Van priester student tot directie-secretaris Zijn afscheid was uniek. Zijn Heineken-loopbaan eveneens. De man die het liefst nog veel langer bij ons bedrijf had willen werken, nam als één van de weinigen op 65-jarige leeftijd afscheid van ons bedrijf. Vers van 't Vat in gesprek met Frans Roolaart, voormalig directie secretaris. Frans Roolaart kwam in 1925 ter wereld in het oude pand van Hulstkamp in Rotterdam. Daar woonden zijn ouders. "Mijn vader was procuratiehouder bij Hulstkamp", verklaart hij. Frans volgde later zijn vaders voetsporen. "Maar ik begon niet direct bij Hulstkamp. Ik zou eigenlijk geestelijke wor den. Na de lagere school ging ik naar het college van de Kruis heren. Bij het uitbreken van de oorlog werden de studenten elders ingekwartierd. Ik kwam als zestienjarige priesterstu dent terecht bij een koekfabri kant met zes dochters. Toen begreep ik dat er meer in het leven was en stopte ik met mijn studie", vertelt hij lachend. Na de oorlog voltooide hij zijn HBS opleiding en ging hij in militaire dienst. Naar Indo nesië. "Een prachtig land. Later werd ik overgeplaatst naar het kabinet van de legercomman dant. Daar heb ik voor het eerst geleerd om te zwijgen. Je moest een eed van geheimhouding afleggen, omdat er dagelijks telexen uit Den Haag binnen kwamen." Gedistilleerd In juni 1950 keerde Frans terug naar Nederland. Na een kort verblijf in Engeland wilde hij bij Hulstkamp werken. Hij werd assistent-bedrijfsleider en later bedrijfsleider. Toen zijn vader op 67-jarige leeftijd overleed, volgde Frans hem op als procu ratiehouder. In 1961 volgde de overname door Coebergh. "De Coebergh-periode was bij zonder", vertelt Roolaart over die tijd. "Coebergh was een zakelijk familiebedrijf. Dat was Hulstkamp ook, maar het ging er bij Coebergh toch anders aan toe. De heer Coebergh senior nam altijd direct beslissingen. Daar raakten wij allemaal van onder de indruk. Je had veel res pect en ontzag voor meneer James, zoals wij hem noemden. Ook bij Coebergh ben ik procu ratiehouder geweest." Later werd Coebergh door Heineken overgenomen en in 1973 ont stond de Gedistilleerd en Wijn- groep Nederland. Uitdaging Roolaart voelde na enkele jaren GWN behoefte aan een nieuwe uitdaging. Hij werd gevraagd hoofd directiesecretariaat in Zoeterwoude te worden." Ik voelde me vereerd. Het was overigens wel mijn eerste solli citatiegesprek." Als directie secretaris zag Frans Roolaart drie directieteams komen en gaan en had hij in totaal met 86 verschillende functionarissen te maken. Zijn werk was zeer divers. "Ik had allerlei secreta riaatswerkzaamheden voor Heineken Nederland, de ver gaderingen van de commissa rissen, produktie, commercie, de stuurgroep Informatisering. Gemiddeld zo'n twee a drie ver gaderingen per week. Ik heb overigens altijd het volste ver trouwen genoten. Er is mij tij dens de bespreking van een gevoelig onderwerp ook nooit gevraagd of ik de vergader kamer wilde verlaten. Ik heb het geweldig naar mijn zin gehad. De sfeer was goed. Dat ligt ook aan je eigen opstelling. Je kunt wel met je borst vooruit lopen en zeggen: 'Ik ben direc tiesecretaris', maar dat stelt uit eindelijk niet zoveel voor." Over die opstelling werd tijdens zijn afscheidsreceptie nog het een en ander gezegd. Zo ken merkte de heer Schop Frans Roolaart als 'de man die nooit uit de vergadering klapte'. "Daar heb je ook niets aan", rea geert Frans. "Het heeft hele maal geen zin om je te manifes teren als iemand die 'lekker alles weet'. Niettemin hebben sommigen mij wel eens willen uithoren. Dan kwamen ze eerst een praatje over het weer maken, waarna ze vroegen of ik al iets gehoord had over. Ideeënbus De laatste drie jaar was Roo laart ook secretaris van de Cen trale Ideeënbuscommissie. "Ik wilde er toch wel wat anders bij doen en vond de ideeënbus een goed alternatief. Het is goed om op die manier met je bedrijf bezig te zijn. Alleen moet ik toegeven dat er aan de proce dure nog wel het een en ander verbeterd kan worden. De ideeënbus moet ook meer gaan leven bij het middel-manage- ment. Dan zou er volgens mij nog veel meer uit kunnen komen." Inmiddels is Roolaart echt met pensioen. Niettemin blijft hij nog actief. "Ik zit al enkele jaren in diverse besturen en zal er ook in de toekomst nog wel het een en ander bij gaan doen. Maar ik bied me niet aan. Dan schep je verwachtingen. Als je gevraagd wordt, is het risico voor de tegenpartij. Alhoewel risicomijdend gedrag mij vreemd is."

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 19