groot succes, dat anderhalve eeuw later een aparte wijk moest worden ingericht om alle glasblazers in Rome te herber gen. Venetië Door allerlei oorzaken bleef er van deze glasindustrie weinig over. De glasblazers gingen zich in andere gebieden vestigen. Eén daarvan was Venetië, nog steeds wereldberoemd om het iaand Het koetsieisglas. Dit glas werd, de naam zegt het al, destijds door een koetsier gebruikt. Hij moest op de bok blijven zitten als zijn gasten in de herberg een pilsje pakten. Het glas was door zijn langgerekte vorm makkelijk door de herbergier aan te geven. Bovendien kon de koetsier het glas tussen zijn knieën houden, zodat hij zijn handen vrij had om de paarden in toom te houden. glaswerk. In deze stad maakten de Zuid-Europese vaklieden kennis met hun vakbroeders uit het oosten en raakten zij be kend met de Byzantijnse kunst uitingen. De glasindustrie in Venetië bloeide op. De stad ver stikte op den duur door de rook van de vele glasblazerijen. Bo vendien werd het brandgevaar voor de stad steeds groter. Tijd voor actie van de Venetiaanse Grote Raad, die in 1291 alle glasblazers de opdracht gaf zich op het 2 km buiten de kust ge legen eiland Murano te vesti gen. Dit eiland werd het nieuwe glasblazerstaatje en is nog steeds de plaats waar het Vene- tiaans glaswerk vandaan komt. Pullen Vanuit Murano kwam de glas blaaskunst naar de rest van Eu ropa. Eerst naar Frankrijk, waar elke wijnsoort een eigen glas kreeg. In Engeland werd in de zestiende eeuw het tinnen- en zilveren drinkgerei vervangen door glas. Duitsland kreeg even De Glazen Pul. Dit glas is in alle soorten en maten verkrijgbaar, zoals in deze bolle vorm. eens glazen. Het glas werd hier van dikker materiaal gemaakt en kende bovendien veel meer versieringen. De glasblazers uit Murano kwa men ook naar Nederland toe. Hier waren het vooral de rijke kooplieden uit de Gouden Eeuw die van hun kunsten pro fiteerden. In de zeventiende eeuw bereikte de glasindustrie in Nederland haar hoogtepunt. Dit centreerde zich rond Leer dam, een plaats die nog steeds om het glas bekend staat. Het grove aardewerk werd in ons land langzamerhand vervangen door porselein en glaswerk. In eerste instantie had dit alles te maken met standverschil. De adel, geestelijkheid en burgerij dronken uit porselein en glas werk. De arme bevolking bleef uit goedkopere voorwerpen drinken. Maar ook deze goed kopere pullen en het aardewerk veranderden van vorm in de loop van de jaren. De pullen kregen tinnen deksels, sommi gen werden van zilver gemaakt. Tegenwoordig kennen we nog steeds drinkgerei in allerlei soorten en maten. Omdat de één bever uit een bierpul dan uit een stapelglas drinkt, of eer der voor een stevig bierglas kiest dan voor een sierlijk drinkglas. Verzamelobject Het glas wordt niet alleen ge bruikt voor een speciaal drank je, maar is ook geliefd als ver zamelobject. Musea, maar ook veel consumenten, verzamelen de glazen die in de loop van de jaren zijn ontstaan. Uit Duits land weten we dat diverse toe risten graag een speciale bier pul meenemen. In ons eigen land zijn vooral de merkglazen geliefd bij de verzamelaars. Beperken we ons tot het bier glas, dan zien we al diverse soorten en maten. Het Heine- ken-assortiment kent grote, kleine, bolle en dunne glazen. Het Amstel-assortiment kent ook diverse glazen, zoals het luxe Voetglas en het kleine Sta- De glazen laars. Een glas dat we eigenlijk uit Duitsland kennen. De glazen laars kan niet zo gemakkelijk leeg gedronken worden, maar vormt daardoor wel een uitdaging voor de echte bier drinkers. pelglas. Amstel Gold heeft zijn eigen 'Bolletje' en 1870 van Amstel een eigen Voetglas. Maar ook de andere merken van Heineken, zoals Buckler, hebben hun eigen glazen. Voor elk merk een eigen glas, zodat tijdens elke feestelijke gebeur tenis op het juiste moment het juiste glas geheven kan worden. Heineken wordt vooral gedronken uit het vertrouwde stapelglas.

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 25