Positie verstevigen Aan Marijke Horensma, senior- brandmanager Heineken, vroe gen wat meer te vertellen over de nieuwe campagne. Waarom zo'n andere reclame aanpak! "Voorop staat dat we met Heineken onze positie als marktleider willen verstevigen in de jaren '90. Een reclame campagne speelt daarbij een belangrijke rol. De reclame moet dan ook passen bij de ont wikkelingen en het tijdsbeeld van de jaren '90. We willen met deze campagne het ietwat ver ouderde imago afschudden en vervangen door een eigentijds kwaliteitsimago. Daar hoort dan ook een heel ander type commercial bij. De vier tref woorden voor Heineken in de komende jaren zijn: kwaliteit, eerlijkheid, oorspronkelijkheid en leiderschap. Laat één ding voorop staan: er is nooit enige twijfel bij de consu ment geweest over de kwaliteit van het produkt. Alleen de re den waarom je bij voorkeur Heineken zou moeten drinken, was niet helemaal duidelijk. Naamsbekendheid alleen is dan niet genoeg. Je moet je merk een karakter geven dat aanspreekt", aldus Marijke Ho rensma. "De vorige campagnes waren perfect in de periode waarin ze gemaakt werden, maar ze passen niet meer in de jaren negentig. Ze zijn te alge meen, te generiek voor de con sument van vandaag die wil la ten zien dat hij welbewuste keuzes maakt." Even wennen "Ik kan me heel goed voorstel len dat juist Heineken-mede- werkers die heel nauw betrok ken zijn bij onze merken en de reclamecampagne, even moe ten wennen aan de nieuwe commercials. Ze zijn heel snel gesneden en vertellen een an- Marijke Horensma der verhaal dan we gewend zijn van Heineken. Maar het idee erachter, het benadrukken van vooral de kwaliteit, de open en eerlijke manier waarop de men sen in vooral het tweede deel van de commercials met elkaar omgaan zal de meeste mede werkers wel aanspreken. Heineken is in deze campagne het bier dat je drinkt als je jezelf wilt zijn. Heineken drink je sa men met anderen. In een van de vele consumenten-onderzoe ken die we hebben gehouden, zei een van de geënqueteerden het heel treffend: 'Heineken is het oerbier, het bier dat er al was voordat al die andere bier tjes op het toneel verschenen'. En dat is juist wat we willen overbrengen. Heineken is ook de enige die de claim 'Bier zoals bier bedoeld is' kan waarma ken", aldus Marijke Horensma. "In de beide commercials die nu klaar zijn is eenzelfde op bouw te herkennen: van onecht naar echt. In het eerste deel van de commercials zie je iemand die niet helemaal zichzelf is, maar die één van de vele rollen speelt die we allemaal dagelijks spelen (ouder, collega, vriend, buurman, chef enzovoort). En die rol spelen zij dan goed. In het tweede deel verandert dat volledig. Dan is er een omslag: dat noemen wij het Heineken- moment. Op dat moment is de ware ik aan het woord. De men sen zijn helemaal zichzelf en gaan op een open en eerlijke manier met elkaar om. Het is een warm, sociaal moment. Dan kies je ook bewust voor Heineken. Nee, het is beslist geen life-style commercial. Het gaat niet om uiterlijkheden, maar om de werkelijke waar den. Een life-style filmpje wil benadrukken dat, als je dit pro dukt koopt, je tot een bepaalde groep behoort. In de Heineken- commercials wordt dat juist omgedraaid: je hoort bij de wereld van mensen die echt zijn en daar hoort Heineken bij." Is deze campagne niet juist be doeld voor jonge mensen Door de snelheid wordt die in druk in ieder geval wel gewekt. "Heineken richt zich beslist niet alleen op de discogroep. De commercial is gericht op al le bierdrinkers die voor kwali teit kiezen, waarbij de nadruk wel ligt op de groep 25-35-jari- gen. Door marktonderzoek hebben we natuurlijk wel ge controleerd of ook trouwe Heineken-drinkers en diegenen die nu hun biermerk gaan kie zen zich eveneens aangespro ken voelen. En dat blijkt zo te zijn." Is dit nu ook de reclame die in andere Europese landen te zien zal zijn! "Het thema van de campagne is overal in Europa gelijk. Ook het gevoel dat opgeroepen wordt moet gelijk zijn. Alleen de uit voering kan per land verschil len. Of dezelfde commercials en buitenreclame in andere landen gebruikt gaan worden, hangt af van de reactie van de consument in die landen. Dat moet dus worden onderzocht." Waarom heeft het zo lang moe ten duren voordat er een nieu we campagne was! "Heineken is niet alleen een nationaal bier. Het is ook in de meeste andere Europese lan den aanwezig en we zien dat Europa steeds kleiner wordt (meer reizen, buitenlandse zen ders op de televisie). Daarom is het belangrijk dat het beeld wat Heineken in de verschillende landen van zichzelf geeft een consistent beeld is. Vandaar dat gekozen is voor een Europese reclamestrategie. Dat betekent dat niet alleen in Nederland maar in heel Europa onderzoek moest worden gedaan. Dat veel moest gebeuren, samen met de andere werkmaatschappijen van Heineken. Bovendien stond zorgvuldigheid bij het be denken en bij het maken van de nieuwe campagne voorop. En beide factoren kosten tijd. De uiteindelijke uitvoering is, als we naar reclame-maatstaven kijken, heel snel gebeurd." Komen er nog meer commer cials! "Jazeker, deze twee zijn de eer ste van een reeks. Het is de be doeling dat de nieuwe campag ne met dit thema nog jaren zal lopen. Daarnaast zijn we nog veel meer van plan met het Heinelten-merk. Want om het beeldmerk te vitaliseren is het nodig om op allerlei vlak ken dezelfde eenduidige bood schap te vertellen. Een tipje van Voor uitzendtijdstippen en -data van de nieuwe Heineken commercials zie pagina 31 in dit nummer. de sluier kan ik daarover wel oplichten: binnenkort wordt de decoratie van fles en blik aange past. Met name het achtereti ket heeft een ingrijpende veran dering ondergaan. De nieuwe lay-out en het karaktervolle let tertype geven Heineken een krachtiger gezicht. Het predi kaat Premium Quality, in de ogen van de consument geheel verdien, onderstreept het marktleiderschap. Het merk- beeld in de horeca wordt aange past in die zin dat de Heineken- café's de uitstraling zullen hebben die een kwaliteitsbier waardig is. Allereerst worden de Heineken-viltjes dit voorjaar veranderd. De tot voor kort kenmerkende kleur rood wordt vervangen door de groene kleur van het internationale imago. Het sponsorbeleid is eveneens aangepast om een duidelijker beeld te geven van Heineken en de kwaliteit waar het merk voor staat. Van een veelvoud van kleinere evenementen stappen we over naar een beperkt aantal jaarlijks terugkerende grote naamdragende evenementen. Het Heineken Open is daar een goed voorbeeld van. Anderen worden momenteel ontwik keld. Al met al is het een veel omvattend programma dat Heineken weer duidelijk in de leiderspositie plaatst. Kwaliteit en echtheid: dat is wat we met deze Heineken- campagne over willen brengen. Daar staat Heineken voor", al dus Marijke Horensma.

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 10