' achter de rug heeft. Tegen kwart over elf trekt hij zijn jas aan, stapt in 'het dieseltje van moeders' en rijdt naar huis. Hef Verpakken

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 13