Lingerie Miljoenen kilometers Wet van Murphy Zijlijn Als hij lacht, dan lacht hij echt en is het gebulder kamers verderop te ho ren. Paddy Cronin is een trotse boe renzoon uit het Ierse plaatsje Cork. Maar dat een levenlang koeien mel ken hem niet aantrok, stond al snel vast. Als 12-jarig kereltje pakte hij zijn koffers om in Engeland naar High School te gaan. Vanaf dat moment is hij amper meer in zijn geboorteland geweest. Na Oxford en de universiteit van Birmingham stapte hij - 24 jaar oud - in het vliegtuig naar Singapore voor zijn eerste baan. Dat was bij de divisie frisdranken van Fraser Nea- ve in Singapore, Maleisië en Indone sië. Een van oorsprong Engels bedrijf dat in het Verre Oosten onder meer via joint-ventures veel samenwerkt met Heineken. Langs die weg maakte de heer Cronin al in het begin van de jaren '60 kennis met Heineken. Zijn officiële indiensttreding bij Heineken volgde in 1977 toen hij tot Algemeen Directeur van de Multi Bintang-brou- werij in Indonesië werd benoemd. Frisdrank en bier zijn bijna 40 jaar hét werkterrein van Paddy Cronin geble ven. "Mooiere produlcten om voor én mee te werken kan ik me niet voor stellen. Bier en frisdrank hebben iets extra's. Dat is 'social business'. Ont spanning, fun, plezier; dat soort din gen. En die maken het extra leuk om dagelijks met zo'n produkt te werken. Als ik het opnieuw zou kunnen doen zou ik zeker weer voor deze branche kiezen. Een baan in de dameslingerie lijkt me op het eerste gezicht ook wel aantrekkelijk. Maar je hebt weinig binding met het produkt. Je gaat 's avonds immers geen damesonder goed aantrekken, is het wel? En een job bij een firma in 'baked beans' wordt al snel ook eentonig. Eet je die bonen dagelijks? Is het leuk om er avond aan avond over te kletsen? Thuis of in het café met je vrienden? Nee dus. Met bier en frisdranken heb je al die beperkingen niet. Dat zijn fan tastische produkten waar je dagelijks van kunt genieten en nooit over uitge sproken raakt." Produktie, verkoop, marketing en dis tributie; de heer Cronin deed op aller lei gebieden ervaring op. In hoofdzaak in het verre Oosten, Singapore, Ma laysia, Indonesië, Thailand, India, Vietnam, Japan, Korea en daarnaast nog wat 'uitstapjes' naar Nieuw-Zee- land, Australië, Canada en Ierland; hij is een bereisd manMilj oenen kilome ters heeft hij afgelegd in de loop der ja ren. Vooral zijn kennis van de Ooster se wereld wordt geprezen. Mensen uit het bedrijfsleven, ambtenaren, vak bondsleiders en ministers, velen van hen kent hij persoonlijk. Een belang rijk netwerk vooral als er onderhande lingen gevoerd moesten worden over overnames, samenwerking of reorga nisaties van brouwerijen en bottelaars in dit deel van de wereld. Ruim 28 jaar woonde en werkte hij in die regio, vergezeld van zijn echtgeno te en drie kinderen. In Nederland, waar de heer Cronin eind 1980 als Corporate Directeur Nieuwe Projec ten werd benoemd, heeft het gezin zich nooit gevestigd. Als zijn adviseur schap straks definitief ten einde is overweegt de heer Cronin met zijn echtgenote terug te keren naar Ier land, dat ondanks alle reizen zijn va derland is gebleven. Nu nog woont hij door-de-weeks op loopafstand ("Dat is goed voor mijn conditie") van het kan toor in Amsterdam. Als er geen zaken reizen zijn gepland brengt hij het weekend in Londen door. "Je moet jezelf niet al te serieus ne men; je werk, dat moet je serieus ne men." Dat is het levensmotto van de heer Cronin. De wet van Murphy (een Ier, inderdaad) hangt op een promi nente plaats in zijn voormalige kan toor. 'Alles wat mis kan gaan, gaat ook mis' leert Murphy ons. En 'Als je denkt dat alles goed gaat, heb je meestal geen idee wat er eigenlijk aan de hand is.' De derde favoriete spreuk voor Paddy Cronin is: 'Zorg bij twijfel in elk geval dat het overtuigend klinkt!' Hij kent deze 'wetten' al jaren en kan er nog steeds onbedaarlijk om lachen. Daarna, in alle ernst: "Hoe wordt een bedrijf succesvol? Enkel en alleen door de mensen die er werken. Die mensen moeten van hun werk hou den. Een baan is voor mij een liefdes affaire met het bedrijf. Daar stort je je volledig in, het is alles of niks. Ik ben er trots op dat ik bij dit bedrijf mocht werken, met 'great guys and great girls'. Want daar komt het toch op aan, op teamwork. Bovendien ben ik er persoonlijk trots op dat ik als eerste niet-Nederlander in de directie werd opgenomen. Natuurlijk maakt het me wat droevig dat naderende einde. Je neemt afscheid van een bedrijf dat ik ook een beetje als 'mijn' bedrijf ben gaan beschouwen. Tegelijk ben ik blij voor de jongere generatie bij dit be drijf. Heineken is al een enorme naam in de wereld en er liggen prachtige en uitdagende mogelijkheden om dat succes verder uit te bouwen." Vanaf de zijlijn zal Paddy Cronin Hei neken blijven volgen. En bij de lunch voor oud-directeuren hoopt hij straks ook regelmatig aanwezig te zijn. Ver der zijn zijn vrouw, kinderen, klein kinderen en vrienden over de gehele wereld de aandachtsgebieden voor straks. Maar wanneer 'straks' zal zijn blijft onduidelijk. Op de vraag wan neer hij er écht mee ophoudt, heeft hij geen antwoord. Murphy kan trots zijn op deze bijzondere Ier.

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 13