Goed contact Louis vindt het leuk om bij een Nederlandse brouwerij te wer ken. De speciale Belgische bie ren zijn volgens hem ook meer bij Nederlanders, dan bij Belgen in trek. Dat merkt hij ook aan de slijterij in zijn woonplaats. "Daar komen meer Nederlan ders dan Belgen voor Belgisch bier." Het contact met zijn Nederlandse collega's noemt Louis Timmermans goed. "Daar heb ik niets op aan te merken." Niettemin heeft hij nog nooit een bezoek buiten werktijd aan zijn collega's ge bracht. "Tja, als je al vijf dagen in de week in Nederland werkt, wil je die zesde en zevende dag wel in België zijn, niet waar?" Hij zou niet graag in Nederland willen wonen. "De huizen staan hier veel dichter op el kaar." Over de Nederlandse mentaliteit zegt hij: "Nederlan ders zijn veel radicaler dan Bel gen." Cursus Nederlands Arthur Bart-Williams uit Sierra Leone kwam vier jaar geleden naar Zoeterwoude. Hij werkt hier als senior brewing consul tant bij HTB. "Mijn werk betreft de regio Afrika en het Midden Oosten." Daarvoor was Arthur produktieleider in Sierra Le one, waar hij ook vandaan komt. "Ik heb via een spoedcur sus Nederlands geleerd", vertelt Arthur, wiens moedertaal En gels is. "Door veel Nederlands te spreken, probeer ik een beetje ervaring te krijgen. Dat is wel moeilijk, omdat iedere Nederlander automatisch in het Engels begint als hij of zij ontdekt dat je niet zo goed Nederlands spreekt." Arthur woont met zijn twee kinderen in Hilversum en is inmiddels helemaal aan ons koude landje gewend. "Ik heb een tijd in Engeland, Birmingham, gestu deerd, dus ik wist welk klimaat ik in Nederland kon verwach ten." Beter leefklimaat Nederland heeft volgens hem een goed leefklimaat. "Een heleboel dingen zijn in Neder land beter geregeld dan in Sierra Leone. Ik denk bijvoorbeeld aan het openbaar vervoer. Ook de faciliteiten in mijn flat zijn goed. Gas, water, elektriciteit zijn elke dag voor handen. De rekeningen kloppen en komen op tijd binnen. In vergelijking met Engeland, geef ik eveneens aan Nederland de voorkeur. Engeland is niet zo sociaal als Nederland. Iedereen zorgt daar voor zichzelf. Daarom is er ook een grotere 'struggle for life'. In Nederland zijn goede sociale voorzieningen. Oké, Nederland is duurder. Daartegenover staat dat alles veel beter geregeld is." Na diep nadenken, weet hij toch nog een minpuntje te ver zinnen. "De belastingen zijn hier erg hoog." Maar ook op an der gebied mist hij toch iets. "Ik mis de zee. Je hebt hier ook wel een zee, maar die is erg koud. In Sierra Leone ging ik vaak zwemmen. Hier heb je natuur lijk zwembaden, maar daar houd ik niet van. Ik zwem graag in zout water." De Nederlanders vindt Arthur in het algemeen erg vriendelijk en behulpzaam. "Ik heb erg veel aan mijn buurman in Hilver sum gehad, die me vaak met problemen heeft geholpen. Maar ook bij Heineken is ieder een erg aardig. Het enige pro bleem is dat ze vaak denken dat ik in opleiding ben." Arthur ziet wel een duidelijk verschil in werkwijze, vergeleken met de brouwerij in Sierra Leone. Je hebt hier met meer verschillen de bazen te maken. Ook heb je hier veel meer taken. Dat is wel even wennen." Nederlands meisje Günther Gottschalk, de uit Duitsland afkomstige Vrumo- na-medewerker woont al zes tien jaar in Nederland. "Ik ben eigenlijk van beroep kelner", vertelt hij. "Ik kom oorspron kelijk uit Koningswinter, een vakantieplaatsje in Duitsland. Daar werkte ik in een hotel. Ik ontmoette er een meisje uit Nederland, mijn huidige vrien din, dat ik later in Nederland heb opgezocht. Ik ben toen als het ware blijven 'plakken'." Günther ging vervolgens een baan zoeken, maar moest daar voor wel de Nederlandse taal leren. Binnen drie maanden sprak hij Nederlands. "Ik leerde het via de krant en de televisie. Het grappige is dat de meeste mensen nu denken dat ik uit Limburg kom. Ik beschouw dat als een compliment." Via een baan bij de jaarbeurs in Utrecht en een baan bij het Postiljon motel in Bunnik, kwam hij uit eindelijk bij Vrumona terecht. Arthur Bart-Williams Günther Gottschalk "Ik wilde graag in de Bedrijfs kantine werken, maar daar was op dat moment geen plaats. Vandaar dat ik als machineope rator begon. Wel hielp ik al af en toe in de Bedrijfskantine mee. Uiteindelijk kwam Günther in de Bedrijfskantine terecht. Werk dat hij ontzettend leuk vindt. Voetbalwedstrijd Met zijn collega's kan hij het goed vinden, hoewel er tijdens een voetbalwedstrijd Neder- land-Duitsland wel eens vriend schappelijk op hem wordt ge scholden. "Een beetje pesten moet kunnen", vindt Günther. "Ik heb hele goede contacten met mijn collega's. Af en toe hebben wij wel een menings verschil. Dat kan verholpen worden door het uit te praten. Doe je dat niet, dan blijf je el kaar kwaad aankijken." Günther wil niet meer terug. Ook niet nu Oost en West ver enigd zijn. "Politiek interesseert me niet", zegt hij. "Bovendien is er niets meer in Duitsland dat mij trekt. Ik voel me echt Ne derlander." Niettemin heeft hij nog steeds een Duits paspoort. Is dat niet tegenstrijdig? "Ik voel me Nederlander, maar ik wil niet de moeite nemen om Ne derlander te worden", geeft hij als verklaring. "Ik zie geen voor deel om officieel Nederlander te worden. Tenslotte worden we in 1992 toch allemaal onderdeel van één groot Euro pa."

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 17