Carpooling, of te wel het met elkaar meerijden van de woon plaats naar het werk en omge keerd, is vooral bij de medewer kers van Heineken Zoeter woude erg in trek. Dat heeft onder meer te maken met de lange afstanden die de meeste Heineken-medewerkers in Zoe terwoude van hun woonplaats naar hun werk moeten afleg gen. Velen maken bovendien gebruik van de Heineken-rege- ling, die sinds januari van kracht is. In Amsterdam, Den Bosch en Bunnik wordt er (nog) geen gebruik van deze regeling gemaakt. Heineken-regeling Bij Heineken Zoeterwoude ma ken momenteel achttien men sen gebruik van de Heinelten- carpool-regeling. Deze regeling houdt in dat de chauffeur ie dere maand de voor hem of haar geldende woon-werkver- keer vergoeding krijgt, die is vastgelegd in de regeling woon werkverkeer uit het handboek Personeelszaken. De chauffeur ontvangt bovendien de woon werkverkeer vergoeding van zijn meerijders, die overigens ook bij Heineken moeten werken. Deze regeling kan fis caal aantrekkelijk zijn, omdat een werkgever een werknemer die andere collega's mee laat rij den, een belastingvrije som mag geven. Die belastingvrije som bedraagt maximaal 44 cent per kilometer. Carpoolcontract Wie mee wil doen aan de Heineken-carpool-regeling moet een contract opstellen tussen de werknemer en de werkgever. Iedere medewerker kan slechts aan één carpool contract meedoen. Bovendien moet de afstand woon-werk- verkeer (enkele reis) voor iedere medewerker langer zijn dan 10 km. Heineken-medewerkers die gebruik willen maken van deze regeling, kunnen zich aan melden bij de afdeling Perso neelszaken. Hier ligt ook een model van het carpoolcontract ter inzage. Vlaardingen Henk van Vianen, Henk Vogel en Ad Angenent uit Vlaar dingen rijden al sinds 1 augus tus van het vorig jaar met z'n drieën van hun woonplaats naar de Zoeterwoudse vesti ging. Sinds 1 januari maken ze gebruik van de regeling. Henk Veel medewerkers maken gebruik van carpool-plaatsen, zoals hier in Leiden bij de oprit van de snelweg naar Den Haag van Vianen, instrument engi neer procesautomatisering HTB hierover: "Vier jaar ge leden deed ik al aan carpooling. Ik reed toen mee met een vriend, die in Leiden werkte. Toen hij van baan veranderde, heb ik aan Personeelszaken ge vraagd wie er allemaal van Heineken in Vlaardingen woonden. Hoofd Personeelsad ministratie Ad Angenent bleek zelf in Vlaardingen te wonen. Hij was net op zoek naar andere carpoolers, dus dat kwam goed uit. Een half jaar geleden kwam Henk Vogel, systeemanalist/ programmering informatise ring HTB, bij onze club. Overi gens zijn we opnieuw op zoek naar een carpooler, omdat Henk Vogel begin mei naar Is raël emigreert." Vlaardingen ligt ongeveer vijf tig kilometer van Zoeterwoude vandaan. Voor de drie betekent dat ruim een half uur over de snelweg. Het carpoolen heeft voor hen twee grote voordelen: het is kostenbesparend èn het is fiscaal aantrekkelijk. Henk van Vianen: "Bovendien wil mijn vrouw bij slecht weer ook wel eens met de auto naar het werk. Door carpooling is dat mogelijk." Voor Henk Vogel speelde nog een aantal andere redenen mee: "Door carpooling kun je op tijd naar huis. Boven dien kan ik, als ik niet rijd, in de file mijn krant lezen." Volgens Henk Vogel, Henk van Vianen en Ad Angenent zal carpoolen voor veel meer Heineken-medewerkers inte ressant kunnen zijn. "Vooral voor Zoeterwoude, omdat de medewerkers hier vaak ver van hun werk wonen", aldus Ad Angenent. Hij meent wel dat de Heineken-carpool-regeling fis caal het interessantste is bij een afstand van 40 kilometer. "In andere gevallen kun je volgens mij beter onderling iets afspre ken." Wie aan carpoolen mee doet, moet volgens Henk Vogel flexibel zijn, op tijd zijn en niet al te veel last hebben van een o chtendhumeur. Toerbeurt De drie wisselen het rijden èn het gebruik van hun auto bij toerbeurt af. De ene dag rijdt Henk van Vianen, de andere dag Ad Angenent, die weer wordt afgewisseld door Henk Vogel. Fiscaal gezien is Henk van Vianen de chauffeur, om dat nu eenmaal met Heineken afgesproken moet worden wie de vergoeding voor het woon/ werkverkeer van de carpoolers in ontvangst neemt. De chauf feur gebruikt zijn eigen auto en haalt de andere twee 's morgens vroeg bij hun woning af. ATV- dagen en vakanties worden van te voren aangekondigd. In dat geval rijden de twee overige per sonen alleen naar Zoeterwou de. Hoewel het drietal bijna elke morgen met elkaar meerijdt, komen de drie collega's voor de rest niet bij elkaar over de vloer. Ad Angenent: "Daar is niet be wust voor gekozen. Je kunt het vergelijken met collega's die het op het werk goed met el kaar kunnen vinden, maar die privé nauwelijks met elkaar omgaan." De reis vangt 's morgens vroeg aan en de drie zijn ongeveer 8.10 uur op het werk. 's Middags vindt om 17.00 uur de terug tocht naar Vlaardingen plaats. Is dat laatste niet lastig voor eventueel overwerk? Henk Vo gel: "In ons werkgebied vindt nauwelijks overwerk plaats. Is er een bepaalde dag iets bijzon ders, dan kondig je dat van te voren aan en rijd je met je eigen vervoer naar Zoeterwoude. Ook dat is geen probleem. Car poolen is gewoon een kwestie van goede afspraken."

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 17