De praalwagens van de Eigenheimers (rechts) en de Tierelantijnen in de Carnavalsoptocht van Den Bosch ken van de poppen. Het enige waar ik mij niet aan waag is het lassen." Huub Verheugd is bd van de Carnavalsvereniging 'De Eigen heimers', die dit keer een praal wagen in de stoet had met het thema 'Oelteldonk hou 't op U eige'. Een actueel thema, dat hoogstwaarschijnlijk volgend jaar niet meer te gebruiken is. "Dat slaat op de inlijving van de randgemeenten door Den Bosch", legt Huub uit. "Die randgemeenten willen niet graag bij de gemeente Den Bosch horen, omdat in Den Bosch de ontroerend goed-be- lasting veel hoger is. Vandaar dat er op de wagen een boze boer en boerin zijn afgebeeld, die het duidelijk niet eens zijn s: Iksfeest" Tierelantijnen Jan Meijer (46) is lid van de Car navalsvereniging Tierelantij nen. Hij gaat al vanaf zijn zes tiende met zijn broer en andere familieleden mee naar de Bouwhal. Het thema van zijn praalwagen luidde 'Voor 33 mill let ik in Oeteldonk munne ziel'. Ontwerper van deze wagen is zijn neef Sjonny Meijer. Sjonny is schilder van beroep en als zo danig de creatieve factor achter een vijftal wagens in de Bouw hal. Ook bij de wagen van de Tiere lantijnen is een uitleg wense lijk. Jan Meijer: "Medio novem ber van het vorige jaar is in het Brabants Dagblad een bericht verschenen dat Bossche bedrij ven mensen voor 33 mill in Oe teldonk deel konden laten ne men aan alle activiteiten rond het Carnaval. Deze mensen zouden voor dat bedrag een VIP-behandeling krijgen. Ze worden dan de hele dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat verzorgd. In het hotel krijgen ze champagne-ontbijt en ze mo gen de hele tijd het carnaval bij wonen. Vandaar het duur uit ziende echtpaar, dat de spot hiermee drijft." Tijdens het carnaval blies Meijer mee in de carnavalsband van zijn vereniging. "Ik speel trompet", verklaart hij. "Van daar dat ik na het carnaval ook helemaal kapot ben, want in met de annexatie van de rand gemeenten." ziek is life gespeeld. Bovendien mag er niets op de praalwagens te zien zijn dat naar commercie riekt. Vorig jaar hadden de Eigenheimers een wagen met een grote fles bier. Daar mocht ook geen sticker van Heineken op. Nou ja, behalve dan tijdens het bezoek dat de Prins aan de Bouwhal bracht. Maar in de op tocht beslist niet", legt Huub Verheugd uit. Golfoorlog Beide bouwers zijn bbj dat de carnavalsoptocht in Den Bosch niet is afgelast vanwege de Golfoorlog. "Vorig jaar werd de Carnavalsoptocht uitgesteld vanwege de hevige februari storm. Toen is de carnavalsop tocht later in het jaar ge houden, maar daarbij was veel minder publiek aanwezig dan normaal. Dit jaar ging de carna valsoptocht in diverse Lim burgse plaatsen, maar ook in andere plaatsen in ons land, niet door vanwege de Golfoor log. Als er geen optocht is, is ook de sfeer weg. Carnaval bin nenshuis of alleen in de café's is geen carnaval. De enige keer dat in Den Bosch de carnavals optocht is afgelast, was met de watersnoodramp van 1953", vertelt Huub Verheugd. Wat hadden ze bijvoorbeeld met de praalwagens gedaan als de car navalsoptocht niet was doorge gaan? Was er dan niet voorniets gewerkt? Jan Meijer: "Nee, dat niet. In dat geval hadden we de praalwagens bij de carnavalsop tocht in 1992 ingezet. Gelukkig hoeft dat nu niet. Want de ge bruikte thema's zijn volgend jaar natuurlijk wel wat achter haald." Jan Meijer bij de nog half afgemaakte praalwagen van de Tierelantijnen elk café wordt wel een deuntje gespeeld." Dat er overigens een groot ver schil bestaat tussen de manier waarop de mensen boven de ri vieren carnaval vieren en de carnavalvierders uit Limburg en Brabant is duidelijk. Wat voor verschil dat precies is, ma ken de bouwers nog eens dui delijk. "Boven de rivieren gaat het allemaal commerciëler aan toe. Grote muziekinstallaties op de wagens, overal reclame van grote en kleinere bedrijven. Dat mag bij ons niet. Alle mu-

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 17