Adviserende rol Gesprekspartners Getrouw beeld Controleleiders Sportief vlak M Robert Jan Stemerdink buitenland, over de vloer. Robert Jan heeft zijn studie voor Registeraccoun tant in 1986 afgerond. Beide heren hebben niet als taak cij fers te produceren. Peter van Brecht: "We zijn geen super-boekhouders. Het is onze verantwoordelijkheid ervoor te zorgen dat de cijfers die door de verschillende afdelingen binnen Heineken geleverd en gebruikt wor den ook betrouwbaar zijn. Dat be tekent niet dat wij elke berekening na gaan. Dat zou veel te veel tijd in beslag nemen en ook te veel kosten. Dan kan je beter hier een fabriek met accoun tants neerzetten. Als de administra tieve organisatie klopt, is het ook niet nodig om iedere mutatie te contro leren." Peter van Brecht, destijds begonnen als assistent-accountant bij KPMG Klynveld Den Haag, koos bewust voor de Interne Accountantsdienst. "Als interne accountant leer je een be drijf goed kennen en heb je een sterke re adviserende rol. Als externe ac countant geef je eveneens advies, alleen heb je minder mogelijkheden om je in een bepaalde zaak te verdie pen. Daarvoor kom je bij te veel klan ten. Dat is overigens ook weer het af wisselende van het werk als externe accountant." Over die adviserende rol vertelt Peter: "Je hebt als Interne Accountants dienst contacten met verschillende afdelingen binnen het bedrijf. Tevens neem je deel aan verschillende projec ten. Als uit de administratieve contro le blijkt dat iets niet goed loopt, geef jij als interne accountant aan wat het probleem is en hoe dat probleem op gelost kan worden. Je moet zo'n ad vies wel goed kunnen 'verkopen'. Van daar dat binnen onze afdeling, in totaal twaalf medewerkers, veel aan dacht besteed wordt aan opleidingen en adviesvaardigheden. Het is ove rigens belangrijk dat ook een interne accountant zo objectief mogelijk blijft bij het geven van zijn of haar ad vies." Ook de externe accountant adviseert. "Zo'n advies wordt overigens noch door de in-, noch door de externe ac countant dwingend opgelegd. Er is al tijd een partij die 'nee' kan zeggen. Af hankelijk van het soort advies dat je als accountant geeft, doe je er alles aan om het opgevolgd te krijgen", al dus Robert Jan Stemerdink. Waarom is er eigenlijk een Interne Ac countantsdienst? Peter van Brecht: "Een Interne Accountantsdienst in ei gen huis heeft een aantal voordelen. Doordat je een deskundige accoun tantsdienst in huis hebt die ook veel weet van de aard van het desbetreffen de bedrijf, kun je allerlei onderzoeken in eigen beheer houden op het gebied van het toepassen van bedrijfsecono mische beginselen, administratieve organisatie en controle. Je bent als In terne Accountantsdienst uitstekend op de hoogte van alles wat zich in het bedrijf afspeelt. Je participeert in pro jecten en kunt vooraf medewerkers van de diverse afdelingen en leden van de directie adviseren. Bovendien ben je vanuit het bedrijf een goede ge sprekspartner voor de externe ac countant", aldus Peter van Brecht. Robert Jan Stemerdink, extern ac countant: "Wij controleren in op dracht van de Raad van Commissaris sen de jaarrekening van bedrijven. Hierbij maken wij natuurlijk gebruik van de werkzaamheden die de Interne Accountantsdienst heeft verricht. Zo wel de in- als externe accountant stelt vast dat de jaarrekening een getrouw beeld weergeeft van de werkelijkheid. We gaan het geheel aan materiële stro men binnen een onderneming na. We stellen vast of de procedures kloppen." De externe accountant heeft een wet tige basis: De rechtspersoon (in dit ge val Heineken N.V.) moet aan een daar toe bevoegde deskundige opdracht geven tot onderzoek van haar Jaarre kening. Waarom koos Robert Jan destijds voor het beroep van accountant? "Vanwege het afwisselende karakter van dit be roep. Je komt als externe accountant bij diverse bedrijven. Bij de verschil lende vestigingen van Heineken ko men overigens zo'n twintig externe accountants van KPMG Klynveld Ac countants. Voor Nederland zijn er twee vennoten, die gezamenlijk eind verantwoordelijk zijn. De controlelei ders bezoeken periodiek de Heine- ken-vestigingen. Elke controleleider is verantwoordelijk voor zijn onder deel: bijvoorbeeld de debiteuren of de bierstroom. Ikzelf heb één keer in de maand een gesprek met Peter en sa men met hem een kwartaaloverleg met de financieel directeur. Daar naast is er een paar keer per jaar over leg met de medewerkers van de Plaat selijke administratie. Rond de jaarafsluiting in januari, februari ko men we zeer regelmatig langs", aldus Robert Jan. "Voor Vrumona gaat het zelfde beeld op. Alleen is het aantal uren dat wij aan Vmmona besteden veel minder dan bij Heineken Neder land. Het gaat daar ook om een klei ner bedrijf." Behalve het overleg dat frequent wordt gevoerd, is jaarlijks ook tijd voor een meeting op het sportieve vlak. Dan voetballen 'in en extern' tegen elkaar. Helaas had de laatste wedstrijd een pijnlijke afloop voor de externe accountants. Het werd 13-1. "Maar wat wil je als de Interne Ac countantsdienst ook medewerkers van EFI kan vragen voor deze voetbal wedstrijd. Onder de zestig medewer kers zullen altijd wel een paar goede voetballers zitten. Als externe ac countant kunnen we uit niet meer dan twaalf verschillende medewer kers kiezen", verdedigt Robert Jan de 'amateur-voetballers' van KPMG Klynveld Accountants. Niettemin is het team van de externe accountants van KPMG dit jaar van plan revanche te nemen. Peter van Brecht

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 23